جدیدترین مطالب

ادامه سرکوب اعتراض ضد صهیونیستی در آمریکا

تجمع‌های مسالمت آمیز ضد صهیونیستی در آمریکا، با این بهانه که اقدامات و تحرکات ضد یهودی است به شدت سرکوب می‌شود. این در حالی است که بسیاری از دستگیرشدگان شرکت کننده در این تجمع‌ها و راهپیمایی‌های ضد صهیونیستی، خود یهودی هستند.

افشای فساد جنسی یک سیاستمدار دیگر در انگلیس

جفری دونالدسون رهبر پیشین حزب سلطنت طلب و اتحادگرای ایرلند شمالی، ” دی یو پی” (DUP)، امروز در دادگاهی در ایرلند شمالی، با ۱۱ اتهام تعرض جنسی، از جمله یک فقره تجاوز جنسی روبرو و متهم شد.

Loading

أحدث المقالات

آمریکا قانونی کردن شهرک سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری را خطرناک خواند

نیویورک – ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تلاش اسرائیل قانونی کردن پاسگاه‌های شهرک‌نشینان یهودی در کرانه باختری اشغالی را محکوم کرد و هشدار داد که چنین اقدامی «خطرناک و غیرمسئولانه» است.

آمریکا: برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تلاش می‌کنیم

نیویورک – ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به ادعاهای رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران مبنی بر اینکه ایران تا دستیابی به اورانیوم با غنای مورد نیاز برای تولید سلاح اتمی، چند هفته فاصله دارد، گفت که برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای تلاش می‌کنیم.

مسکو: قطعنامه آمریکا درباره سلاح‌های هسته‌ای در فضا فراتر از توافقنامه‌های بین‌المللی بود

تهران- ایرنا- ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه بامداد پنجشنبه گفت که قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره عدم استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فضا فراتر از چارچوب حقوقی توافقنامه‌های بین‌المللی بود و به همین دلیل، مسکو آن را وتو کرد.

گسترش اعتراض‌های دانشجویی در آمریکا در حمایت از غزه؛ درگیری پلیس با دانشجویان

نیویورک – ایرنا- اعتراض های دانشجویی در آمریکا در حمایت از مردم غزه و توقف جنگ اسرائیل به دانشگاههای هاروارد، تگزاس، براون و کالیفرنیای جنوبی رسیده و دانشگاههای تگزاس و کالیفرنیا صحنه درگیری پلیس با دانشجویان شده است.

دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی با مقامات سه کشور

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی روز چهارشنبه در حاشیه اجلاس امنیتی سن‌پترزبورگ روسیه با مقامات عالی شرکت‌کننده از چین، برزیل و آفریقای جنوبی به صورت جداگانه دیدار و گفت و گو کرد.

پاسخ موشکی حزب‌الله به حملات صهیونیست‌ها به مناطق مسکونی جنوب لبنان+فیلم

تهران-ایرنا-حزب الله لبنان بامداد پنجشنبه فیلمی از شلیک چندین موشک به چندین نقطه از مواضع رژیم صهیونیستی در شمال فلسطین اشغالی در پاسخ به حملات صهیونیست‌ها به مناطق مسکونی در جنوب لبنان را منتشر کرد.

Loading

تحلیل راهبرد انگلیس در برابر چین و علل تشدید آن علیه پکن

۱۴۰۲/۰۳/۱۲ | اقتصادی, خبر تاپ, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک تحلیلگر مسائل اروپا مواضع تند انگلیس علیه چین را در راستای سیاست قدیمی استفاده از اهرم‌های سیاسی برای فشار با هدف دریافت امتیازات تجاری و اقتصادی دانست و گفت: در شرایط فعلی، انگلیس در عرصه داخلی و بین المللی، دیگر آن توان تأثیرگذاری بر مناسبات قدرت در سطح جهانی را ندارد و برای همین تلاش می کند تا با حفظ اتحاد استراتژیک خود با ایالات متحده آمریکا از سقوط بیشتر جایگاه جهانی خود جلوگیری کند.

دکتر عباس سروستانی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی، ضمن اشاره به تشدید سیاست‌ها و مواضع انگلیس علیه چین، خاطرنشان کرد: همواره دو عامل ضد و نقیض جذابیت‌های اقتصادی و چالش‌های امنیتی، بر روابط کشورهای اروپایی و چین سایه افکنده و به همین دلیل کشورهای اروپایی تلاش می کنند تا سیاست عملگرایانه ای درقبال چین اتخاذ کنند؛ چراکه از طرفی چین و خیزش آن را بزرگترین دغدغه و چالش آینده نظم جهانی می دانند و ازطرفی دیگر نقش پررنگ چین در زنجیره تأمین جهانی را نمی توانند نادیده بگیرند.

وی با بیان اینکه انگلیس و اروپا تلاش می کنند با سیاست «چماق و هویج» درمقابل چین، مانع از پیوستن چین به روسیه و تشکیل بلوک متحد شرق شوند، گفت: روابط بریتانیا و چین در سال‌های اخیر شاهد پیچیدگی‌های قابل توجهی بوده که ناشی از وابستگی متقابل اقتصادی،اختلافات سیاسی و ابراز نگرانی‌ها درمورد حقوق بشر، امنیت ملی، سرقت مالکیت معنوی، امنیت سایبری در رابطه با غول‌های فناوری، موانع دسترسی به بازار و شیوه‌های تجاری ناعادلانه بوده است. با این حال، ایجاد تلاقی منافع اقتصادی و ملاحظات امنیت ملی و ایجاد تعادل ظریف بین این نگرانی‌ها با نیاز به حفظ گفتگوی سازنده مهمترین رویکرد دوره جدید سیاست خارجی عملگرایانه انگلیس نسبت به چین است.

سروستانی تاکیدکرد: تعاملات اقتصادی بین بریتانیا و چین نیز در دو دهه گذشته به طور تصاعدی رشد داشته و دولت بریتانیا هم به دنبال گسترش تجارت و سرمایه‌گذاری دوجانبه است.

این کارشناس مسائل اروپا، با اشاره به اظهارات نخست وزیر بریتانیا که چین را بزرگترین چالش امنیت و رفاه جهانی دانسته بود، اضافه کرد: در راستای این سیاست عملگرایانه او تاکید کرد که ریسک زدایی و همکاری‌های اقتصادی با این کشور برای دستیابی به اهداف بزرگ سیاست خارجی بریتانیا ضروری است. باید در نظر داشت این مواضع، خطوط کلی راهبرد و جهت گیری‌های سیاست خارجی بازنگری شده بریتانیا برای یک دنیای پرمناقشه و ناپایدار را نشان می دهد که طی سندی در ماه مارس سال جاری منتشر شد.

وی توضیح داد: بر اساس سند بازنگری شده سیاست خارجی فراگیر بریتانیا، گرچه مساله اوکراین و حمله روسیه به این کشور درکوتاه مدت مهم‌ترین چالش امنیتی انگلیس است؛ اما این سند راهبردی سیاست خارجی، تمرکز بریتانیا بر منطقه هند و اقیانوس آرام را دوچندان نشان داده و بیان می کند که افزایش تنش‌ها در این منطقه می تواند عواقب جهانی بیشتری نسبت به درگیری در اوکراین داشته باشد. البته سوناک، پیش ازاین نیز چین را به لحاظ امنیتی و ارزشی چالشی تعیین کننده برای نظم بین‌المللی غرب محور دانسته بود که سیاست‌های تهاجمی آن پیامدهایی زیادی برای همه حوزه‌های سیاست دولت بریتانیا دارد.

سروستانی، یکی از دلایل زیربنایی انتشار راهبرد جدید سیاست خارجی بریتانیا را برگزیت عنوان کرد و افزود: در جهت‌گیری جدید سیاست خارجی این کشور، ارجاعات به بلوک اتحادیه اروپا بسیار اندک دیده می شود و بریتانیا به دنبال احیای اتحاد آنگلوساکسونی در مقابل اتحادیه اروپا است. به همین دلیل در اواسط این سند از ایالات متحده به عنوان مهمترین متحد استراتژیک و شریک بریتانیا یاد می کند.

وی با تاکید براینکه تمام تمرکز سیاست خارجی جدید انگلیس بر اقیانوس هند – آرام است، اظهار داشت: این منطقه حدود نیمی از جمعیت جهان را درخود جای داده، 40درصد از تولید ناخالص جهانی را به خود اختصاص داده، موتور رشد اقتصاد جهانی به حساب می آید و درعین حال مرکز اصلی تشدید رقابت‌های ژئوپلیتیکی با چندین نقطه مستعد برای درگیری است.

به گفته این تحلیلگرمسائل اروپا؛ جهتگیری جدید سیاست خارجی بریتانیا و تصمیم آنها برای افزایش کلاهک های هسته ای و اعزام ناو هواپیمابر ملکه الیزابت به دریای چین جنوبی، گرچه برای چین ناامید کننده است، به مذاق اتحادیه اروپا نیزخوش نیامده و اتحادیه اروپا این راهبرد جدید شریک ناسازگار قدیمی و عضو اخراجی خود را مغایر با اصول چندجانبه گرایی، راهبرد تنش زدایی و استقلال راهبردی خود قلمداد می کند. اما اتحادیه اروپا در راستای سیاست تنوع بخشی به روابط تجاری و سیاست خارجی خود، همواره از گفتگوهای انتقادی با چین استقبال کرده و مخالف تشدید تنش‌ها و استفاده از ابزارهای سخت برای کنترل این قدرت جهانی است.

سروستانی سند جدید سیاست خارجی انگلیس و مواضع تند چین را آخرین تلاش لندن برای ماندن در جرگه قدرتهای بزرگ و حفظ تأثیرگذاری در نظم نوین جهانی دانست و گفت: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، افزایش تنش میان روسیه و غرب، جنگ اوکراین و خیزش چین و نقش تأثیرگذار آن در اقصی نقاط جهان، سیاستمداران انگلیسی را به این جمع بندی رساند که آنها دیگر جذابیتی برای متقاعدکردن کشورها به عدم همکاری با بلوک شرق ندارند و این موضوع گیری های جدید، بیشتر لفاظی هایی از روی ترس و نگرانی نسبت به ازدست دادن جایگاه خود در نظم نوین جهانی است.

وی اضافه کرد: بلندپروازیهای جدید انگلیس در سیاست خارجی و دفاعی که دولت را متعهد به افزایش هزینه های دفاعی تا سقف 2.2 درصد تولید ناخالص داخلی کرده، می تواند این کشور را با چالش تأمین منابع دفاعی و افزایش نارضایتی های اقتصادی و اعتصاب ها مواجه سازد.

سروستانی با بیان اینکه این موضع گیری ها، برای چین تازگی ندارد و همیشه بسته به جریان حاکم در لندن، الگوی سینوسی در روابط نسبت به پکن وجود داشته،تصریح کرد:در دوره سوناک، تاکنون شاهد حاکم شدن روی تاریک روابط هستیم؛ درحالیکه دو کشور در دوره نخست وزیری دیوید کامرون به یک دوران طلایی از روابط دست یافتند و کامرون معتقد بود که آنها می توانند با استفاده از اهرم سیاسی به بهبود تجارت و سرمایه گذاری کمک کنند.

وی یادآورشد:درهمین دوره تاریکی روابط هم، بادرنظرگرفتن محدودیت های بریتانیا به دلیل حمله روسیه به اوکراین، لندن که دارای کسری تجاری بزرگی است، به سرمایه گذاری چین در بخشهای تولید، خدمات، املاک و مستغلات و بخش انرژی به شدت نیازمند است،بنابراین مواضع تند انگلیس علیه چین، در راستای همان سیاست قدیمی استفاده ازاهرم های سیاسی برای فشار باهدف دریافت امتیازات تجاری و اقتصادی است و اصولا انگلیس نه در عرصه داخلی و نه درعرصه بین المللی، دیگر آن توان تأثیرگذاری بر مناسبات قدرت در سطح جهانی را ندارد و تلاش می کند تا با حفظ اتحاد استراتژیک خود با ایالات متحده آمریکا از سقوط بیشتر جایگاه جهانی خود جلوگیری کند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *