دکتر سیدکمال خرازی صبح امروز در دیدار هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که تاکنون سازمان ملل در قضیه یمن با آن مواجه بوده، رعایت نکردن اصل بی‌طرفی است، به گونه‌ای که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در حمایت از متجاوزان صادر شد و نمایندگان قبلی این سازمان در امور یمن نیز بی‌طرف نبودند.

وی ابراز امیدواری کرد گروندبرگ به یمنی‌ها نشان دهد که بی‌طرف است و می‌خواهد بحران یمن را بر اساس مصالح یمنی‌ها و نه نیروهای خارجی حل و فصل کند.

رئیس شورا تاکید کرد: دولت صنعا در تصمیم‌گیری‌های خود مستقل است و این دیدگاه که دولت صنعا به ایران وابسته است، باید تغییر یابد.

دکتر خرازی ادامه داد: جنگ یمن با مداخله کشورهای خارجی مثل عربستان و امارات متحده عربی آغاز شد. آنچه انصارالله می‌خواهند برخوردای از سهم متناسب در دولت آینده است و برای همین است که باید بر گفتگو های یمنی – یمنی به عنوان راه حل تاکید شود. هیچ مداخله خارجی در این زمینه سودمند نیست.

رئیس شورا در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت توقف استانداردهای دوگانه در برخورد با مسئله یمن تاکید کرد و افزود: باید استاندارد یکسانی در مورد این بحران اعمال شود. برای نمونه، علیه تجاوز عربستان و امارات و حمله به مردم یمن، هیچ صدایی از سازمان ملل، جلسات شورای امنیت و یا در قطعنامه‌های آن دیده نمی‌شود.

وی موضوع مهم دیگر در این زمینه را ضرورت قطع فروش سلاح به متجاوزان دانست و گفت: اروپا و آمریکا باید فروش سلاح به متجاوزان به یمن را متوقف کنند، زیر این جنگ موجب رنج مردم غیرنظامی از جمله کودکان و زنان است. این کشورها از این قدرت برخوردارند که بر متجاوزان برای پایان دادن به اقدامات خود علیه یمن فشار بیاورند، ولی منافع مادی آن‌ها ایجاب می‌کند که به فروش سلاح به کشورهای متجاوز ادامه دهند.

دکتر خرازی همچنین با تاکید بر ضرورت رفع محاصره یمن تاکید کرد: بهترین راهبرد این است که ابتدا به محاصره خاتمه داده شود، بعد آتش بس آغاز گردد و سپس مذاکرات یمنی – یمنی صورت گیرد. وظیفه همه کشورها حمایت از این گفتگوهاست تا در راستای تشکیل یک حکومت مستقل سهم متناسب جناح‌های مختلف یمنی در دولت آینده مشخص شود.

رئیس شورا همچنین تاکید کرد: با توجه به اوضاع انسانی و میدانی در یمن، ضروری است هر چه سریع‌تر، راه حل سیاسی پیگیری و اجرایی شود.

گروندبرگ هم در این ملاقات با تاکید بر ضرورت اعتمادسازی میان طرف‌های ذینفع در بحران یمن، تصریح کرد: گفتگوهای خوبی را با مقامات ایرانی داشتم و برای پایان دادن به بحران یمن، در صورتی که حمایت قدرت‌های منطقه‌ای و همسایگان یمن را نداشته باشم، ماموریت دشواری پیش رو خواهم داشت.

وی با تایید دیدگاه‌های رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تصریح کرد: موافقم که ممکن است اوضاع یمن پیچیده‌تر شود و در این صورت یافتن راه حل سخت‌تر خواهد شد.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن همچنین بر اشتیاق خود برای گفتگو با همه طرف‌های یمنی تاکید کرد و گفت: به دلیل نبود اعتماد و تضمین‌های کافی، تا به حال آتش بس در یمن محقق نشده است؛ اما در دوره ماموریتم تلاش دارم با همه گروه‌ها وارد تعامل شوم و گره‌های موجود را باز کنم.