«علیرضا رضاخواه»، کارشناس مسائل بین‌الملل در خصوص اذعان رابرت فورد، سفیر پیشین واشنگتن در دمشق مبنی بر شکست سیاست­‌های واشنگتن در سوریه و لزوم عقب­ نشینی از آن، با اشاره به اینکه هیچ گزینه مطلوبی در سوریه برای آمریکایی­‌ها وجود ندارد، بیان داشت: رابرت فورد در مقاله­‌ای که برای نشریه فارن افرز (Foreign Affairs) نوشته است، بیشتر از واژه «keeping out» استفاده می­‌کند که به معنی پرهیز کردن آمریکا از سوریه است؛ وگرنه آمریکایی­‌ها نیروی رزمی به آن معنی که در عراق و افغانستان دارند، در سوریه ندارند که حال به دنبال خروج و یا عقب­ نشینی نیروهای خود از این کشور باشند.

وی با توجه به اینکه تنها یک سری از نیروهای ویژه آمریکا (حدود هزار نفر)، در کنار نیروهای دموکراتیک سوریه حضور دارند، گفت: البته کار ویژه آن­ها نیز حضور در عملیات خارج از کشور است. سفیر پیشین آمریکا در سوریه در این مقاله خود به صورت مشخص اذعان می­‌کند که سیاست­‌ها و طرح­‌های نظامی آمریکا در سوریه شکست خورده است.

کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر پیروزی­‌های ارتش سوریه اشاره داشت: رابرت فورد با اشاره به موفقیت­‌های زمینی ارتش سوریه در مناطق غربی و عزم این کشور و نیروهای مقاومت برای پاک‌سازی مناطق شرقی تصریح می­‌کند که دیگر هیچ گزینه مطلوبی در داخل سوریه برای آمریکایی­‌ها وجود ندارد.

وی با اشاره به سیاست‌های واشنگتن در سوریه یادآوری کرد: واقعیت این است که سیاست آمریکا در سوریه طی این سال­ها دو بعد و مؤلفه اصلی داشته است. نخست تجزیه سوریه و ایجاد یک منطقه خودگردان کردنشین همسو با واشنگتن و دیگری تضعیف توان نیروهای مقاومت و سوری به بهانه ایجاد توازن در سوریه.

رضاخواه با توجه به شکست سیاست­‌های آمریکا در سوریه تأکید کرد: هر دو سیاست واشنگتن با گذشت چندین سال از بحران در سوریه با شکست مواجه شده است. کارشناسان سیاست خارجی آمریکا اکنون خواهان عدم‌ مداخله در سوریه و اذعان به ناکامی سیاست­‌های کاخ سفید هستند.

وی در ادامه با اشاره به مقاله اخیر رابرت فورد سفیر پیشین آمریکا در سوریه تأکید کرد: کناره‌گیری بشار اسد از قدرت به عنوان یک خواسته و پیش‌شرط سیاست اعلامی آمریکایی­‌ها چه در دولت پیشین و چه در دولت جدید واشنگتن بوده است؛ اما اکنون شاهد آن هستیم که آمریکایی­‌ها به صراحت اعلام می­‌کنند که پیشبرد چنین سیاستی دیگر عملی نیست.

کارشناس مسائل بین‌الملل با توجه به اقدامات آمریکایی­‌ها برای خروج از انزوا در عرصه سیاسی سوریه گفت: تأکید یادداشت فورد بر این است که واشنگتن برای تأثیرگذاری بر آینده سوریه باید به دنبال نقش‌آفرینی برای ورود به فضای دیپلماتیک باشد. آمریکایی­‌ها تلاش می‌کنند حداقل در فضای دیپلماتیک منزوی نباشند. با این حال چنین اراده­ای از سوی ترامپ نیز مشاهده نمی­‌شود. نقش­ آفرینی در عرصه بین­‌المللی به معنی پذیرش تعهدات در این حوزه است که دولت ترامپ به صورت رسمی اعلام کرده است با پذیرش چنین تعهداتی مخالف است.

منبع: تسنیم