«مهدی فتحی»، کارشناس مسائل اروپا در خصوص مواضع اتحادیه اروپا در قبال برجام به دنبال نقض آن از سوی آمریکا، با اشاره به اینکه گسترش همکاری­های ایران و اتحادیه اروپا موجب استقلال سیاست اروپا در برجام است، بیان داشت: اتحادیه اروپا در مذاکرات برجام و تدوین آن نقش داشته است. اروپایی­‌ها اعتقاد دارند برجام دستاوردی برای امنیت منطقه و جهان و موفقیتی برای دیپلماسی گروه 1+5 و اتحادیه اروپا است. حتی آن­ها فراتر از این، برجام را الگویی برای حل بحران‌های دیگر در حوزه هسته­‌ای می‌دانند.

وی با اشاره به مناسبات ایران و کشورهای اروپایی در پسا برجام گفت: مناسبات بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا بعد از این توافق از نظر اقتصاد و تجارت گسترش یافته است. باید گفت که هر دو طرف از جمله ایران و اتحادیه اروپا به ویژه آلمان و فرانسه از این مناسبات اقتصادی بهره‌مند می‌شوند. قراردادهای بزرگ خرید هواپیما با کشورهای اروپایی، قراردادهای خرید و انتقال فناوری خودرو با فرانسه و همچنین قرارداد توتال طی یک سال گذشته امضا شده است.

کارشناس مسائل اروپا با توجه به گسترش حجم مبادلات ایران با فرانسه و آلمان اشاره داشت: آن‌ها برای جمهوری اسلامی ایران احترام زیادی قائل‌اند و به دنبال گسترش مناسبات با کشورمان هستند. ایران با توجه به اینکه در حوزه اقتصادی، فناوری و تکنولوژی نیازهای مختلفی دارد، بخشی از نیازهای خود را از این کشورها تأمین می‌کند.

وی با تأکید بر اهداف گسترش همکاری‌های ایران با اروپایی‌ها افزود: جمهوری اسلامی ایران به دنبال گسترش همکاری اقتصادی با اتحادیه اروپا از جمله فرانسه و آلمان و منزوی کردن آمریکایی‌ها در چارچوب برجام است.

فتحی با اشاره به تحریم­‌های جدید آمریکا علیه ایران مطرح کرد: آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که با تحریم‌های یک‌جانبه به اقتصاد و ماهیت منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران لطمه وارد کنند؛ اما ایران با گسترش مناسبات خود با روسیه، چین و اتحادیه اروپا به ویژه فرانسه و آلمان به دنبال این است که سیاست‌های آمریکا را ناکام بگذارد. هرچقدر همکاری‌های اقتصادی ایران با اتحادیه اروپا گسترش می‌یابد، سیاست اتحادیه اروپا در حوزه برجام مستقل‌تر می­‌شود.

منبع: تسنیم