جدیدترین مطالب

سرنوشت لایحه ضد پناهندگی دولت انگلیس

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، در نشست خبری صبح امروز در لندن وعده داد با تصویب لایحه ضد پناهجویی غیرقانونی در نشست امشب مجلس عوام این کشور، نخستین پناهندگان را ۱۰ تا ۱۲ هفته آینده، به کشور آفریقایی رواندا اخراج کند.

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

بایدن هم به نتانیاهو تاکید کرد که چنین حمایت قاطع بین المللی به رهبری آمریکا در کار نخواهد بود اگر اسرائیل تصمیم بگیرد به گونه ای علیه ایران تلافی کند که خطر فروکشیدن منطقه به یک جنگ بزرگتر را در بر داشته باشد، تحولی که هیچ کس خواهان آن نیست.

افزایش آمار شهدای نوار غزه به ۳۴۱۵۱ نفر

وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد: شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تا کنون به ۳۴ هزار و ۱۵۱ نفر و شمار زخمی‌ها به ۷۷ هزار و ۸۴ نفر افزایش یافت.

تلاش جوان فلسطینی برای تولید نشاء سبزیجات در فلسطین

پس از آنکه رژیم صهیونیستی با حملات خود زمین های کشاورزی فلسطینیان را در شمال نوار غزه نابود کرد، یک جوان فلسطینی تلاش می کند با تولید نشاء سبزیجات و توزیع آن بین شهروندان فلسطینی گامی برای جلوگیری از گرسنگی هموطنانش بردارد.

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

علی ودایع در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: عملیات وعده صادق سطح بازدارندگی تهران را به گونه ای مقابل چشمان بهت زده آمریکا قرار داد که حالا نیازمند نوعی بازنگری در سطح تنش با ایران باشد. تهران در عالی ترین سطح همواره گفته که میز مذاکره را ترک نکرده و آماده رایزنی است. از طرف دیگر ادبیات جمهوری اسلامی در اجرای وعده صادق نشان داد که پس از تنبیه رژیم صهیونیستی تمایلی به ادامه تنش ندارد البته آمادگی جنگ مستقیم را هم دارد. گزینه حرکت برق آسای ایران به سمت دکترین اتمی نوع جدیدی از بازدارندگی تهران است که توانایی ورود به نقطه بی بازگشت را دارد. پالس های ایران برای غرب و مشخصا آمریکا، نوعی چماق و هویج است که امکان رایزنی درباره موضوعات دیگر را فراهم می کند.
Loading

أحدث المقالات

ریشی سوناک: انتقال پناهجویان از بریتانیا به رواندا تا چند هفته دیگر آغاز می‌شود

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که اولین پرواز حامل پناهجویان مستقر در این کشور به رواندا طی ۱۰ الی ۱۲ هفته آینده انجام خواهد شد. سوناک دوشنبه ۲۲ آوریل در یک کنفرانس مطبوعاتی با اعلام این خبر عنوان کرد که کشورش برای انجام این کار آماده است و هواپیما‌های چارتر تجاری نیز برای انتقال این پناهجویان رزرو شده‌اند.

کدهای سفر اردوغان به عراق

یکی از روزنامه نگاران نزدیک به اردوغان که در سفر به عراق او را همراهی می‌کند، به اهداف و انتظارات این سفر اشاره کرده است.

از خوشحالی روس‌ها از انقلاب اسلامی تا آمادگی برای اوج‌گیری مناسبات فرهنگی

مسکو- ایرنا- کنفرانس علمی بین‌المللی با عنوان « ۴۵ سالگی جمهوری اسلامی ایران» با حضور جمعی از ایران‌شناسان و شرق‌شناسان روسیه در انستیتو شرق‌شناسی آکادمی علوم این کشور با طرح دیدگاه‌های این صاحب‌نظران و همچنان جمعی از دیپلمات‌های دو کشور همراه بود.

بلومبرگ: نیروهای اوکراینی به نقطه شکست می‌رسند

 
شبکه خبری «بلومبرگ» گزارش داد، کمک‌های آمریکا به اوکراین به ارزش بیش از ۶۰ میلیارد دلار می‌تواند به ارتش این کشور جنگ‌زده اروپایی کمک کند، اما بعید است جریان جنگ را تغییر دهد.

Loading
دکتر خرازی در دیدار حامد کرزی:

داعش، شکل جدید دخالت بیگانگان در افغانستان

۱۳۹۶/۰۸/۰۲ | خبرهای شورا

شورای راهبردی آنلاین: رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: هدف آمریکا از حضور در افغانستان، نه برای مبارزه با تروریسم، بلکه برای تامین اهداف راهبردی خودش بوده است.

دکتر سیدکمال خرازی عصر امروز در دیدار حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان که به ایران سفر کرده است، گفت: آمریکا از بهانه مبارزه با طالبان استفاده کرد تا حضور خود را در افغانستان تثبیت کند، یکی از نشانه های این امر آن است که کمک های بین المللی به افغانستان نه صرف توسعه و مردم افغانستان، بلکه صرف خود اشغالگران می شود.

دکتر خرازی ادامه داد: این شاخصی است که نشان می دهد هدف آمریکا، آزادی افغانستان نیست، بلکه در پی استمرار حضور در این کشور برای اهداف استراتژیک خود است.

رئیس شورا با اشاره به سیاست دولت آمریکا در قبال افغانستان تصریح کرد: از مشکلات افغانستان، دخالت بیگانگان در امور این کشور است و این دخالت ها امروز در قالب حضور داعش در حال شکل گیری است.

دکتر خرازی گفت: بسیاری معتقدند از منظر راهبردی، هدف آمریکا مبارزه با تروریسم نیست و با توجه به تجربه داعش در سوریه و عراق این گزاره صحیح به نظر می رسد.

وی اضافه کرد: آن ها هیچ گاه در عراق و سوریه آنچنان که باید، با تروریسم نجنگیدند و تنها کمک ایران و روسیه بود که توانست شرایط را در این کشورها تغییر دهد.

دکتر خرازی با بیان اینکه تغییر این شرایط در منطقه برنامه های راهبردی آمریکا را به هم ریخته است، افزود: اکنون هم دلیل مخالفت آمریکا با حضور و نفوذ ایران در منطقه همین است.

رئیس شورا ادامه داد: بارها گفته ام که امکان اینکه سوریه در آینده به سرنوشتی مشابه افغانستان دچار شود، وجود دارد، زیرا آمریکا از گروه های تروریستی به عنوان ابزار فشار استفاده می کند و برای نمونه در صورتی که دوران انتقال سیاسی به درستی پیش نرود، داعش و النصره به ابزار فشار آمریکا و بلای جان دولت وحدت ملی تبدیل می شوند تا هر گونه خواسته سیاسی آمریکا بر سوریه تحمیل شود.

وی همفکری را برای حل مشکلات افغانستان ضروری خواند و تصریح کرد: اینکه بزرگان افغانستان دور هم جمع شوند و همفکری کنند، قدم مثبتی است و ما همیشه حامی تلاش های ملت افغانستان در رسیدن به خواست شان بوده ایم، زیرا امنیت افغانستان را امنیت ایران می دانیم.

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان هم در این ملاقات با تشریح اوضاع کنونی کشورش، به تحلیل سیاست های آمریکا در قبال افغانستان پرداخت و گفت: از نگاه من دو حالت بیشتر برای ناامنی کنونی در افغانستان نمی توان متصور شد، یا آمریکا در برنامه خود شکست خورده یا شکست نخورده است.

وی افزود: اگر نتیجه بگیریم که آمریکا شکست نخورده است که من هم باورم این است که شکست نخورده است، آنگاه قالبی راهبردی و بزرگ تر برای برنامه های آمریکا در سطح منطقه ای قابل تصور است و در این صورت باید با همکاری و همراهی منطقه ای و همسایگان، راه حلی برای ثبات در افغانستان بیابیم.

کرزی گفت: راه حل را در تقویت حاکمیت ملی افغانستان می دانم، به گونه ای که دوباره حاکمیت ملی به این کشور بازگردد و لویه جرگه ای تشکیل شود و تحلیل کند که چرا موفق نشدیم.

رئیس جمهور پیشین افغانستان گفت: پس از این وفاق ملی، هر چه اراده ملت افغانستان باشد، باید مورد پذیرش همگان از جمله آمریکا قرار گیرد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *