جدیدترین مطالب

نقشه سیاه روس ها برای مردم

نقشه سیاه روس ها برای مردم

بهرام امیراحمدیان در یادداشتی می نویسد: جغرافیای روسیه دیکته می کند که از نظر نظامی کشوری قدرتمند باشد. دست انداختن به قلمروهای همسایه برای بر طرف کردن ضعف ژئواستراتژیک از ویژگی های دو قرن گذشته روسیه است. اشغال قلمروهای ایرانی قفقاز در دهه دوم و سوم قرن نوزده و آسیای مرکزی در نیمه دوم همین قرن، برای رسیدن به استحکامات طبیعی و آبهای گرم، اشغال ایران و اروپای شرقی و جزایر کوریل در شرق در دوره پس از جنگ جهانی دوم، همه و همه برای پوشاندن این ضعف صورت گرفته است.

جهانی شدن به مثابه دموکراتیزاسیون و مدرنیزاسیون و موانع شکل گیری آنها در خاورمیانه

جهانی شدن به مثابه دموکراتیزاسیون و مدرنیزاسیون و موانع شکل گیری آنها در خاورمیانه

علیرضان سهرابی نور و سمانه مدحی در یادداشت مشترکی برای دیپلماسی ایرانی می نویسند: دموکراسی مؤلفه های بسیاری دارد که می توان با آنها سنجید که یک حاکمیت یا نظام تا چه اندازه در تحقق این پدیده موفق بوده اند؛ امروزه اهمیت پدیده دموکراسی به حدی فزونی یافته است که بسیاری از نظام های غیر دموکراتیک نیز برای مشروعیت دادن به خود از این واژه استفاده می کنند که البته با خوانش ها و تعابیر مختلفی که از آن دارند.

ناپدید شدن بیش از ۱۳۰۰۰ فلسطینی

گردان‌های القدس، شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی، اعلام کرد در پاسخ به جنایت‌های رژیم اشغالگر، شهرک صهیونیست نشین «سدیروت» و بخش‌های اطراف نوار غزه را موشک باران کرده است.

ترور فرزندان هنیه و روند مذاکرات

ترور فرزندان هنیه و روند مذاکرات

همانگونه که برخی از تحلیلگران و ناظران معتقدند، اقدام رژیم صهیونیستی در ترور فرزندان و نوه‌های اسماعیل هنیه با هدف فشار مضاعف برای تغییر نگاه و ایجاد انعطاف حماس در روند مذاکرات است، پیشتر هم صهیونیست سعی کرده بودند با ادعاهایی نظیر تعیین تاریخ مشخصی برای حمله به رفح و همچنین موضع‌گیری وزیر دارایی رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه، «همانگونه که خان یونس را به عصر حجر بازگرداندیم،» سعی شده بود که حماس را وادار به پذیرش شروط مذاکرات کنند.

در آستانه پاسخ تهران؟

در آستانه پاسخ تهران؟

با وجود آنکه ۱۲ روز از حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در سفارت ایران در دمشق می‌گذرد، کماکان موضوع پاسخ احتمالی تهران به تل‌آویو بحث داغ این‌روزهاست و در این راستا محافل کارشناسی و رسانه‌ای داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی به بررسی سناریوهای متفاوت نحوه حمله ایران، واکنش متقابل اسرائیل و به دنبال آن آینده خاورمیانه پرداخته‌اند. در این بین، در روزهای اخیر برخی اتفاق‌ها‌، اقدام‌ها‌ و موضع‌گیری‌ها نیز گزاره پاسخ تهران به اسرائیل را پررنگ‌تر از هر زمان دیگری کرده است.
Loading

أحدث المقالات

پاپ: امیدوارم آتش‌بسی فوری در غزه اجرا شود

پاپ فرانسیس در پیامی به مناسبت پایان یافتن ماه رمضان گفت که به شدت بابت درگیری‌ها در منطقه غرب آسیا ناراحت است. رهبر کاتولیک‌های جهان در پیام خود گفته است: من به شدت بابت درگیری در فلسطین و اسرائیل ناراحت هستم.

هلند سفارت خود در تهران را تعطیل می کند

وزارت امور خارجه هلند امروز شنبه اعلام کرد که به دلیل افزایش تنش ها بین ایران و اسرائیل، تصمیم گرفته روز یکشنبه سفارت خود در تهران را تعطیل کند.

