جدیدترین مطالب

سرنوشت لایحه ضد پناهندگی دولت انگلیس

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، در نشست خبری صبح امروز در لندن وعده داد با تصویب لایحه ضد پناهجویی غیرقانونی در نشست امشب مجلس عوام این کشور، نخستین پناهندگان را ۱۰ تا ۱۲ هفته آینده، به کشور آفریقایی رواندا اخراج کند.

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

اسرائیل متحیر در برابر پاسخ به ایران یا جلب رضایت امریکا

بایدن هم به نتانیاهو تاکید کرد که چنین حمایت قاطع بین المللی به رهبری آمریکا در کار نخواهد بود اگر اسرائیل تصمیم بگیرد به گونه ای علیه ایران تلافی کند که خطر فروکشیدن منطقه به یک جنگ بزرگتر را در بر داشته باشد، تحولی که هیچ کس خواهان آن نیست.

افزایش آمار شهدای نوار غزه به ۳۴۱۵۱ نفر

وزارت بهداشت نوار غزه اعلام کرد: شمار شهدای تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تا کنون به ۳۴ هزار و ۱۵۱ نفر و شمار زخمی‌ها به ۷۷ هزار و ۸۴ نفر افزایش یافت.

تلاش جوان فلسطینی برای تولید نشاء سبزیجات در فلسطین

پس از آنکه رژیم صهیونیستی با حملات خود زمین های کشاورزی فلسطینیان را در شمال نوار غزه نابود کرد، یک جوان فلسطینی تلاش می کند با تولید نشاء سبزیجات و توزیع آن بین شهروندان فلسطینی گامی برای جلوگیری از گرسنگی هموطنانش بردارد.

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

چماق و هویج وعده صادق در پرونده اتمی ایران

علی ودایع در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: عملیات وعده صادق سطح بازدارندگی تهران را به گونه ای مقابل چشمان بهت زده آمریکا قرار داد که حالا نیازمند نوعی بازنگری در سطح تنش با ایران باشد. تهران در عالی ترین سطح همواره گفته که میز مذاکره را ترک نکرده و آماده رایزنی است. از طرف دیگر ادبیات جمهوری اسلامی در اجرای وعده صادق نشان داد که پس از تنبیه رژیم صهیونیستی تمایلی به ادامه تنش ندارد البته آمادگی جنگ مستقیم را هم دارد. گزینه حرکت برق آسای ایران به سمت دکترین اتمی نوع جدیدی از بازدارندگی تهران است که توانایی ورود به نقطه بی بازگشت را دارد. پالس های ایران برای غرب و مشخصا آمریکا، نوعی چماق و هویج است که امکان رایزنی درباره موضوعات دیگر را فراهم می کند.
Loading

أحدث المقالات

وحیدی: ایران و پاکستان برای مقابله با تهدید تروریسم جدی هستند

اسلام‌آباد – ایرنا- وزیر کشور با اشاره به مذاکرات سازنده خود با همتای پاکستانی پیرامون همکاری‌های مرزی، امنیتی و مبارزه با قاچاق تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران و پاکستان برای مقابله با تروریسم افسارگسیخته در منطقه جدی هستند.

چین: گروه ۷ عادت بد خود را کنار گذاشته و همکاری با جهان را آغاز کند

 
سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (دوشنبه) گفت، پکن به کشورهای عضو گروه هفت (جی۷) تاکید دارد تا «عادت بد» خود را در مقصر دانستن دیگران کنار بگذارند و همکاری با جامعه بین‌الملل برای حفاظت از صلح و پیشبرد توسعه را آغاز کنند.

ریشی سوناک: انتقال پناهجویان از بریتانیا به رواندا تا چند هفته دیگر آغاز می‌شود

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که اولین پرواز حامل پناهجویان مستقر در این کشور به رواندا طی ۱۰ الی ۱۲ هفته آینده انجام خواهد شد. سوناک دوشنبه ۲۲ آوریل در یک کنفرانس مطبوعاتی با اعلام این خبر عنوان کرد که کشورش برای انجام این کار آماده است و هواپیما‌های چارتر تجاری نیز برای انتقال این پناهجویان رزرو شده‌اند.

