جدیدترین مطالب

همگام با غزه؛ یک گام تا پیروزی

مردم یمن امروز در صنعا با برگزاری راهپیمایی میلیونی با عنوان «همگام با غزه؛ یک گام تا پیروزی» بر ادامه حمایت از مردم مظلوم یمن تاکید کردند.

همگام با غزه ؛ یک گام تا پیروزی

مردم یمن امروز در صنعا با برگزاری راهپیمایی میلیونی با عنوان “همگام با غزه ؛ یک گام تا پیروزی ” بر ادامه حمایت از مردم مظلوم یمن تاکید کردند .

Loading

أحدث المقالات

سوئیس کنفرانس صلح اوکراین را “تا تابستان” آینده برگزار می‌کند

 نیویورک – ایرنا- وزیر امور خارجه سوئیس در دومین سالگرد جنگ روسیه و اوکراین، روز جمعه به وقت محلی در مجمع عمومی  سازمان ملل اعلام کرد که قصد دارد یک کنفرانس صلح  اوکراین را در سطح عالی “تا تابستان” آینده برگزار کند.

پاکستان بزرگترین قرارداد فروش جت جنگنده را با آذربایجان امضا می‌کند

جمهوری آذربایجان در حال مذاکره با کشور پاکستان برای خرید تعداد نامعلومی از نسل چهارم جت‌های جنگنده «جِی‌اِف-۱۷» مجهز به سامانه‌های راداری و تسلیحاتی پیشرفته در قرارداد بی‌سابقه‌ای به ارزش ۱.۵ میلیارد یورو است. بر اساس گزارش‌های «سندیکای عملیات هوایی» به نقل از منابعی در اسلام آباد، این هواپیمای جدید جایگزین ناوگان فعلی آذربایجان متشکل از جنگنده های میگ-۲۹ روسی خواهد شد.

سخنگوی الکسی ناوالنی: مقامات روسیه تهدید کرده‌اند جسد او را در زندانی که درگذشت، دفن می‌کنند

سخنگوی الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه گفته است مقامات تهدید کرده‌اند که جسد او را در زندان واقع در منطقه قطب شمال همان جایی که چند روز پیش درگذشت، دفن خواهند کرد. کرا یارمیش گفته است که به مادر آقای ناوالنی اولتیماتوم داده شده یا این گزینه را انتخاب کند یا خاکسپاری مخفیانه جسد پسرش را بدون حضورعزاداران.

بلینکن: ساخت واحدهای مسکونی جدید در کرانه باختری «مغایر قوانین بین‌المللی» است

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه گفت تصمیم اسرائیل برای ساخت ٣ هزار واحد مسکونی جدید در کرانه باختری او را «ناامید» کرده است.به گفته وی این اقدام اسرائیل «مغایر قوانین بین‌المللی» است.

Loading

زبان فارسی عامل تحکیم پیوند فرهنگی تمدنی ملت‌ها

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مشاور رئیس بنیاد سعدی «ایران هراسی» را بزرگ‌ترین ضربه به گسترش زبان فارسی در جهان دانست و افزود: زبان پل ارتباطی میان فرهنگ‌هاست و شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین ابزارهای دیپلماسی عمومی محسوب می‌شود.

سید باقر سخایی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی اظهار داشت: زبان رکن مهمی از ارکان هویت و ملیت یک کشور است و مهم‌ترین دریچه برای آشنایی با فرهنگ ملل محسوب می‌شود.

وی افزود: اینکه قدرت‌های بزرگ این‌همه برای ترویج زبان خود سرمایه‌گذاری می‌کنند، به دلیل نقش آن در پیشبرد قدرت نرم است. ایجاد نهادهای پرقدرت آموزشی کشورهای بزرگ از قبیل «کنفوسیوس» چین، «گوته» آلمان، «بریتیش کانسیل» انگلیس، «آلیانس» فرانسه، «یونس امره» ترکیه، «روسکی میر» روسیه و دیگر موسسه‌ها، از سر دلسوزی برای مردم سایر کشورها نیست؛ بلکه این کشورها که مبادرت به آموزش زبان کشورشان به مردم دنیا می‌کنند و برای آن سرمایه‌گذاری کلانی انجام می‌دهند، هدفی جز انتقال فرهنگ و تأثیرگذاری فرهنگی و به تعبیری دیپلماسی عمومی و فرهنگی ندارند.

مشاور رئیس بنیاد سعدی تأکید کرد: امروزه قدرت نرم را می‌توان با زبان انتقال داد و زبان، قوی‌ترین نقش را در انتقال فرهنگ و تمدن هر کشور و درنتیجه تسلط فرهنگی و درنهایت قدرت اقتصادی و سیاسی دارد.

سخایی ادامه داد: نهاد «کنفوسیوس» چین حدود 540 مرکز آموزشی زبان چینی در جهان دارد و 11 میلیون نفر در حال آموزش زبان چینی در سراسر جهان هستند. آیا صرف کردن چنین هزینه‌هایی جز برای بهره‌گیری از قدرت نرم است؟

وی با بیان اینکه زبان فارسی هم به‌عنوان یکی از چهار زبان کلاسیک دنیا در کنار زبان یونانی، لاتین و سانسکریت قرار دارد و بیش از 110 میلیون نفر فارسی صحبت می‌کنند، گفت: بنابراین ما باید به زبان فارسی نه‌فقط در بعد فرهنگی، بلکه به‌عنوان اهرم افزایش قدرت نرم و اقتدار جمهوری اسلامی ایران در جهان نگاه کنیم.

وی در تشریح حوزه نفوذ زبان فارسی از گذشته تاکنون و علل افول آن، گفت: زبان فارسی که سراغ آن را می‌توان در سنگ‌نوشته‌های بیستون در قرن ششم قبل از میلاد مسیح گرفت؛ در دوره هخامنشیان زبان مسلط و اداری کشور بود و در دوره گورکانی زبان رسمی شبه‌قاره هند به شمار می‌رفت، امروزه به دلیل تبلیغات ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی که توسط قدرت‌های استکباری و ایادی منطقه‌ای به راه افتاده، جایگاه اصلی خود را از دست داده است.

سخایی با اشاره به اظهارات آقای ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، مبنی بر اینکه «زبان فارسی یاور ما در دیپلماسی رسمی است» افزود: زبان فارسی به‌عنوان دیپلماسی فرهنگی، به دیپلماسی ما این مجال را خواهد داد که فرهنگ، جامعه و مردمش را به دیگران معرفی کند.

وی با بیان اینکه آموزش زبان فارسی در جهان باید در قالب دیپلماسی عمومی در دستور کار وزارت امور خارجه قرار گیرد، گفت: متأسفانه غفلت از این مسئله باعث شده زبان فارسی که بزرگ‌ترین میراث ملی ما است و قدمتی چند هزار ساله دارد، جایگاه خود را از دست بدهد.

وی ایران‌هراسی را نیز در کنار دیگرعوامل بزرگ‌ترین ضربه به گسترش زبان فارسی در جهان عنوان کرد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *