رئیس شورای راهبردی روابط خارجی امروز در گفتگویی با تلویزیون الجزیره به سوالات مختلفی در حوزه روابط خارجی کشور پاسخ داد که قرار است مشروح آن فردا (دوشنبه – 27 تیر) از این شبکه قطری پخش شود.

دکتر سیدکمال خرازی در بخشی از این گفتگوی حدود یک ساعته، در پاسخ به اینکه خطوط قرمز ایران در مساله مذاکرات برجام و هسته ای چیست؟ تصریح کرد: خطوط قرمز ما این است که تحریم‌هایی که آمریکا بعد از توافق برجام علیه ایران وضع کرده، برگردانده شود، صادقانه بخواهد براساس برجام عمل کند و از هر حرکتی که بر روابط اقتصادی ایران با دیگران تاثیر بگذارد، اجتناب نماید.

وی توانمندی‌های هسته‌ای ایران را غیرقابل انکار خواند و تصریح کرد: اینکه صحبت از آستانه هسته ای در خصوص ایران می کنند، باید یادآور شد ایران در آستانه قرار دارد و چیز پنهانی نیست. ایران توانایی ساختن بمب هسته ای را دارد، اما تصمیمی برای این کار ندارد.

رئیس شورا تاکید کرد: سلاح هسته‌ای بر خلاف باورهای ایران و همین طور خلاف ضرورت‌های امنیتی‌اش است. نفس داشتن فناوری هسته ای و توانایی ساخت بمب، بازدارنده است.

دکتر خرازی با محکوم کردن اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی علیه دانشمندان هسته‌ای کشورمان، از بین بردن دانش هسته‌ای در ایران را محال دانست و تصریح کرد: ما اکنون غنی‌سازی 60 درصد را انجام داده‌ایم. افزایش غنی‌سازی به 20 درصد کار مشکل‌تری بود و رسیدن به غنای 60 درصد، ظرف دو – سه روز انجام شد. بنابراین کار مشکلی نیست که با فشردن یک سوئیچ به غنای بیش از 90 درصد برسیم؛ لذا دانش آن در ایران پایه و شکل گرفته و با ترورها نیز از بین نخواهد رفت.

وی افزود: ما مصلحت خاورمیانه را در عاری بودن آن از سلاح های امحای جمعی از جمله هسته‌ای می دانیم و سال‌هاست که این سیاست ایران بوده و مصر هم از آن حمایت کرده است که هر گونه سلاح های هسته ای، از جمله سلاح های اسرائیل، از این منطقه برچیده شود.