تحولات اوکراین|تلاش چین برای ایجاد شرایط گفتگوی مسکو و کی‌یف

تکذیب خبر ارسال سلاح از چین به روسیه، هزینه بازسازی اوکراین، مخالفت ترامپ با “هدیه دادن” به کی‌یف، تصمیم سوئیس درباره شرکت روسیه در نشست صلح،  عدم تمایل غرب برای مذاکره صادقانه و شرط شولتز برای گفتگو با پوتین، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

Loading

ابهامات و امکان انحراف مسیر صلح در افغانستان

شورای راهبردی آنلاین – رصد: اگرچه جنگ در افغانستان بی‌پایان نیست، اما به نظر می‌رسد حصول صلح در این کشور بی‌انتها است.

جیمز دوبینز در مطلبی که اندیشکده رند آن را منتشر ساخت، نوشت: آمریکا ابتدا در سال 2010 شروع به مذاکره با طالبان کرد. 10 سال مذاکرات و گفتگوهای متناوب منجر به اولین گام موقت به سمت حصول صلح در افغانستان شده است.

توافق بین آمریکا و طالبان شامل خروج نیروهای آمریکا از افغانستان و برقراری مذاکره بین طالبان و دولت افغانستان است. طالبان همچنین قول داده است که مانع از فعالیت جنبش‌های تروریستی همچون القاعده و داعش در مناطق تحت کنترل این گروه (طالبان) شود. توافق بین طالبان و آمریکا منوط به کاهش خشونت نیز هست.

در 10 سال گذشته، گفتگوها با امتناع آمریکا برای مذاکره به‌واسطه عدم حضور دولت افغانستان در این گفتگوها و مخالفت طالبان با مشارکت دولت افغانستان در مذاکرات یادشده متوقف شده بود.

علیرغم توافق آمریکا و طالبان، مسیر صلح در افغانستان ممکن است منحرف شود. آتش‌بس محدود نمی‌تواند همیشگی باشد. بعلاوه، مبادله زندانیان بین دولت افغانستان و گروه طالبان ممکن است به‌طور کامل اجرا نشود.

در حال حاضر دولت افغانستان به دو گروه (اشرف غنی و عبدالله عبدالله) تقسیم شده است. ازاین‌رو، دولت افغانستان ممکن است مایل به مذاکره با طالبان نباشد یا اینکه این گروه از تعامل با دولت افغانستان پرهیز نماید.

حتی اگر این موانع برداشته شود، ماه‌ها طول خواهد کشید تا مذاکرات بین طرف‌های مختلف در افغانستان آغاز شود. حتی اگر مذاکرات بین طرفین آغاز شود سپس با موضوعات و مسائل دشوارتری مواجه خواهند شد. چگونه دولت افغانستان (جمهوری اسلامی) و امارت اسلامی (طالبان) در کنار هم و مشترکاً بر افغانستان حکمرانی خواهند کرد؟ چگونه نیروهای مسلح آن‌ها با یکدیگر در ارتش و پلیس ملی ترکیب و ادغام خواهند شد؟

اول اینکه، این وظایف اولیه مستلزم ابتکار و انعطافی بیشتر از آن چیزی خواهد بود که تاکنون طرفین نشان داده‌اند. دوم اینکه پیشبرد وظایف دشوار یادشده مستلزم منابع کافی و توانایی سازمانی خواهد بود.

در حال حاضر نیروهای امنیتی افغانستان شامل 300 هزار نفر سرباز و پلیس است. گروه طالبان احتمالاً 150 هزار جنگجوی تمام‌وقت و پاره‌وقت دارد. هیچ‌یک از طرفین قبول نخواهد کرد که نیروهای خود را خلع سلاح کند. بعلاوه، شرایط امنیتی افغانستان اجازه چنین خلع سلاح بزرگی را نمی‌دهد. ممکن است برخی از اعضا و عناصر ناراضی طالبان حل‌وفصل سیاسی را قبول نکنند و برخی جنگجوهای طالبان ممکن است از این گروه جدا شده و به داعش یا دیگر گروه‌های افراطی ملحق شوند. این عناصر نهایت تلاش خود را بکار خواهند گرفت تا حل‌وفصل سیاسی را متوقف سازند.

اندیشکده رند در گزارش‌های قبلی خود هشدار داد که در افغانستان در سال 2002 و در عراق در سال 2003، مقامات آمریکایی به‌طور فاحش چالش‌های امنیتی پساجنگ که دولت‌های این کشورها با آن مواجه شدند و اندازه نیروهای امنیتی ملی که این دولت‌ها نیاز داشتند را دست‌کم گرفتند. آمریکایی‌ها باید از این قبیل اشتباهات در حل‌وفصل سیاسی با طالبان درس بگیرند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *