جدیدترین مطالب

Loading

أحدث المقالات

وال‌استریت‌ژورنال: دولت بایدن ملتمسانه به‌دنبال منصرف‌کردن ایران از حمله به اسرائیل بود

رسانه آمریکایی نوشت پاسخ ایران به اسرائیل، «بدترین سناریویی» بود که آمریکا متصور شده بود و دولت بایدن ملتمسانه از شرکای منطقه‌ای خود می‌خواست ایران را از انجام دادن حمله‌ منصرف کنند.

هلاکت نظامی ارشد صهیونیست در حمله حزب‌الله به «عرب العرامشه»

تهران- ایرنا- ارتش رژیم صهیونیستی امروز (یکشنبه) به هلاکت یک نظامی ارشد مجروح شده در جریان حمله ترکیبی حزب‌الله لبنان به پایگاه جاسوسی سری ارتش این رژیم در منطقه «عرب العرامشه» شمال فلسطین اشغالی اذعان کرد.

رئیس جمهور، مدعو ملت پاکستان

اسلام‌آباد – ایرنا – اولین سفر رئیس جمهور ایران به همسایه شرقی پاکستان پس از هشت سال فردا انجام خواهد شد. نخست وزیر پاکستان دعوت رسمی از آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی را تابستان سال گذشته در دیدار با وزیر امور خارجه کشورمان ابلاغ و تاکید کرد که آقای دکتر رئیسی مدعو ملت پاکستان هستند.

بازدید آیت‌الله رئیسی از پاکستان پیام‌آور صلح و دوستی برای ۲ کشور است

اسلام‌آباد – ایرنا – سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به آن کشور را تاریخی و بیانگر آینده روشن ۲ کشور همسایه دانست و تاکید کرد: حضور آیت‌الله رئیسی در پاکستان باعث تقویت پیوندهای مردمی و پیام‌آور صلح و دوستی برای ۲ ملت است.

رژیم صهیونیستی اردوگاه «نور شمس» را به شکل کامل ویران کرد

ارتش رژیم صهیونیستی پس از حمله‌ای ۵۲ ساعته عصر شنبه در حالی از اردوگاه نور شمس در شمال کرانه باختری خارج شد که این عملیات ۱۴ شهید، چند زخمی و ویرانی گسترده زیرساخت‌ها، خانه‌ها و دارایی‌های مردم را به دنبال داشت.

Loading

چشم‌انداز خروج نظامی آمریکا از عراق

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: یک کارشناس مسائل منطقه گفت: باوجودیکه در عراق، اغلب جریانات، سیاستمداران و حتی مردم عادی خواهان خروج نیروهای نظامی آمریکا از کشورشان هستند، اما در رابطه با زمان این خروج، بعضا اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. از یک سو محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در مطالبه خروج نظامیان آمریکایی از عراق بسیار جدی است؛ اما می‌خواهد این هدف از طریق «مذاکره و توافق سیاسی» محقق شود. از سوی دیگر، گروه‌های مقاومت عراقی خواهان آن هستند که هر چه سریعتر آمریکایی‌ها این کشور را ترک کنند. طرف آمریکایی نیز از خروج نظامی از عراق طی سه سال آینده سخن می‌گوید.

سیامک کاکایی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی درخصوص چشم‌انداز خروج آمریکا از عراق اظهار داشت: «در ماه‌های اخیر در پی انجام عملیات‌های گروه‌های متعدد مقاومت علیه پایگاه‌های آمریکا و متقابلا حملات موشکی این کشور علیه برخی مقرها و پایگاه‌های گروه‌های مقاومت در عراق و سوریه، بحث‌ها پیرامون ضرورت خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق بالا گرفته است. چنانچه برخی از گروه‌ها و جریان‌های سیاسی در عراق از دولت خواسته‌اند به این موضوع سامان جدیدی بدهد و درخواست خروج نظامی آمریکا از عراق را به طور جدی‌تری پیگیری کند.»

وی افزود: «در این بین گفته می‌شود شیاع السودانی بحث‌هایی را در باره خروج آمریکایی‌ها از عراق مطرح کرده است، اما هنوز به‌عنوان یک موضوع جدی در دستورکار دولت قرار نگرفته است. البته پیش از این، پارلمان عراق رای به خروج نظامیان آمریکایی از عراق داده بود.»

به گفته کاکایی، از آنجایی که عراق یک موقعیت ژئوپلتیک دارد و آمریکا بزرگترین سفارت خود را در این کشور ایجاد کرده، قابل پیش‌بینی است که مساله خروج نظامی آمریکا از عراق به راحتی انجام نخواهد شد، مگر آنکه در راهبرد آمریکا در غرب آسیا تغییرات جدیدی ایجاد شود.

این کارشناس با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد در عراق دیدگاه‌ها در خصوص خروج آمریکایی‌ها از این کشور یکسان نیست، توضیح داد: «در شمال این کشور یعنی اقلیم کردستان تاکید جدی بر ادامه حضور نظامی آمریکا دارند. اما در میان برخی گروه‌های عراقی مانند گروه‌های مقاومت و شیعیان، موضوع خروج آمریکا به‌طور جدی پیگیری می‌شود. هر چند دولت بغداد نیز طرح و ایده جدیدی مبنی بر خروج ارائه نداده است.»

کاکایی معتقد است: «در چشم‌انداز سیاست آمریکا در غرب آسیا مسائلی مانند ادامه حضور نظامی در سوریه، عراق و حوزه خلیج‌فارس با ابهاماتی مواجه است، اما واشنگتن هم در این باره تردید دارد که بخواهد به طور کامل از این مناطق خارج شود. به طور مثال، زمانی که دونالد ترامپ تصمیم به خروج نظامیان آمریکا از سوریه گرفت، بلافاصله این تصمیم به دلیل توصیه‌های نهادهای استراتژیست آمریکا لغو شد و همچنان نیروهای آمریکا در سوریه باقی مانده‌اند.»

وی در ادامه گفت که مسئله خروج کلی آمریکا از عراق پس از آن جدیت بیشتری یافت که آمریکا اقدام به خروج کامل نظامی از افغانستان کرد.

به گفته کاکایی، بحث و نظرها درباره نقش منطقه‌ای آمریکا و امکان جابجایی یا انتقال قدرت از آمریکا به کشورهای دیگر مانند روسیه، چین یا اروپا، موضوع میزان حضور نیروهای آمریکا در منطقه را در یک حالت نوسان قرار داده است. شاید به همین دلیل باشد که تصمیم جدی از سوی آمریکا برای خروج کامل از عراق در این شرایط متصور نیست. به‌ویژه آنکه سال جاری در آمریکا سال انتخابات است و تمرکز بر چنین مسائلی ممکن است تبعات انتخاباتی برای دمکرات‌ها داشته باشد.

کارشناس مسائل عراق توضیح داد:«این دیدگاه نیز وجود دارد که با توجه به تشدید بحران در غزه و حمایت‌هایی که آمریکا از جنایات رژیم اسرائیل در غزه می‌کند، مسئله خروج نظامیان آمریکا از منطقه با ابهام بیشتری مواجه است و شاید همین وضعیت، پیش کشیدن خروج نظامیان آمریکا از سوی دولت و نهادهای تصمیم‌گیر این کشور را پرچالش کرده است.»

کاکایی در نهایت گفت: «پس از تحولات هفت اکتبر و مجموعه اقدامات نظامی که آمریکایی‌ها در منطقه انجام داده‌اند، درخواست افکار عمومی منطقه نیز برای اعتراض به حضور آمریکا بالا رفته است؛ اما در ارتباط با عراق، مسئله مهم تصمیم دولت این کشور برای موضوع خروج آمریکایی‌ها است که این موضوع باید به طور جدی در نهادهای تصمیم‌ساز عراق مورد بحث قرار گیرد و دولت آن را نهایی کند.»

0 Comments