جدیدترین مطالب

بازی طالبان در زمین امریکا

بازی طالبان در زمین امریکا

مهدی امیرجعفری در یادداشتی می نویسد: هدف اعلامی دوحه ۲، انتخاب نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان بود که طبق اعلام گوترش، قرار است این موضوع از مسیر مشورت با اعضای شورای امنیت و سازمان ملل و همچنین مقامات طالبان پیگیری شود. این سخنان دبیرکل را می‌توان نشانه شکست دوحه ۲ به حساب آورد.

تحلیلی بر آخرین تحولات سیاسی پاکستان

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: یک پژوهشگر مسائل منطقه گفت: نهادهای قانونی، قضایی و ارتش پاکستان به نخست وزیری شهباز شریف، نامزد حزب مسلم لیگ نگاه مثبتی دارند.

تشییع پیکر دختربچه شش ساله لبنانی

موشک‌های رژیم صهیونیستی در ده روز گذشته در مناطق مختلف جنوب لبنان بیش از بیست و پنج غیرنظامی از جمله شماری از زنان و کودکان را هدف قرار دادند.

رهبر انقلاب: حمایت از مردم و مقاومت غزه مهم‌ترین وظیفه قرآنی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: خداوند متعال آحاد ملت‌های مسلمان را به دلیل اینکه به دولت‌های خود برای قطع پشتیبانی از رژیم صهیونیستی فشار نیاوردند و همچنین دولت‌های اسلامی را به دلیل عمل نکردن به دستورات قرآنی مورد سوال و مواخذه قرار خواهد داد.

ایران در نیجر نیروگاه برق می‌سازد

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان که در صدر هیئتی از ایران در نیامی، پایتخت نیجر، بسر می برد، از قصد ایران برای ساخت نیروگاه برق در این کشور خبر داد.

Loading

أحدث المقالات

نتانیاهو طرح اداره نوار غزه پس از جنگ را ارائه کرد / اداره نوار غزه توسط “مقامات محلی با تجربه و حرفه‌ای” مدیریت خواهد شد

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، طرح خود برای اداره نوار غزه پس از جنگ را به کابینه امنیتی ارائه کرده است. قبلا نیز گزارش‌هایی در این باره منتشر شده بود اما اکنون نتانیاهو آن را علنی کرده است. بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیل، طرح نتانیاهو کنترل امنیتی و اداره کامل کل باریکه غزه توسط ارتش اسرائیل را شامل می‌شود. طبق این طرح، اداره نوار غزه توسط “مقامات محلی با تجربه و حرفه‌ای” مدیریت خواهد شد که ارتباطی با “کشورها یا سازمان‌های حامی تروریسم” ندارند. 

عبدالملک الحوثی: از تسلیحات زیردریایی در عملیات خود استفاده می‌کنیم

عبدالملک الحوثی، پنج‌شنبه ۳ اسفند گفت که این گروه کاربرد «تسلیحات زیردریایی» در حملات به کشتی‌ها را به سامانه رزمی خود افزوده است. رهبر انصارالله طی سخنرانیی که از تلویزیون پخش شد در پیامی تهدید‌آمیز تاکید کرد که عملیات در دو دریای سرخ و عرب، تنگه باب المندب و خلیج عدن ادامه داشته و بر شدت آن افزوده خواهد شد.

Loading

راهبرد آمریکا؛ حفظ برتری در انرژی هسته‌ای

شورای راهبردی آنلاین – رصد: گزارش تازه منتشرشده «احیای برتری رقابتی آمریکا در حوزه انرژی هسته‌ای» که توسط گروه کاری سوخت هسته‌ای وزارت انرژی آمریکا تهیه شد، گامی برای حفاظت از امنیت ملی آمریکا، اعلانیه‌ای برای مبارزه با تغییرات اقلیمی و کمک به اقتصاد آمریکا و هم‌چنین نقطه عطف مهمی برای این کشور محسوب می‌شود.

توماس گراهام در یادداشتی که اندیشکده شورای آتلانتیک منتشر کرد، نوشت: اگرچه آمریکا عصر اتمی را با عنوان رهبر جهانی انرژی هسته‌ای آغاز کرد، اما در پی حوادث تری‌مایل‌آیلند در سال 1979، دولت آمریکا برنامه راکتور داخلی 102 راکتور را متوقف کرد.

صنعت انرژی هسته‌ای آمریکا در آغاز فعالیتش متوقف شد و اولویت به تولید سوخت‌های فسیلی داده شد. بعد از چندین دهه سیاست اشتباه، گزارش اخیر گروه کاری وزارت انرژی، آمریکا را به مسیر رهبری یک نظام جهانی انرژی هسته‌ای که مؤثر، قابل‌اعتماد و عاری از کربن است، بازگرداند. برای تحقق این اهداف باید توصیه‌های ارائه‌شده در این گزارش در اسرع وقت اجرا شود.

تقاضای جهانی انرژی به‌طور پیوسته افزایش‌یافته است و این تقاضا با توجه به نیاز به حمایت از بخش نقل‌وانتقال با انرژی برق و نیز کارخانه‌های بزرگ شیرین‌سازی آب دریا درحالی‌که بیابان‌زایی درنتیجه تغییرات اقلیمی شدت می‌گیرد، به‌زودی افزایش بیشتری خواهد داشت. دولت آمریکا همواره اصرار داشته است که استانداردهای قوی منع اشاعه در راکتورهای هسته‌ای بین‌المللی به اجرا درآید. به‌شدت به یک صنعت انرژی هسته‌ای آمریکایی قوی، قابل‌اعتماد و توانمند، در داخل و خارج که انرژی عاری از کربن و ایمن را برای همه‌جا فراهم کند، نیاز داریم. این ابتکار برای امنیت ملی آمریکا حیاتی است.

آن‌طور که گزارش گروه کاری وزارت انرژی آمریکا توصیه می‌کند، زیرساخت داخلی برق هسته‌ای باید گسترش یابد و باید ژنراتورهای برق بیشتری ساخته شود. رهبری جهانی آمریکا در حوزه انرژی هسته‌ای با تأمین بودجه توسعه سوخت هسته‌ای پیشرفته، سرمایه‌گذاری در برنامه ملی راکتور آزمایشی و حمایت از تحقیق و توسعه فن‌آوری پیشرفته راکتور هسته‌ای به‌ویژه نسل چهارم راکتورها می‌تواند دوباره احیا شود. به‌علاوه، دولت آمریکا می‌تواند راکتورهای کوچک مدولار و راکتورهای هسته‌ای کوچک را به نمایش بگذارد و از این فن‌آوری‌ها برای تأسیسات نظامی استفاده کند. درنهایت آمریکا می‌تواند گام‌هایی را برای تقویت برنامه صادرات هسته‌ای غیرنظامی برای رسیدن به بازارهای خارجی بردارد.

آمریکا باید زمین‌بازی را در برابر رقبای خارجی هموار کند. روسیه و چین از حالا تا سال 2030 دو سوم از 107 راکتور برق هسته‌ای برنامه‌ریزی‌شده فعلی را در سراسر جهان خواهند ساخت. البته راکتورهای بسیار بیشتری باید ساخته شوند تا بتوان از آثار فجیع تغییرات اقلیمی جلوگیری کرد، درحالی‌که به تقاضای جهانی روبه افزایش انرژی نیز پاسخ داده می‌شود؛ بنابراین ضروری است که آمریکا از طریق بودجه دولتی، مؤسسات مالی خود را توانمند سازند تا شرکت‌های هسته‌ای آمریکایی را قادر به ارائه بودجه رقابتی کنند.

اگر آمریکا بتواند از تمام وزن مؤسسات تأمین مالی صادرات خود استفاده کند، خیلی طول نخواهد کشید که دوباره به جایگاه رهبری جهانی برگردد. فن‌آوری هسته‌ای غیرنظامی آمریکا بهترین فن‌آوری بازار است و آمریکا در زمینه استانداردهای ایمنی و منع اشاعه بسیار قابل‌اعتمادتر از روسیه یا چین است. اگر آمریکا بتواند مؤسساتش – از بانک صادرات-واردات و موسسه مالی توسعه بین‌الملل آمریکا تا وزارت‌های امور خارجه و تجارت – را هماهنگ و فن‌آوری ساخت آمریکا را ارائه کند، کشورهای ثالث علاقه‌مند راکتورهای آمریکایی را خواهند خرید. گزارش گروه کاری سوخت هسته‌ای وزارت انرژی اولین گام برای رسیدن دوباره آمریکا به رهبری هسته‌ای است.

در حال حاضر، پاندمی کووید-19 باعث رنج فراوانی در سراسر جهان شده و اقتصادها را به شکل قابل‌توجهی با مشکل روبرو ساخته است. درهرصورت، این دوران خواهد گذشت و وقتی به پایان برسد، اقتصاد آمریکا با همه توان، نشاط و توانایی در نوآوری بازخواهد گشت. آمریکا باید در آن زمان آمادگی داشته باشد تا از فرصت صادرات انرژی هسته‌ای استفاده کند، درحالی‌که وزارت انرژی نیز به رهبری در این مسیر ادامه خواهد داد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *