جدیدترین مطالب

تردید عربستان درباره توافق تجارت آزاد شورای همکاری خلیج فارس با چین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: دیپلمات پیشین کشورمان درباره تردید عربستان برای تعامل با چین در چارچوب توافق تجارت آزاد چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: این موضوع صرفا دلیل اقتصادی یا سیاسی ندارد، ضمن آنکه دلایل این تعلل و تاخیر با توجه به تحولات منطقه و بین‌الملل به‌طور لحظه‌ای تغییر کرده و قطعا در راستای منافع هر یک از کشورهای طرف توافق است.

تحلیلی بر قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پاره کردن منشور سازمان ملل از سوی نماینده رژیم اسرائیل در واکنش به قطعنامه عضویت کامل فلسطین به‌معنای پذیرش پایان دادن به دولتی به اسم اسرائیل توسط نماینده این رژیم است.

نقش آمریکا در عملیات نظامی رژیم‌ صهیونیستی در رفح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای تأسیس رژیم ‌صهیونیستی تاکنون، آمریکا همواره بخش مهمی از «سیاست‌های جنگ‌طلبانه» این رژیم‌ در منطقه بوده است. جنگ غزه و حمله به رفح نیز از این قاعده مستثنا نیست.

راهبرد تحریمی آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و الزامات مقابله با آن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی وزارت نفت گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که فاصله کشورهای کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته را به‌سرعت در حوزه علم و فناوری کاهش دهد، از این ‌رو، آمریکا به‌دنبال اعمال تحریم بر هوش مصنوعی در کشورهای رقیب خود ازجمله ایران است.

فریبکاری آمریکا در ادعای تحریم تسلیحاتی رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اینکه آمریکا ادعا می‌کند ارسال سلاح به رژیم صهیونیستی را تعلیق کرده است، یک فریبکاری سیاسی و برای ساکت کردن افکار عمومی است، چراکه در ماهیت حمایت این کشور از ارتش رژیم صهیونیستی و موجودیت این رژیم تغییری ایجاد نمی‌کند.

Loading

أحدث المقالات

Loading

تحلیلی بر خویشتنداری چین در قبال تایوان

۱۴۰۲/۰۳/۱۹ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین-گفتگو: پژوهشگر مسائل بین‌الملل درباره آخرین وضعیت تقابل غرب و چین در تایوان گفت: «در سال‌های اخیر به ویژه از اواخر دولت دونالد ترامپ، سطح تنش بین آمریکا و چین بر سر مسئله تایوان شدت گرفته که این عامل باعث شده کشورهای غربی به رهبری آمریکا در جهت تقویت تایوان و بازدارندگی آن در برابر چین اقداماتی انجام دهند.»

طهمورث غلامی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی گفت: « باید توجه داشت که به لحاظ اقتصادی، تایوان یکی از مهمترین مراکز مالی در شرق آسیا است که مرکزیت مبادلات تجاری و بازرگانی آن منطقه را بر عهده دارد. همچنین به لحاظ اقتصادی، تایوان به‌عنوان یک بازیگر دارای اقتصاد باز، اشتراکات فراوانی با اقتصادهای کشورهای غربی دارد.»

وی افزود: «دومین مورد اینکه تایوان یکی از پیشرفته‌ترین مراکز تولید در حوزه تکنولوژی‌های ارتباطی و اطلاعاتی است. بسیاری از قطعات کامپیوتر و ریزتراشه‌ها در این کشور تولید و به  سراسر دنیا صادر می شود و غرب با پشتیبانی فکری و مالی از تایوان در این حوزه آن را به بازیگر مهمی تبدیل کرده است.»

به گفته این کارشناس، سومین اقدام صورت گرفته این است که کشورهای غربی تلاش کرده‌اند با دیدارهای مختلف از تایوان و یا استقبال از مقامات محلی آن در کشور خود، جایگاه و وزن سیاسی این کشور را ارتقا دهند. برای مثال در سال گذشته نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا عالی‌ترین مقام این کشور بود که علیرغم هشدارهای چین به تایوان سفر کرد. پس از این سفر برخی دیگر از نمایندگان کنگره و همچنین مقاماتی از اروپا از تایوان بازدید کردند.

غلامی در ادامه به دیگر اقدام کشورهای غربی پرداخت و توضیح داد: «از اواخر دوره باراک اوباما، ایالات متحده اقدام به تجهیز و آموزش‌های نظامی و نیز ارسال تسلیحات پیشرفته به تایوان کرده است. به گونه‌ای که خود مقامات دولت چین به این موضوع اذعان دارند. در آخرین تحول، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که در سال آینده تایوان می‌تواند صاحب هواپیماهای جنگی اف ۱۶ شود. علاوه بر این، تایوان به سامانه‌های دفاعی پیشرفته آمریکا نیز مجهز است. همچنین تایوان از کمک‌های اطلاعاتی نیروهای نظامی آمریکا در شرق آسیا برای رصد تحرکات نظامی برخوردار است.»

کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه ایالات متحده و شخص جو بایدن به صراحت اعلام کرده است که در صورت حمله نظامی چین به تایوان از این کشور دفاع خواهند کرد، اظهار داشت: «این اعلام حمایت آمریکا طبیعتا سبب تقویت وزن تایوان و جسارت آن برای مقابله با چین خواهد شد. همچنین اخیرا وزیر دفاع انگلستان نیز اعلام کرد که این کشور ممکن است در ۱۰ سال آینده با چین در دفاع از تایوان وارد جنگ شود. این بدان معنا است که ایالات متحده آمریکا و متحد اصلی آن یعنی انگلیس برای حمایت نظامی از تایوان در صورت وقوع جنگ آماده هستند. همچنین باید استرالیا و کانادا را نیز به این گروه اضافه کرد.»

غلامی همچنین با اشاره به توافق اخیر بین استرالیا و ایالات متحده توضیح داد: «دولت آمریکا متعهد شده است که زیردریایی‌های این کشور را به سوخت اتمی مجهز کند. این اقدام آمریکا به منظور تقویت استرالیا برای مقابله با چین است. در واقع ایالات متحده از حمایت کشورهای انگلیسی زبان از سیاست‌های خود در قبال تایوان اطلاع دارد.»

این کارشناس در خصوص آخرین اقدام که معطوف به آینده است نیز گفت که کشورهای اروپایی و آمریکا به صراحت اعلام کردند که در صورت اقدام نظامی چین علیه تایوان، این کشور با تحریم‌های شدید اقتصادی مواجه خواهد شد.

وی افزود: «مجموعه این اقدامات سبب شده است که دولت چین در مواجهه با مسئله تایوان کاملا خویشتندارانه اقدام کند.»

کارشناس مسائل آمریکا درباره سیاست‌ها و اقدامات چین در قبال این مناقشه نیز گفت: «چین از یک طرف تلاش کرده است با تقویت ملی‌گرایی چینی و متعلق دانستن تایوان به سرزمین چین و از طرف دیگر با انجام مانورهای نظامی مختلف در اطراف تایوان این پیام را به کشورهای غربی انتقال دهد که در خصوص تایوان مسامحه نخواهد کرد اما در عین حال تلاش کرده است با خویشتنداری وارد عرصه‌ای نشود که هم اکنون روسیه درگیر آن است.»

غلامی در نهایت درباره سناریوی احتمالی پیش‌رو گفت: « در حال حاضر با توجه به این اقدامات به نظر می‌رسد که در سال‌های پیش‌رو، چین از انگیزه بالایی برای حمله به تایوان برخوردار نباشد. زیرا این کشور ائتلاف و اتحاد کشورهای غربی در حمایت از اوکراین در مقابل روسیه را به خوبی ملاحظه کرده است. لذا به نظر می‌رسد چین ترجیح دهد که ضمیمه کردن تایوان به سرزمین خود را موکول به زمانی کند که هزینه‌های این اقدام نسبت به شرایط امروز حداقل کمی پایین‌تر باشد.»

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *