جدیدترین مطالب

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

بایدن هم به نتانیاهو تاکید کرد که چنین حمایت قاطع بین المللی به رهبری آمریکا در کار نخواهد بود اگر اسرائیل تصمیم بگیرد به گونه ای علیه ایران تلافی کند که خطر فروکشیدن منطقه به یک جنگ بزرگتر را در بر داشته باشد، تحولی که هیچ کس خواهان آن نیست.

افزایش آمار شهدای نوار غزه به ۳۴۱۵۱ نفر

وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد: شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تا کنون به ۳۴ هزار و ۱۵۱ نفر و شمار زخمی‌ها به ۷۷ هزار و ۸۴ نفر افزایش یافت.

تلاش جوان فلسطینی برای تولید نشاء سبزیجات در فلسطین

پس از آنکه رژیم صهیونیستی با حملات خود زمین های کشاورزی فلسطینیان را در شمال نوار غزه نابود کرد، یک جوان فلسطینی تلاش می کند با تولید نشاء سبزیجات و توزیع آن بین شهروندان فلسطینی گامی برای جلوگیری از گرسنگی هموطنانش بردارد.

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

علی ودایع در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: عملیات وعده صادق سطح بازدارندگی تهران را به گونه ای مقابل چشمان بهت زده آمریکا قرار داد که حالا نیازمند نوعی بازنگری در سطح تنش با ایران باشد. تهران در عالی ترین سطح همواره گفته که میز مذاکره را ترک نکرده و آماده رایزنی است. از طرف دیگر ادبیات جمهوری اسلامی در اجرای وعده صادق نشان داد که پس از تنبیه رژیم صهیونیستی تمایلی به ادامه تنش ندارد البته آمادگی جنگ مستقیم را هم دارد. گزینه حرکت برق آسای ایران به سمت دکترین اتمی نوع جدیدی از بازدارندگی تهران است که توانایی ورود به نقطه بی بازگشت را دارد. پالس های ایران برای غرب و مشخصا آمریکا، نوعی چماق و هویج است که امکان رایزنی درباره موضوعات دیگر را فراهم می کند.

حمایت از عملیات وعده صادق در ترکیه

جمعی از مردم استانبول با اجتماع مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی ایران، از پاسخ جمهوری اسلامی ایران به رژیم صهیونیستی، قدردانی کردند.

کنعانی: سلاح هسته ای در دکترین ما جایگاهی ندارد

کنعانی: سلاح هسته ای در دکترین ما جایگاهی ندارد

کنعانی همچنین با اشاره به فعالیت‌های هسته‌ای ایران افزود: دکترین هسته‌ای ایران کاملا واضح و روشن است و اقدامات صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را حق مسلم خود می‌دانیم. اساسا سلاح هسته‌ای در دکترین هسته‌ای ایران هیچ جایگاهی ندارد و بارها مواضع ایران در این‌باره اعلام شده است.
Loading

أحدث المقالات

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

بایدن هم به نتانیاهو تاکید کرد که چنین حمایت قاطع بین المللی به رهبری آمریکا در کار نخواهد بود اگر اسرائیل تصمیم بگیرد به گونه ای علیه ایران تلافی کند که خطر فروکشیدن منطقه به یک جنگ بزرگتر را در بر داشته باشد، تحولی که هیچ کس خواهان آن نیست.

یورش پلیس آمریکا به اعتراضات ضداسرائیلی دانشجویان دانشگاه «ییل»؛ ۴۰ دانشجو بازداشت شدند

تهران- ایرنا- بامداد امروز (دوشنبه) به وقت محلی نیروهای پلیس آمریکا با لباس و تجهیزات ضدشورش به پردیس اصلی دانشگاه «ییل» در کانتیکات و محل برگزاری تظاهرات دانشجویی ضداسرائیل هجوم بردند و بر اساس آخرین آمارها ۴۰ دانشجو تاکنون بازداشت شدند.

پیروزی قاطع حزب طرفدار چین در انتخابات مالدیو

تهران- ایرنا- حزب «محمد مویزو» رئیس‌جمهور مالدیو در انتخابات پارلمانیاین کشور به یک پیروزی قاطع دست یافت، نتیجه‌ای که این مجمع‌الجزایر اقیانوس هند را به چین نزدیک‌تر و از هند شریک سنتی‌اش دور می‌کند.

تاکید اردوغان و السودانی بر ضرورت توقف جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری ترکیه و نخست‌وزیر عراق امروز (دوشنبه) در کنفرانس مطبوعاتی مشترک در بغداد بر ضرورت توقف جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه تاکید کردند و جنایات این رژیم علیه فلسطینی‌ها را عامل تشدید تنش در منطقه دانستند.

Loading

درس حشدالشعبی عراق به آمریکا

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: حشدالشعبی و نیروهای زیرمجموعه آن در حال حاضر علاوه بر مشغولیت‌هایی که برای مقابله با فعالیت‌های ایذائی جدید داعش دارند، به ناگزیر باید فعالیت‌های سیاسی را که مبتنی بر خواست آمریکا درصدد ایجاد مانع بر سر راه آن‌ها (گروه حشدالشعبی) است، رصد و بی‌اثر کنند. جعفر قناد باشی - کارشناس مسائل خاورمیانه

سخن گفتن یا تصمیم‌گیری در خصوص نقش و جایگاه حشدالشعبی و گروه‌های زیرمجموعه این نهاد مردمی ازیک‌طرف و چگونگی اجرای تصمیم مجلس عراق مبنی بر خروج تمامی نیروهای آمریکایی از این کشور از طرف دیگر ازجمله مسائلی است که در زمان نخست‌وزیری حیدر العبادی مطرح شد و از زمان استعفای وی تاکنون در زمره حساس‌ترین و مهم‌ترین مسائل عراق بوده است.

موضوعی که طی هفته‌های اخیر تمامی تحولات در عراق را تحت تأثیر خود قرار داده و حتی به چالش‌هایی میان دولت مصطفی الکاظمی و ائتلاف‌های سیاسی که به او رأی مثبت دادند، انجامیده است. چنانکه در این عرصه علاوه بر اقدام به دستگیری 13 تن از اعضای گروه کتائب (زیرمجموعه حشدالشعبی) و آزادی سریع آن‌ها باید به گفتگوهای راهبردی آنلاین میان دولت الکاظمی و آمریکا و همچنین به نگرانی‌های واشنگتن در خصوص حملات موشکی به پایگاه‌ها و سفارت‌خانه این کشور اشاره کرد.

روشن است که در این صحنه آنچه برای عراق و مردم این کشور بسیار اهمیت دارد و بنا به تجارب گذشته می‌تواند امنیت عراق را در برابر انواع مداخلات خارجی و مطامع دولت‌های غربی محافظت کند، حفظ جایگاه حشدالشعبی و جلوگیری از تضعیف این نیروی مردمی است.

نیرویی که بنا بر مصوبات مجلس عراق و بر اساس قانون، یکی از ارکان نیروهای مسلح عراق محسوب می‌شود و از این لحاظ هرگونه اتهامی مبنی بر حرکت‌های خودسرانه و یا کوشش برای خلع سلاح این نیرو، حرکتی مخالف با قانون به شمار می‌آید. این در حالی است که آمریکا در مقطع زمانی کنونی دو هدف بلندمدت و کوتاه‌مدت را در عراق به اجرا گذاشته و درصدد است تا بر اساس راهبرد منطقه‌ای واشنگتن مبنی بر سیطره کامل بر مخازن و خطوط انتقال نفت و گاز در غرب آسیا یا به عبارتی تبدیل عراق به گاو شیرده دوم، بستر لازم برای حضور نظامی ده‌ها ساله در این کشور را فراهم نماید. به‌تبع این سیاست بلندمدت است که کوشش‌های آشکار و نهان باهدف تضعیف نیروهای حشدالشعبی و حذف آن‌ها از نقش‌آفرینی در کوتاه‌مدت به اجرا گذاشته‌شده و مقامات آمریکا بیشترین تلاش خود را در این رابطه بکار گرفته‌اند.

چنانکه در این صحنه ازیک‌طرف باید به کوشش‌های آمریکا برای تقویت و تجهیز گروهک داعش و از طرف دیگر به تلاش‌های سیاسی این کشور باهدف مجبور کردن دولت بغداد به ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های حشدالشعبی اشاره کرد؛ به‌عبارت‌دیگر حشدالشعبی و نیروهای زیرمجموعه آن در حال حاضر علاوه بر مشغولیت‌هایی که برای مقابله با فعالیت‌های ایذائی جدید داعش دارند به ناگزیر باید فعالیت‌های سیاسی را که مبتنی بر خواست آمریکا درصدد ایجاد مانع بر سر راه آن‌ها (گروه حشدالشعبی) است، رصد و بی‌اثر کنند. آن‌هم در شرایطی که متأسفانه احزاب و ائتلاف‌های سیاسی در عراق به دلیل ضرورت‌های مربوط به برگزاری انتخابات سرنوشت‌ساز آتی به چالش‌های سیاسی با یکدیگر مشغول هستند و دولت بغداد نیز به علت مطالبات فزاینده مردمی و همچنین تحرکات برخی از عناصر نفوذی، یارای اندیشیدن و تصمیم‌گیری در این رابطه را ندارد. لذا می‌توان گفت که صحنه‌های سیاسی عراق اینک به نبرد و یا زورآزمایی پنهانی بین نیروهای حشدالشعبی از یک‌سو و عناصر نفوذی وابسته به آمریکا از سوی دیگر تبدیل‌شده است.

به هر ترتیب کارنامه آمریکا در عراق چه در خصوص حمایت‌های بی‌دریغ از داعش و چه درصحنه ضربه واردکردن به نیروهای مردمی حشدالشعبی و به شهادت رساندن تعداد زیادی از آن‌ها، به‌اندازه‌ای سیاه است که به عناصر نفوذی در عراق اجازه تحرکات مدنظرشان را نمی‌دهد. آن‌هم در شرایطی که کارنامه و عملکرد نیروهای حشدالشعبی در حذف و سرکوب نیروهای داعش و کمک‌رسانی به مردم عراق در مقاطع مختلف به‌اندازه‌ای افتخارآمیز و تحسین‌برانگیز است که هیچ‌کس در عراق توان تضعیف و حذف آن‌ها را از صحنه سیاسی این کشور ندارد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *