عصر دیروز هروه دوشارت، وزیر امور خارجه اسبق فرانسه با دکتر سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ملاقات کرد. در این ملاقات تحولات منطقه، روابط ایران و فرانسه و برجام موردبحث و گفتگو قرار گرفت.

دکتر خرازی با اشاره به نقش آمریکا در ایجاد بحران و تنش در منطقه، اروپا و جهان اظهار داشت: استراتژی رئیس‌جمهور کنونی آمریکا ازیک‌طرف ایجاد اختلاف در اروپا و جلوگیری از انسجام آن و از طرف دیگر نابودی برجام است.

وی افزود: ترامپ در سطح منطقه نیز ضمن حمایت از رژیم صهیونیستی با هدف تکمیل اشغال فلسطین، سعی دارد با تحقیر برخی رژیم‌های وابسته عرب و گسترش ایران‌هراسی به اخاذی از آن‌ها اقدام کند.

دوشارت هم با تأکید بر اهمیت انسجام و استقلال اروپا اظهار داشت: استفاده از قدرت دلار به‌عنوان ابزار مجازات کشورهای دیگر غیرقابل‌قبول است.

وی افزود: ایران جایگاه بسیار مهمی در منطقه دارد و گفتگو و تعمیق روابط فرانسه با ایران برای توسعه صلح و امنیت در منطقه حائز اهمیت است.

دوشارت درباره توافق هسته‌ای اظهار داشت: توافق هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 توافقی بین‌المللی است و همه باید در حفظ آن بکوشند.

در این ملاقات دکتر خرازی ضمن تشریح آخرین وضعیت برجام و ضرورت اجرای تعهدات اروپا به‌منظور حفظ آن اظهار داشت: واکنش اروپا در این زمینه نشان خواهد داد که اروپا تا چه حد در جهت استقلال خود گام بر خواهد داشت.

دکتر خرازی در خصوص سیاست جمهوری اسلامی ایران در منطقه ضمن تأکید بر نقش کشورمان در ایجاد ثبات در منطقه اظهار داشت: نفوذ ایران در کشورهای منطقه با زور اسلحه پدید نیامده است، بلکه حاصل نفوذ معنوی در قلب ملت‌هاست.

دیدار دکتر خرازی با هروه دوشارت، وزیر امور خارجه اسبق فرانسه در سفارت ایران در پاریس