Loading

برای تامین امنیت خود با کسی وارد مذاکره نمی شویم

۱۳۹۶/۰۹/۰۱ | گفتگو

شورای راهبردی آنلاین - گفتگو: کارشناس مسائل منطقه تاکید می کند که تجربه هشت سال تهاجم و بمبارانی که مردم ایران پشت سر گذاشته اند باعث می شود که دیگر حاضر نباشند برای تامین امنیت خود به خارج از مرزهایشان محتاج باشند چراکه هشت سال بی دفاع بودند و بسیاری از کشورهایی که امروز از مذاکره بر سر توان موشکی ایران صحبت می کنند در آن روزها صدام را تجهیز می کردند.

حسین شیخ الاسلام، تحلیل گر مسائل خاورمیانه به تحلیل دلایل مخالفت ایران برای مذاکره برسر توان دفاعی خود پرداخت و گفت که هیچ دولت و ملتی حاضر نمی شود برای تامین امنیت خود مذاکره کند و این امر تنها مختص ایران نیست.

متن کامل گفتگوی شیخ الاسلام با شورای راهبردی آنلاین را در ادامه می خوانید:

پرسش:چرا ایران در زمینه توانمندی موشکی خود وارد مذاکره نمی شود؟

نه تنها ایران بلکه هیچ کشوری در خصوص توانمندی موشکی خود با دیگر کشورها و قدرت ها وارد مذاکره نشده و بنیه دفاعی خود را به بحث نمی گذارد.این حق همه کشورها است که از خود دفاع کنند. بویژه در خصوص داشتن سلاح های متعارف جای مذاکره ای نیست.  هر کشوری براساس اینکه در چه موقعیت ژئوپلتیکی قرار گرفته و دشمنانش چه کسانی هستند خود را به سلاح های مختلفی تجهیز می کند. در نهایت داشتن  سلاح های متعارف یک  مساله داخلی است و سایر دولت ها حق اظهار نظر در این رابطه را ندارند.
در هشت سال دفاع مقدس ایران کاملا بدون حامی بود و ما نمی توانیم تجربه هشت سال تهاجم آمریکایی – صهیونیستی – سعودی که به شکل صدام ظاهر شد، را فراموش کنیم. آنها بیشترین امکانات را برای حمله به ایران در اختیار صدام گذاشتند،حتی از دادن سلاح شیمیایی به او هم دریغ نکردند.حال انتظار دارند که ما برای تامین امنیت خود با آنها وارد مذاکره شویم و این به هیچ عنوان برایمان قابل قبول نیست. زمانی که ملت ما زیر موشک باران بودند هیچ وسیله ای برای دفاع از آنها نداشتیم و امروز تصمیم ملت ما داشتن سلاح و موشک است و خوشبختانه در تولید موشک پیشرفت های خوبی داشتیم.
برخی از کشورهای غربی و بویژه عربستان این روزها بر بحث موشکی ایران و لزوم مذاکره بر سر آن پافشاری کرده و فکر می کند با گذاشتن جلسه و افزایش تحریم ها می توانند به ایران فشار آورده و ما را وارد به مذاکره کنند. مسئله آنها با ما مربوط به امروز و دیروز نمی شود و از ابتدای پیروزی انقلاب ما شاهد این رفتارهای آنها بودیم و قطعا همانطور که در این سال ها نتیجه نگرفتند از این پس هم نتیجه ای نخواهند گرفت.
موفقیت های ایران در عرصه های داخلی و در سطح منطقه برای آنها نوعی تهدید به حساب آمده و به همین دلیل این روزها بیشتر بر روی بحث دفاعی و موشکی ما مانور می دهند. به طورکلی این یک برنامه آمریکایی-صهیونیستی است.
باتوجه به اینکه وجود ثبات و آرامش باعث توسعه، رفاه و پیشرفت می شود، سعودی ها، اسرائیل و آمریکا هم در همین راستا اقدام به ایجاد تشنج در منطقه می کنند تا تحت عنوان برقراری آرامش بتوانند حضور خود در منطقه را توجیه کنند. سعودی ها که حکومتی شاهنشاهی دارند به جای اینکه آرای مردم خود را مورد توجه  قرار دهند ، به نیروهای خارجی و بویژه نیروی نظامی خارجی متکی هستند و برخلاف ملت های منطقه خواهان ایجاد تنش هستند.  این درگیری از ابتدای انقلاب تا امروز وجود داشته و خوشبختانه همواره جناح مردمی بر این جناح شاهنشاهی غلبه کرده است . خوشبختانه تمام مسئولین ما در خصوص عدم مذاکره در بخش موشکی موضع گیری های یکسان داشته و وحدت ملی در این زمینه حاکم بوده است.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *