جدیدترین مطالب

همگام با غزه؛ یک گام تا پیروزی

مردم یمن امروز در صنعا با برگزاری راهپیمایی میلیونی با عنوان «همگام با غزه؛ یک گام تا پیروزی» بر ادامه حمایت از مردم مظلوم یمن تاکید کردند.

همگام با غزه ؛ یک گام تا پیروزی

مردم یمن امروز در صنعا با برگزاری راهپیمایی میلیونی با عنوان “همگام با غزه ؛ یک گام تا پیروزی ” بر ادامه حمایت از مردم مظلوم یمن تاکید کردند .

Loading

أحدث المقالات

تاکید روسای جمهور فرانسه و آمریکا بر لزوم برقراری آتش‌بس در غزه

تهران- ایرنا- دفتر ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد که امانوئل مکرون و جو بایدن روسای جمهور فرانسه و آمریکا جمعه در یک تماس تلفنی درباره تحولات خاورمیانه، جنگ در اوکراین و روابط دو جانبه گفت وگو و بر لزوم برقراری آتش‌بس در غزه تاکید کردند.

دبیرکل سازمان ملل: زمان صلح عادلانه در اوکراین فرا رسیده است

نیویورک – ایرنا- آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به مناسبت دومین سالگرد جنگ روسیه و اوکراین با تاکید بر اینکه حملات علیه زیرساخت های غیرنظامی باید متوقف شود، گفت: اکنون زمان صلح فرا رسیده است؛ صلحی عادلانه، مبتنی بر منشور ملل متحد، قوانین بین المللی و قطعنامه های مجمع عمومی.

دبیرکل سازمان ملل: زمان صلح در اوکراین فرا رسیده است

نیویورک – ایرنا- آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به مناسبت دومین سالگرد جنگ روسیه و اوکراین با تاکید بر اینکه حملات علیه زیرساخت های غیرنظامی باید متوقف شود، گفت: اکنون زمان صلح فرا رسیده است؛ صلحی عادلانه، مبتنی بر منشور ملل متحد، قوانین بین المللی و قطعنامه های مجمع عمومی.

Loading

درس حشدالشعبی عراق به آمریکا

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: حشدالشعبی و نیروهای زیرمجموعه آن در حال حاضر علاوه بر مشغولیت‌هایی که برای مقابله با فعالیت‌های ایذائی جدید داعش دارند، به ناگزیر باید فعالیت‌های سیاسی را که مبتنی بر خواست آمریکا درصدد ایجاد مانع بر سر راه آن‌ها (گروه حشدالشعبی) است، رصد و بی‌اثر کنند. جعفر قناد باشی - کارشناس مسائل خاورمیانه

سخن گفتن یا تصمیم‌گیری در خصوص نقش و جایگاه حشدالشعبی و گروه‌های زیرمجموعه این نهاد مردمی ازیک‌طرف و چگونگی اجرای تصمیم مجلس عراق مبنی بر خروج تمامی نیروهای آمریکایی از این کشور از طرف دیگر ازجمله مسائلی است که در زمان نخست‌وزیری حیدر العبادی مطرح شد و از زمان استعفای وی تاکنون در زمره حساس‌ترین و مهم‌ترین مسائل عراق بوده است.

موضوعی که طی هفته‌های اخیر تمامی تحولات در عراق را تحت تأثیر خود قرار داده و حتی به چالش‌هایی میان دولت مصطفی الکاظمی و ائتلاف‌های سیاسی که به او رأی مثبت دادند، انجامیده است. چنانکه در این عرصه علاوه بر اقدام به دستگیری 13 تن از اعضای گروه کتائب (زیرمجموعه حشدالشعبی) و آزادی سریع آن‌ها باید به گفتگوهای راهبردی آنلاین میان دولت الکاظمی و آمریکا و همچنین به نگرانی‌های واشنگتن در خصوص حملات موشکی به پایگاه‌ها و سفارت‌خانه این کشور اشاره کرد.

روشن است که در این صحنه آنچه برای عراق و مردم این کشور بسیار اهمیت دارد و بنا به تجارب گذشته می‌تواند امنیت عراق را در برابر انواع مداخلات خارجی و مطامع دولت‌های غربی محافظت کند، حفظ جایگاه حشدالشعبی و جلوگیری از تضعیف این نیروی مردمی است.

نیرویی که بنا بر مصوبات مجلس عراق و بر اساس قانون، یکی از ارکان نیروهای مسلح عراق محسوب می‌شود و از این لحاظ هرگونه اتهامی مبنی بر حرکت‌های خودسرانه و یا کوشش برای خلع سلاح این نیرو، حرکتی مخالف با قانون به شمار می‌آید. این در حالی است که آمریکا در مقطع زمانی کنونی دو هدف بلندمدت و کوتاه‌مدت را در عراق به اجرا گذاشته و درصدد است تا بر اساس راهبرد منطقه‌ای واشنگتن مبنی بر سیطره کامل بر مخازن و خطوط انتقال نفت و گاز در غرب آسیا یا به عبارتی تبدیل عراق به گاو شیرده دوم، بستر لازم برای حضور نظامی ده‌ها ساله در این کشور را فراهم نماید. به‌تبع این سیاست بلندمدت است که کوشش‌های آشکار و نهان باهدف تضعیف نیروهای حشدالشعبی و حذف آن‌ها از نقش‌آفرینی در کوتاه‌مدت به اجرا گذاشته‌شده و مقامات آمریکا بیشترین تلاش خود را در این رابطه بکار گرفته‌اند.

چنانکه در این صحنه ازیک‌طرف باید به کوشش‌های آمریکا برای تقویت و تجهیز گروهک داعش و از طرف دیگر به تلاش‌های سیاسی این کشور باهدف مجبور کردن دولت بغداد به ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های حشدالشعبی اشاره کرد؛ به‌عبارت‌دیگر حشدالشعبی و نیروهای زیرمجموعه آن در حال حاضر علاوه بر مشغولیت‌هایی که برای مقابله با فعالیت‌های ایذائی جدید داعش دارند به ناگزیر باید فعالیت‌های سیاسی را که مبتنی بر خواست آمریکا درصدد ایجاد مانع بر سر راه آن‌ها (گروه حشدالشعبی) است، رصد و بی‌اثر کنند. آن‌هم در شرایطی که متأسفانه احزاب و ائتلاف‌های سیاسی در عراق به دلیل ضرورت‌های مربوط به برگزاری انتخابات سرنوشت‌ساز آتی به چالش‌های سیاسی با یکدیگر مشغول هستند و دولت بغداد نیز به علت مطالبات فزاینده مردمی و همچنین تحرکات برخی از عناصر نفوذی، یارای اندیشیدن و تصمیم‌گیری در این رابطه را ندارد. لذا می‌توان گفت که صحنه‌های سیاسی عراق اینک به نبرد و یا زورآزمایی پنهانی بین نیروهای حشدالشعبی از یک‌سو و عناصر نفوذی وابسته به آمریکا از سوی دیگر تبدیل‌شده است.

به هر ترتیب کارنامه آمریکا در عراق چه در خصوص حمایت‌های بی‌دریغ از داعش و چه درصحنه ضربه واردکردن به نیروهای مردمی حشدالشعبی و به شهادت رساندن تعداد زیادی از آن‌ها، به‌اندازه‌ای سیاه است که به عناصر نفوذی در عراق اجازه تحرکات مدنظرشان را نمی‌دهد. آن‌هم در شرایطی که کارنامه و عملکرد نیروهای حشدالشعبی در حذف و سرکوب نیروهای داعش و کمک‌رسانی به مردم عراق در مقاطع مختلف به‌اندازه‌ای افتخارآمیز و تحسین‌برانگیز است که هیچ‌کس در عراق توان تضعیف و حذف آن‌ها را از صحنه سیاسی این کشور ندارد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *