جدیدترین مطالب

تردید عربستان درباره توافق تجارت آزاد شورای همکاری خلیج فارس با چین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: دیپلمات پیشین کشورمان درباره تردید عربستان برای تعامل با چین در چارچوب توافق تجارت آزاد چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: این موضوع صرفا دلیل اقتصادی یا سیاسی ندارد، ضمن آنکه دلایل این تعلل و تاخیر با توجه به تحولات منطقه و بین‌الملل به‌طور لحظه‌ای تغییر کرده و قطعا در راستای منافع هر یک از کشورهای طرف توافق است.

تحلیلی بر قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پاره کردن منشور سازمان ملل از سوی نماینده رژیم اسرائیل در واکنش به قطعنامه عضویت کامل فلسطین به‌معنای پذیرش پایان دادن به دولتی به اسم اسرائیل توسط نماینده این رژیم است.

نقش آمریکا در عملیات نظامی رژیم‌ صهیونیستی در رفح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای تأسیس رژیم ‌صهیونیستی تاکنون، آمریکا همواره بخش مهمی از «سیاست‌های جنگ‌طلبانه» این رژیم‌ در منطقه بوده است. جنگ غزه و حمله به رفح نیز از این قاعده مستثنا نیست.

راهبرد تحریمی آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و الزامات مقابله با آن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی وزارت نفت گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که فاصله کشورهای کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته را به‌سرعت در حوزه علم و فناوری کاهش دهد، از این ‌رو، آمریکا به‌دنبال اعمال تحریم بر هوش مصنوعی در کشورهای رقیب خود ازجمله ایران است.

فریبکاری آمریکا در ادعای تحریم تسلیحاتی رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اینکه آمریکا ادعا می‌کند ارسال سلاح به رژیم صهیونیستی را تعلیق کرده است، یک فریبکاری سیاسی و برای ساکت کردن افکار عمومی است، چراکه در ماهیت حمایت این کشور از ارتش رژیم صهیونیستی و موجودیت این رژیم تغییری ایجاد نمی‌کند.

Loading

أحدث المقالات

Loading
رصد اندیشکده‌ها

از اولین جنگ هوش مصنوعی تا «جنگ جهانی سوم»

شورای راهبردی آنلاین – رصد: سفر پلوسی به تایوان، اولین جنگ هوش مصنوعی در تاریخ، راهبرد بایدن در آفریقا و احیای روابط با این قاره، حق ثبت اختراع برای هوش مصنوعی، آینده بدون پلاستیک، تنش‌های اخیر کوزوو-صربستان و محدودیت‌های دیپلماتیک اتحادیه اروپا و مزیت عملیاتی و راهبردی از بین بردن موانع تنوع‌زایی در ارتش انگلیس و آمریکا از جمله برجسته‌ترین موضوعات مورد توجه اندیشکده‌های خارجی در هفته گذشته بودند.

گزیده‌‎ای از این مطالب برای کمک به غنای مطالعاتی نخبگان و علاقه‌مندان به موضوعات راهبردی بین‌المللی در پی ازنظرتان می‌گذرد. رصد و ارائه چکیده‌ای از این مطالب به‌منزله تائید دیدگاه نویسندگان یا این اندیشکده‌ها نیست.

 

مرکز کنترل تسلیحات و عدم اشاعه

میراث هسته ای: اوکراین و بمب: پس از دوران جنگ سرد تهاجم روسیه به اوکراین بیش از هر زمان دیگری ما را به تشدید تنش هسته‌ای نزدیک کرده است. یک سوال مهم وجود دارد: اگر اوکراین پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی، زرادخانه هسته‌ای خود را حفظ می‌کرد، چه اتفاقی رخ می‌داد؟

 

بروکینگز

سفر پلوسی به تایوان: راه‌اندازی اولین جنگ هوش مصنوعی در تاریخ؟ در چند سال گذشته، دیپلمات‌ها و محققان برجسته روابط آمریکا و چین نگران این مسئله بودند که ممکن است در نتیجه وخامت شدید روابط دوجانبه، دوران فقدان جنگی بزرگ در شرق آسیا که تقریباً نیم قرن ادامه داشته است، به پایان برسد. این نگرانی‌ها پس از سفر نانسی پلوسی به تایوان در ماه اوت، به اندازه‌ای بی‌سابقه‌ای افزایش یافت.

تحلیلگران در چین، آمریکا و تایوان بیشتر از این که به این موضوع فکر کنند که آیا جنگی میان این سه طرف رخ خواهد داد یا خیر به این مسئله اندیشیده‌اند که آن‌ها چه زمانی وارد جنگ خواهند شد. بسیاری از تحلیلگران چگونگی وقوع جنگی اجتناب‌ناپذیر را بررسی می‌کنند. اما درکمال تعجب، به غیر از هنری کیسینجر و چند نفر دیگر، معدودی از افراد به این واقعیت اشاره کرده‌اند که جنگ بر سر تنگه تایوان بین دو ابرقدرت هوش مصنوعی (AI) در خواهد گرفت.

راهبرد بایدن در آفریقا، احیای روابط با این قاره: جو بایدن به تعهد خود مبنی بر اولویت دادن به آفریقا برای آمریکا عمل می‌کند. آنتونی بلینکن در طول 10 ماه سه مرتبه از این قاره بازدید کرد. این امر نشان دهنده رویکرد عملی‌تر دولت بایدن است. در واقع، یکی از نتایج ملموس سفر اخیر بلینکن به آفریقا توافق بین روسای جمهور رواندا و جمهوری دموکراتیک کنگو برای آغاز ارتباطات مستقیم با هدف پایان دادن به تنش‌ها در شرق کنگو بود.

حق ثبت اختراع و اختراعات هوش مصنوعی: آیا یک سیستم هوش مصنوعی (AI) می‌تواند بر اساس حقوق ثبت اختراعات در آمریکا به عنوان مخترع ثبت شود؟ خیر، این حکمی است که یک دادگاه استیناف فدرال به تازگی صادر کرد. پرونده «تالر در برابر ویدال» زمانی مطرح شد که استفان تالر در سال 2019 دو درخواست ثبت اختراع را به نام یک سیستم هوش مصنوعی مطرح کرد که آن را دابوس (DABUS) می‌نامد.

 

مرکز تحلیل سیاست اروپا

صدور تجهیزات نظارت دیجیتالی روسیه، با وجود تحریم ها: با وجود تحریم‌های غرب علیه روسیه، تجیزات نظارتی دیجیتال ساخت روسیه در سراسر جهان در حال گسترش است. مشتریان آن اغلب دموکراسی‌هایی هستند که رهبران‌شان مخالفت خود را با ابزارهای اقتدارگرایی دیجیتال اعلام می‌کنند.

نفوذ چین در اسلواکی: چین حضور فعالی در اسلواکی نداشته و این امر منعکس کننده روابط ضعیف دو کشور است. به طور کلی، اسلواکی در حاشیه منافع سیاست خارجی چین بوده است و دولت‌های متوالی در این کشور ایجاد روابط با چین را در اولویت قرار نداده‌اند.

 

چتم هاوس

آینده بدون پلاستیک؟: مشکل آلودگی پلاستیکی چقدر بزرگ است؟ چگونه می‌توان آن را کاهش داد؟ آیا آینده بدون پلاستیک ممکن یا مطلوب است؟ آینده‌ای بدون پلاستیک نه واقع بینانه و نه مطلوب است. اما جهان باید به دنبال آینده‌ای با کاهش شدید مصرف پلاستیک و حذف آلودگی پلاستیکی باشد. این مقاله میزان و ماهیت معضل زباله‌های پلاستیکی و موانع سیاسی مقابله با آن را توضیح می‌دهد.

مشکل بلندمدت روسیه با مرزهای اوکراین: در طول زمان مشخص شده است که روسیه تمایلی ندارد مشکل مرزها با اوکراین را رفع کند و تمامیت ارضی آن را به عنوان یک دولت مستقل بپذیرد.

 

کارنگی

تنش‌های اخیر کوزوو-صربستان آشکار کننده محدودیت‌های دیپلماتیک اتحادیه اروپا: بروکسل در تلاش برای یافتن یک راه حل پیش از آن است که پریشتینا تصمیم جنجال برانگیز خود درباره پلاک خودرو را اجرا کند. بالکان با افزایش تنش میان صربستان و کوزوو تابستانی داغ را پشت سرگذاشت. تنش‌های صرب‌ها در شمال کوزوو به صورت دوره‌ای رخ می‌دهد اما جنگ اوکراین سایه‌ای طولانی بر این وضعیت انداخته است و بسیاری شاهد ارتباط این دو مسئله با یکدیگر هستند. در هر صورت بحران کنونی بیشتر ناشی از عوامل محلی است و به محدودیت‌های اتحادیه اروپا در پیشبرد تلاش‌‌های دیپلماتیک اشاره دارد.

 

رند

مزیت عملیاتی و راهبردی از بین بردن موانع تنوع‌زایی در ارتش انگلیس و آمریکا: این گزارش جدید به بررسی مزایای راهبردی قابل توجهی می‌پردازد که ایجاد تنوع در ارتش می‌تواند برای انگلیس و آمریکا به همراه داشته باشد.

 

موسسه امور بین‌الملل ژاپن

جلوگیری از جنگ جهانی: چگونه بدون تشدید تنش‌ها به جنگ اوکراین پایان دهیم: جنگ اوکراین خطر جدی «جنگ جهانی سوم» را ایجاد کرده است که احتمالاً استفاده از تسلیحات هسته‌ای را شامل می‌شود. روسیه در 24 فوریه 2022 به اوکراین حمله کرد و اوکراین با دریافت کمک‌های نظامی از کشورهای غربی در حال مقابله با روسیه است. در عین حال، غرب تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه را افزایش داده است.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *