جدیدترین مطالب

سرنوشت لایحه ضد پناهندگی دولت انگلیس

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، در نشست خبری صبح امروز در لندن وعده داد با تصویب لایحه ضد پناهجویی غیرقانونی در نشست امشب مجلس عوام این کشور، نخستین پناهندگان را ۱۰ تا ۱۲ هفته آینده، به کشور آفریقایی رواندا اخراج کند.

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

بایدن هم به نتانیاهو تاکید کرد که چنین حمایت قاطع بین المللی به رهبری آمریکا در کار نخواهد بود اگر اسرائیل تصمیم بگیرد به گونه ای علیه ایران تلافی کند که خطر فروکشیدن منطقه به یک جنگ بزرگتر را در بر داشته باشد، تحولی که هیچ کس خواهان آن نیست.

افزایش آمار شهدای نوار غزه به ۳۴۱۵۱ نفر

وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد: شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تا کنون به ۳۴ هزار و ۱۵۱ نفر و شمار زخمی‌ها به ۷۷ هزار و ۸۴ نفر افزایش یافت.

تلاش جوان فلسطینی برای تولید نشاء سبزیجات در فلسطین

پس از آنکه رژیم صهیونیستی با حملات خود زمین های کشاورزی فلسطینیان را در شمال نوار غزه نابود کرد، یک جوان فلسطینی تلاش می کند با تولید نشاء سبزیجات و توزیع آن بین شهروندان فلسطینی گامی برای جلوگیری از گرسنگی هموطنانش بردارد.

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

علی ودایع در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: عملیات وعده صادق سطح بازدارندگی تهران را به گونه ای مقابل چشمان بهت زده آمریکا قرار داد که حالا نیازمند نوعی بازنگری در سطح تنش با ایران باشد. تهران در عالی ترین سطح همواره گفته که میز مذاکره را ترک نکرده و آماده رایزنی است. از طرف دیگر ادبیات جمهوری اسلامی در اجرای وعده صادق نشان داد که پس از تنبیه رژیم صهیونیستی تمایلی به ادامه تنش ندارد البته آمادگی جنگ مستقیم را هم دارد. گزینه حرکت برق آسای ایران به سمت دکترین اتمی نوع جدیدی از بازدارندگی تهران است که توانایی ورود به نقطه بی بازگشت را دارد. پالس های ایران برای غرب و مشخصا آمریکا، نوعی چماق و هویج است که امکان رایزنی درباره موضوعات دیگر را فراهم می کند.
Loading

أحدث المقالات

ریشی سوناک: انتقال پناهجویان از بریتانیا به رواندا تا چند هفته دیگر آغاز می‌شود

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که اولین پرواز حامل پناهجویان مستقر در این کشور به رواندا طی ۱۰ الی ۱۲ هفته آینده انجام خواهد شد. سوناک دوشنبه ۲۲ آوریل در یک کنفرانس مطبوعاتی با اعلام این خبر عنوان کرد که کشورش برای انجام این کار آماده است و هواپیما‌های چارتر تجاری نیز برای انتقال این پناهجویان رزرو شده‌اند.

کدهای سفر اردوغان به عراق

یکی از روزنامه نگاران نزدیک به اردوغان که در سفر به عراق او را همراهی می‌کند، به اهداف و انتظارات این سفر اشاره کرده است.

از خوشحالی روس‌ها از انقلاب اسلامی تا آمادگی برای اوج‌گیری مناسبات فرهنگی

مسکو- ایرنا- کنفرانس علمی بین‌المللی با عنوان « ۴۵ سالگی جمهوری اسلامی ایران» با حضور جمعی از ایران‌شناسان و شرق‌شناسان روسیه در انستیتو شرق‌شناسی آکادمی علوم این کشور با طرح دیدگاه‌های این صاحب‌نظران و همچنان جمعی از دیپلمات‌های دو کشور همراه بود.

بلومبرگ: نیروهای اوکراینی به نقطه شکست می‌رسند

 
شبکه خبری «بلومبرگ» گزارش داد، کمک‌های آمریکا به اوکراین به ارزش بیش از ۶۰ میلیارد دلار می‌تواند به ارتش این کشور جنگ‌زده اروپایی کمک کند، اما بعید است جریان جنگ را تغییر دهد.

Loading

زبان فارسی عامل تحکیم پیوند فرهنگی تمدنی ملت‌ها

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مشاور رئیس بنیاد سعدی «ایران هراسی» را بزرگ‌ترین ضربه به گسترش زبان فارسی در جهان دانست و افزود: زبان پل ارتباطی میان فرهنگ‌هاست و شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین ابزارهای دیپلماسی عمومی محسوب می‌شود.

سید باقر سخایی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی اظهار داشت: زبان رکن مهمی از ارکان هویت و ملیت یک کشور است و مهم‌ترین دریچه برای آشنایی با فرهنگ ملل محسوب می‌شود.

وی افزود: اینکه قدرت‌های بزرگ این‌همه برای ترویج زبان خود سرمایه‌گذاری می‌کنند، به دلیل نقش آن در پیشبرد قدرت نرم است. ایجاد نهادهای پرقدرت آموزشی کشورهای بزرگ از قبیل «کنفوسیوس» چین، «گوته» آلمان، «بریتیش کانسیل» انگلیس، «آلیانس» فرانسه، «یونس امره» ترکیه، «روسکی میر» روسیه و دیگر موسسه‌ها، از سر دلسوزی برای مردم سایر کشورها نیست؛ بلکه این کشورها که مبادرت به آموزش زبان کشورشان به مردم دنیا می‌کنند و برای آن سرمایه‌گذاری کلانی انجام می‌دهند، هدفی جز انتقال فرهنگ و تأثیرگذاری فرهنگی و به تعبیری دیپلماسی عمومی و فرهنگی ندارند.

مشاور رئیس بنیاد سعدی تأکید کرد: امروزه قدرت نرم را می‌توان با زبان انتقال داد و زبان، قوی‌ترین نقش را در انتقال فرهنگ و تمدن هر کشور و درنتیجه تسلط فرهنگی و درنهایت قدرت اقتصادی و سیاسی دارد.

سخایی ادامه داد: نهاد «کنفوسیوس» چین حدود 540 مرکز آموزشی زبان چینی در جهان دارد و 11 میلیون نفر در حال آموزش زبان چینی در سراسر جهان هستند. آیا صرف کردن چنین هزینه‌هایی جز برای بهره‌گیری از قدرت نرم است؟

وی با بیان اینکه زبان فارسی هم به‌عنوان یکی از چهار زبان کلاسیک دنیا در کنار زبان یونانی، لاتین و سانسکریت قرار دارد و بیش از 110 میلیون نفر فارسی صحبت می‌کنند، گفت: بنابراین ما باید به زبان فارسی نه‌فقط در بعد فرهنگی، بلکه به‌عنوان اهرم افزایش قدرت نرم و اقتدار جمهوری اسلامی ایران در جهان نگاه کنیم.

وی در تشریح حوزه نفوذ زبان فارسی از گذشته تاکنون و علل افول آن، گفت: زبان فارسی که سراغ آن را می‌توان در سنگ‌نوشته‌های بیستون در قرن ششم قبل از میلاد مسیح گرفت؛ در دوره هخامنشیان زبان مسلط و اداری کشور بود و در دوره گورکانی زبان رسمی شبه‌قاره هند به شمار می‌رفت، امروزه به دلیل تبلیغات ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی که توسط قدرت‌های استکباری و ایادی منطقه‌ای به راه افتاده، جایگاه اصلی خود را از دست داده است.

سخایی با اشاره به اظهارات آقای ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، مبنی بر اینکه «زبان فارسی یاور ما در دیپلماسی رسمی است» افزود: زبان فارسی به‌عنوان دیپلماسی فرهنگی، به دیپلماسی ما این مجال را خواهد داد که فرهنگ، جامعه و مردمش را به دیگران معرفی کند.

وی با بیان اینکه آموزش زبان فارسی در جهان باید در قالب دیپلماسی عمومی در دستور کار وزارت امور خارجه قرار گیرد، گفت: متأسفانه غفلت از این مسئله باعث شده زبان فارسی که بزرگ‌ترین میراث ملی ما است و قدمتی چند هزار ساله دارد، جایگاه خود را از دست بدهد.

وی ایران‌هراسی را نیز در کنار دیگرعوامل بزرگ‌ترین ضربه به گسترش زبان فارسی در جهان عنوان کرد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *