جدیدترین مطالب

تردید عربستان درباره توافق تجارت آزاد شورای همکاری خلیج فارس با چین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: دیپلمات پیشین کشورمان درباره تردید عربستان برای تعامل با چین در چارچوب توافق تجارت آزاد چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: این موضوع صرفا دلیل اقتصادی یا سیاسی ندارد، ضمن آنکه دلایل این تعلل و تاخیر با توجه به تحولات منطقه و بین‌الملل به‌طور لحظه‌ای تغییر کرده و قطعا در راستای منافع هر یک از کشورهای طرف توافق است.

تحلیلی بر قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پاره کردن منشور سازمان ملل از سوی نماینده رژیم اسرائیل در واکنش به قطعنامه عضویت کامل فلسطین به‌معنای پذیرش پایان دادن به دولتی به اسم اسرائیل توسط نماینده این رژیم است.

نقش آمریکا در عملیات نظامی رژیم‌ صهیونیستی در رفح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای تأسیس رژیم ‌صهیونیستی تاکنون، آمریکا همواره بخش مهمی از «سیاست‌های جنگ‌طلبانه» این رژیم‌ در منطقه بوده است. جنگ غزه و حمله به رفح نیز از این قاعده مستثنا نیست.

راهبرد تحریمی آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و الزامات مقابله با آن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی وزارت نفت گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که فاصله کشورهای کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته را به‌سرعت در حوزه علم و فناوری کاهش دهد، از این ‌رو، آمریکا به‌دنبال اعمال تحریم بر هوش مصنوعی در کشورهای رقیب خود ازجمله ایران است.

فریبکاری آمریکا در ادعای تحریم تسلیحاتی رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اینکه آمریکا ادعا می‌کند ارسال سلاح به رژیم صهیونیستی را تعلیق کرده است، یک فریبکاری سیاسی و برای ساکت کردن افکار عمومی است، چراکه در ماهیت حمایت این کشور از ارتش رژیم صهیونیستی و موجودیت این رژیم تغییری ایجاد نمی‌کند.

Loading

أحدث المقالات

Loading

تاثیرپذیری نشست گروه 20 از دوران گذار بین‌المللی

۱۴۰۱/۰۹/۲۱ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک استاد دانشگاه با اشاره به حاشیه‌های نشست گروه 20، نبود مواضع مشترک میان غرب و روسیه و بحران‌های حل نشده‌ای مانند تغییرات اقلیمی، انرژی و مواد خوراکی و چشم‌انتظاری شرکت‌های بزرگ برای حل برخی مسائل تجاری به واسطه توافق قدرت‌های بین‌المللی گفت: آنچه در نشست گروه 20 رخ داد قابل پیش‌بینی بود و به نظر می‌رسد سایه اختلافات امنیتی در روابط بین‌الملل، سایر حوزه‌ها را فراخواهد گرفت و آن‌ها را متضرر خواهد کرد.

دکتر سیامک باقری در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به حواشی برگزاری نشست گروه 20 در اندونزی و ابراز تردید برخی کشورها نسبت به دستیابی به نتایج قابل توجه پیش از آغاز آن، تصریح کرد: بحران‌های متعدد بین‌المللی و شکاف‌های عمیق و تشدید رقابت‌ها میان کشورها آثار خود را در این نشست نشان داد و حواشی آن باعث شد این دوره از نشست سران، متفاوت‌تر از نشست‌های قبلی برگزار شود.

وی با بیان اینکه آنچه در نشست گروه 20رخ داد قابل پیش بینی بود، ادامه داد: گفته می‌شد این نشست نمی‌تواند گامی برای حل بحران‌ها بردارد و از درون آن همگرایی بیرون نخواهد آمد؛ چرا که جهان در حال تحولی جدی است و با توجه به جهت‌گیری جبری که پیدا کرده، به سمت گذار در حال حرکت است. در این مرحله گذار، ساختارهای گذشته به طور خودبخودی تحلیل خواهند رفت، بازیگری خود از دست می‌دهند و یا نمی توانند آنچنان که باید، مانند گذشته ایفای نقش کنند.

این استاد روابط بین‌الملل با اشاره به غیبت تاریخی پوتین در نشست 20 و سخنرانی ولادومیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به صورت ویدئو کنفرانس، گفت: ما این چالش‌ها را در ساختار گروه 20 و یا گروه 8 شاهد هستیم. این ساختارها برآمده از دوره جنگ سرد و بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است و ما اکنون همگرایی و صدای واحدی میان کشورها شاهد نیستیم. همانطور که این شکاف‌ها خود را در صدور بیانیه پایانی نیز نشان داد و در نهایت این عبارت در این بیانیه گنجانده شد که «بیشتر اعضا جنگ در اوکراین را به شدت محکوم می‌کنند».

باقری افزود: با توجه به رویه‌ها و اقدامات آمریکا و در پی آن‌ها، اروپا، در آینده نیز چشم‌انداز روشنی وجود ندارد. چینی‌ها موضع خود را حفظ کرده‌اند و با اینکه غرب تصور می‌کرد می‌تواند در نشست 20 اجماعی نشان دهد و چینی‌ها را علیه روسیه متقاعد کند و یا بیانیه واحدی علیه روس‌ها صادر شود، اما دستاوردی نداشتند و در واقع این جریان، به مثابه شکستی بزرگ برای گروه 20 بود.

وی با اشاره به پیامدهای اختلافات عمیق، نبود مواضع مشترک میان غرب و روسیه و کشورهای جنوب در خصوص اوکراین و همچنین مسائلی مانند اقلیم، بحران‌های انرژی و غذایی و چشم‌انتظاری شرکت‌های بزرگ برای حل برخی مسائل تجاری، به تشریح هشدارها نسبت به رکود اقتصادی در سال‌های آینده پرداخت و ادامه داد: توافق شکننده‌ای بر سر برخی مسائل جهانی وجود دارد، اما به نظر می‌رسد سایه اختلافات امنیتی در روابط بین‌الملل، سایر حوزه‌ها را فراخواهد گرفت و آن‌ها را متضرر خواهد کرد. آینده از این حیث مبهم است و روشن نیست مسائل کلان و زیست بشری در جهان که همه از آن متضرر هستند به کدام سمت و سو خواهد رفت. این روندی نگران کننده است.

این استاد روابط بین‌الملل با اشاره به اولین دیدار روسای جمهور چین و آمریکا که در حاشیه نشست گروه 20 صورت گرفت و تاکید دو طرف بر مواضعی قاطع و ضرورت همکاری برای حل برخی موضوعات و اجتناب از بن بست سیاسی، اظهار داشت: آمریکا به هیچ وجه نمی خواهد در ارتباطش با چین، تنش‌ها به سمت بحران پیش رود. آن‌ها در عین حفظ هدف اصلی شان برای مهار چین، به دنبال مدیریت شرایط هستند. در وضعیت فعلی ما در فضای بین‌الملل، شاهد پرونده‌های حل نشده متعددی هستیم که مذاکرات روسای جمهور چین و آمریکا را سه ساعت به درازا کشاند.

وی با اشاره به تحلیل برخی رسانه‌ها از لحن و کلام توام با نگرانی بایدن پیش از دیدار با شی جین پینگ، تصریح کرد: چین و برخی متحدان و بازیگران بین‌المللی منتقد آمریکا که عموما در مناطق ژئوپلیتیک قرار دارند، به طور جدی محل نگرانی کاخ سفید هستند. راهبرد آمریکا ضربه‌های نرم به چین و دور ساختن آن از روسیه و متقاعدسازی نسبت به ایران است. این موضوعات آمریکا را به شدت درگیر کرده است.

وی با اشاره به تصاویر منتشر شده از گفتگوی گلایه آمیز رئیس جمهور چین با نخست وزیر کانادا که روابط سرد و اختلافات دو کشور در ماه‌های گذشته را نشان می‌داد، گفت: تاریخ سیاست خارجی کانادا بیانگر این است که ارکان آن، به شدت تحت سیاست‌های کلان آمریکا تعریف می‌شود و تاکنون کانادایی‌ها خلاف سیاست‌های آمریکا اقدامی انجام نداده‌اند. اوتاوا در سازمان‌های بین‌المللی همراه و همدوش واشنگتن است و در مناطقی که آمریکا در آن منازعه و رقابت دارد، خود را کنار آن تعریف می‌کنند. با توجه به اینکه آمریکا چین را تهدید درجه اول خود تعریف می‌کند، بالتبع کانادا نیز در حلقه سد نفوذ علیه چین قرار می‌گیرد.

این استاد دانشگاه به توضیح تئوری «سد نفوذ» میان آمریکا و همپیمانانش در دوره جنگ سرد و حلقه‌ها و ائتلاف‌های صورت گرفته علیه شوروی پرداخت و ادامه داد: در این دوره نیز ما شاهد چنین ائتلاف‌ها و حلقه‌هایی هستیم، مسئله‌ای که اندیشکده‌ها و صاحبنظران آمریکایی به آن و ضرورت کنترل چین پرداخته‌اند. در واقع آمریکا به تناسب ظرفیت کشورها در حال یارگیری علیه چین است.

باقری به اهمیت پیمان آکوس برای غرب علیه چین اشاره کرد و افزود: چین به خوبی تشخیص داده است که کانادا در زمین کدام بازیگر ایفای نقش می‌کند و لحن سخنان شی جین پینگ و در عین حال چهره خندان او، بیانگر تلاش پکن برای مدیریت تنش‌ها است. ضمن اینکه اذعان نخست وزیر کانادا بر اینکه «ما نمی توانیم بر سر برخی موضوعات به توافق برسیم» حاکی از جدی بودن این شکاف‌ها است.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *