جدیدترین مطالب

دلایل نگرانی و مخالفت نتانیاهو با راه‌حل دو دولتی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، اخیرا در اظهاراتی مدعی شد که از بین بردن حماس بدون هیچ بهانه‌ای نخستین شرط درباره فردای جنگ است. او در عین حال گفت آماده نیستم که حکومت حماسستان را با فتحستان جایگزین کنم. این در حالی است که در رای‌گیری اوایل ماه جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۴۳ عضو از ۱۹۳ عضو به حمایت از یک کشور فلسطینی برای پیوستن به سازمان ملل رای مثبت دادند.

تردید عربستان درباره توافق تجارت آزاد شورای همکاری خلیج فارس با چین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: دیپلمات پیشین کشورمان درباره تردید عربستان برای تعامل با چین در چارچوب توافق تجارت آزاد چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: این موضوع صرفا دلیل اقتصادی یا سیاسی ندارد، ضمن آنکه دلایل این تعلل و تاخیر با توجه به تحولات منطقه و بین‌الملل به‌طور لحظه‌ای تغییر کرده و قطعا در راستای منافع هر یک از کشورهای طرف توافق است.

تحلیلی بر قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پاره کردن منشور سازمان ملل از سوی نماینده رژیم اسرائیل در واکنش به قطعنامه عضویت کامل فلسطین به‌معنای پذیرش پایان دادن به دولتی به اسم اسرائیل توسط نماینده این رژیم است.

نقش آمریکا در عملیات نظامی رژیم‌ صهیونیستی در رفح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای تأسیس رژیم ‌صهیونیستی تاکنون، آمریکا همواره بخش مهمی از «سیاست‌های جنگ‌طلبانه» این رژیم‌ در منطقه بوده است. جنگ غزه و حمله به رفح نیز از این قاعده مستثنا نیست.

راهبرد تحریمی آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و الزامات مقابله با آن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی وزارت نفت گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که فاصله کشورهای کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته را به‌سرعت در حوزه علم و فناوری کاهش دهد، از این ‌رو، آمریکا به‌دنبال اعمال تحریم بر هوش مصنوعی در کشورهای رقیب خود ازجمله ایران است.

Loading

أحدث المقالات

دلایل نگرانی و مخالفت نتانیاهو با راه‌حل دو دولتی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، اخیرا در اظهاراتی مدعی شد که از بین بردن حماس بدون هیچ بهانه‌ای نخستین شرط درباره فردای جنگ است. او در عین حال گفت آماده نیستم که حکومت حماسستان را با فتحستان جایگزین کنم. این در حالی است که در رای‌گیری اوایل ماه جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۴۳ عضو از ۱۹۳ عضو به حمایت از یک کشور فلسطینی برای پیوستن به سازمان ملل رای مثبت دادند.

Loading

چشم‌انداز خروج نظامی آمریکا از عراق

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: یک کارشناس مسائل منطقه گفت: باوجودیکه در عراق، اغلب جریانات، سیاستمداران و حتی مردم عادی خواهان خروج نیروهای نظامی آمریکا از کشورشان هستند، اما در رابطه با زمان این خروج، بعضا اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. از یک سو محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در مطالبه خروج نظامیان آمریکایی از عراق بسیار جدی است؛ اما می‌خواهد این هدف از طریق «مذاکره و توافق سیاسی» محقق شود. از سوی دیگر، گروه‌های مقاومت عراقی خواهان آن هستند که هر چه سریعتر آمریکایی‌ها این کشور را ترک کنند. طرف آمریکایی نیز از خروج نظامی از عراق طی سه سال آینده سخن می‌گوید.

سیامک کاکایی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی درخصوص چشم‌انداز خروج آمریکا از عراق اظهار داشت: «در ماه‌های اخیر در پی انجام عملیات‌های گروه‌های متعدد مقاومت علیه پایگاه‌های آمریکا و متقابلا حملات موشکی این کشور علیه برخی مقرها و پایگاه‌های گروه‌های مقاومت در عراق و سوریه، بحث‌ها پیرامون ضرورت خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق بالا گرفته است. چنانچه برخی از گروه‌ها و جریان‌های سیاسی در عراق از دولت خواسته‌اند به این موضوع سامان جدیدی بدهد و درخواست خروج نظامی آمریکا از عراق را به طور جدی‌تری پیگیری کند.»

وی افزود: «در این بین گفته می‌شود شیاع السودانی بحث‌هایی را در باره خروج آمریکایی‌ها از عراق مطرح کرده است، اما هنوز به‌عنوان یک موضوع جدی در دستورکار دولت قرار نگرفته است. البته پیش از این، پارلمان عراق رای به خروج نظامیان آمریکایی از عراق داده بود.»

به گفته کاکایی، از آنجایی که عراق یک موقعیت ژئوپلتیک دارد و آمریکا بزرگترین سفارت خود را در این کشور ایجاد کرده، قابل پیش‌بینی است که مساله خروج نظامی آمریکا از عراق به راحتی انجام نخواهد شد، مگر آنکه در راهبرد آمریکا در غرب آسیا تغییرات جدیدی ایجاد شود.

این کارشناس با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد در عراق دیدگاه‌ها در خصوص خروج آمریکایی‌ها از این کشور یکسان نیست، توضیح داد: «در شمال این کشور یعنی اقلیم کردستان تاکید جدی بر ادامه حضور نظامی آمریکا دارند. اما در میان برخی گروه‌های عراقی مانند گروه‌های مقاومت و شیعیان، موضوع خروج آمریکا به‌طور جدی پیگیری می‌شود. هر چند دولت بغداد نیز طرح و ایده جدیدی مبنی بر خروج ارائه نداده است.»

کاکایی معتقد است: «در چشم‌انداز سیاست آمریکا در غرب آسیا مسائلی مانند ادامه حضور نظامی در سوریه، عراق و حوزه خلیج‌فارس با ابهاماتی مواجه است، اما واشنگتن هم در این باره تردید دارد که بخواهد به طور کامل از این مناطق خارج شود. به طور مثال، زمانی که دونالد ترامپ تصمیم به خروج نظامیان آمریکا از سوریه گرفت، بلافاصله این تصمیم به دلیل توصیه‌های نهادهای استراتژیست آمریکا لغو شد و همچنان نیروهای آمریکا در سوریه باقی مانده‌اند.»

وی در ادامه گفت که مسئله خروج کلی آمریکا از عراق پس از آن جدیت بیشتری یافت که آمریکا اقدام به خروج کامل نظامی از افغانستان کرد.

به گفته کاکایی، بحث و نظرها درباره نقش منطقه‌ای آمریکا و امکان جابجایی یا انتقال قدرت از آمریکا به کشورهای دیگر مانند روسیه، چین یا اروپا، موضوع میزان حضور نیروهای آمریکا در منطقه را در یک حالت نوسان قرار داده است. شاید به همین دلیل باشد که تصمیم جدی از سوی آمریکا برای خروج کامل از عراق در این شرایط متصور نیست. به‌ویژه آنکه سال جاری در آمریکا سال انتخابات است و تمرکز بر چنین مسائلی ممکن است تبعات انتخاباتی برای دمکرات‌ها داشته باشد.

کارشناس مسائل عراق توضیح داد:«این دیدگاه نیز وجود دارد که با توجه به تشدید بحران در غزه و حمایت‌هایی که آمریکا از جنایات رژیم اسرائیل در غزه می‌کند، مسئله خروج نظامیان آمریکا از منطقه با ابهام بیشتری مواجه است و شاید همین وضعیت، پیش کشیدن خروج نظامیان آمریکا از سوی دولت و نهادهای تصمیم‌گیر این کشور را پرچالش کرده است.»

کاکایی در نهایت گفت: «پس از تحولات هفت اکتبر و مجموعه اقدامات نظامی که آمریکایی‌ها در منطقه انجام داده‌اند، درخواست افکار عمومی منطقه نیز برای اعتراض به حضور آمریکا بالا رفته است؛ اما در ارتباط با عراق، مسئله مهم تصمیم دولت این کشور برای موضوع خروج آمریکایی‌ها است که این موضوع باید به طور جدی در نهادهای تصمیم‌ساز عراق مورد بحث قرار گیرد و دولت آن را نهایی کند.»

0 Comments