جدیدترین مطالب

–    معادلات پیچیده اسرا

-    معادلات پیچیده اسرا

با وجود آنکه رژیم صهیونیستی سعی دارد خود را پیروز معادلات سیاسی و میدانی جنگ غزه نشان دهد، اما واقعیت‌های جاری حکایت از چیز دیگری دارد؛ واقعیت‌هایی که یادآور می‌شوند حماس به رغم ۸ ماه جنایت و کشتار اشغالگران کماکان دست برتر خود را دارد و می‌تواند روند تحولات را بر خلاف ارزیابی و برنامه‌ریزی صهیونیست‌ها پیش ببرد. در این میان حماس با اظهارنظر جدید فرمانده خود می تواند اشغالگران را به سمتی بکشاند که صهیونیست ها را از کلید زدن جنگ گسترده در رفح باز بدارد و حتی مجبور به بازگشت به میز مذاکره کند. چرا که بسیاری از تحلیلگران و ناظران معتقد بودند به دلیل شکست مذاکرات به دلیل کارشکنی‌های رژیم صهیونیستی در قطر اکنون نتانیاهو خود را برای حمله به رفع آماده می‌کند. اما مواضع مقامات حماس تمام محاسبات بی بی را به هم خواهد ریخت. چون آنگونه یک چهره کلیدی حماس گفته است این گروه (حماس) به تنهایی ۳۰ ژنرال و افسر بلندپایه اسرائیلی شین بت را در اختیار دارد.

دست‌و‌دل‌بازی غرب در میان تهدیدهای روسیه ‌

دست‌و‌دل‌بازی غرب در میان تهدیدهای روسیه ‌

بریتانیا درحالی‌که فقط چند روز از تصویب یک بسته حمایتی چندمیلیاردی برای اوکراین در آمریکا می‌گذرد، وعده داد که ۵۸۰ میلیون یوروی دیگر تجهیزات نظامی جدید ازجمله موشک‌های دوربرد را در اختیار کی‌یف خواهد گذاشت. به‌این‌ترتیب هم‌زمان با تشدید حملات روسیه به اوکراین، متحدان کی‌یف نیز سطح حمایت‌های مالی و نظامی خود را افزایش می‌دهند.

ادامه سرکوب اعتراض ضد صهیونیستی در آمریکا

تجمع‌های مسالمت آمیز ضد صهیونیستی در آمریکا، با این بهانه که اقدامات و تحرکات ضد یهودی است به شدت سرکوب می‌شود. این در حالی است که بسیاری از دستگیرشدگان شرکت کننده در این تجمع‌ها و راهپیمایی‌های ضد صهیونیستی، خود یهودی هستند.

Loading

أحدث المقالات

تحولات اوکراین| تایید دستاوردهای روسیه در جبهه توسط کاخ سفید

تلاش آمریکا و اروپا برای توسعه مکانیزم توقیف دارایی‌های روسیه، ادامه عرضه موشک‌های دوربرد آمریکایی به کی‌یف، ادعای صدراعظم آلمان درباره عدم جنگ ناتو با روسیه و کشته شدن 17 هزار غیرنظامی توسط کی‌یف در اوکراین، از مهمترین رویدادهای پیرامون جنگ هستند.

واکنش ایران به گسترش اعتراضات دانشجویان آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اعتراضات گسترده دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های آمریکا علیه جنایت‌های رژیم صهیونیستی گفت: افکار عمومی جهان بیدار شده و مصمم به متوقف کردن جنایات جنگی در نوار ‎غزه و کرانه باختری است .

رئیس جمهوری با حدود یکصد اتهام/ از رابطه با یک پورن استار تا خارج کردن اسناد طبقه شده

دونالد ترامپ در حالی وارد یک مسابقه جدید انتخابات ۲۰۲۴ ریاست جمهوری با «جو بایدن» شده که این بار هم‌زمان درگیر بزرگترین پرونده‌های قضایی مرتبط با اتهام‌های متعدد است. برای نخستین‌بار در آمریکا، در کنار نام ترامپ در فهرست رئیسان جمهوری، موارد متعدد اتهام‌ها و پرونده‌های حقوقی_قضایی ثبت شده است.

Loading

تلاش آمریکا برای درگیر کردن چین در بحران تایوان

۱۴۰۱/۰۷/۰۵ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین - گفتگو: کارشناس مسائل اوراسیا درباره صحبت‌های اخیر معاون سیا مبنی بر اینکه رئیس‌جمهوری چین به ارتش این کشور دستور آماده‌باش برای سیطره بر تایوان تا سال ۲۰۲۷ را داده است، گفت: «چنین صحبت‌هایی از سوی مقامات آمریکا با این هدف است که چین را تحریک به درگیری نظامی کنند؛ چرا که واشنگتن می‌داند تا چند سال دیگر چین ابرقدرتی اقتصادی را از آن خود می‌کند و از آمریکا پیشی می‌گیرد.»

مهدی خورسند در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: «آینده تنش چین و آمریکا به شرایط صحنه ‌بین‌الملل و شرایطی که هژمون برتر یعنی آمریکایی‌ها با آن روبرو هستند بازمی‌گردد. آمریکا در اکثر شاخصه‌های قدرت که این شاخصه‌ها باعث سلطه‌طلبی آمریکا و قدرت برتر شدن این کشور شده بود به چالش کشیده شده و آمریکایی‌ها تقریبا بخش زیادی از قدرت‌شان را از دست داده‌اند.»

وی افزود: «از جمله در زمینه نظامی، اقتصادی و حتی رقابت‌های تکنولوژیک، آمریکا گوی سبقت را به چین باخته و طبق برآوردی که بسیاری از نهادهای پولی و مالی دارند آمریکا تقریبا در سال ۲۰۳۰ جایگاه ابرقدرتی اقتصادی خود را در اختیار چین قرار خواهد داد.»

خورسند با اشاره به اینکه آمریکا قدرت سلطه‌طلبانه خود را براساس شاخصه‌های اقتصادی به‌دست آورده بود، گفت: «نظام لیبرال دمکراسی طبق خواست و اراده و محورهای نظام اقتصادی برتون ‌وودز بود که بعد از جنگ جهانی دوم توانست سلطه دلار را بر دنیا عملیاتی کند.»

خورسند با بیان اینکه در چند سال اخیر برخی کشورها به سمت حذف دلار و جایگزین کردن آن با ارزهای ملی پیش رفتند، توضیح داد: «چین به عنوان یکی از پیش‌روترین کشورها در دنیا برای جایگزینی دلار و ارزهای ملی اقدام کرده است.»

به گفته این کارشناس، پکن در این راستا، نهادهای منطقه‌ای و غیرغربی را ایجاد و در آنها کشورها را تشویق می‌کند تا آن کشورها وارد تعاملات دو یا چند جانبه غیردلاری و غیریورویی شوند. نمونه آن نیز سازمان شانگهای است که در اجلاسیه سمرقند شاهد بودیم سازوکار فعالیت و تبادلات مالی بدون دلار و بدون یورو آغاز شد و احتمالا در اجلاسیه بعدی که در دهلی نو برگزار می‌شود مصوب و اجرایی خواهد شد.

کارشناس مسائل اوراسیا ادامه داد: «درواقع می‌توان گفت که اعضای سازمان شانگهای برای دور ماندن از تحریم‌های دلاری و فشارهای آمریکا به سمت دلارزدایی حرکت کرده‌اند.»

وی همچنین توضیح داد: «در چنین فضایی که به جرات می‌توان گفت رهبری بخش بزرگی از این جریان‌سازی‌ها علیه آمریکا کشور چین بوده، آمریکا خطرات راهبردی، استراتژیک و هژمونیکی را از سوی چین برای خود احساس می‌کند. حتی جو بایدن نیز در زمان روی کار آمدنش به عنوان رئیس‌جمهور اعلام کرد که چین محور اصلی خطرات و رقابت آمریکا در صحنه بین‌الملل است.»

خورسند با اشاره به اینکه یک صحنه‌‌آرایی در دنیا توسط آمریکا صورت گرفته است، تشریح کرد: « در این فضا واشنگتن در ابتدا تلاشش بر این است که بال‌های حمایتی پکن قطع شود. یعنی همکاران و همراهانی که چینی‌ها در جنگ بزرگ و هژمونیک آینده نزدیک بین آمریکا و چین خواهند داشت را مشغول پرونده‌های دیگری کرده است.»

وی تاکید کرد:«در چنین شرایطی شاهد هستیم که در یک سو روسیه درگیر یک تنش فرسایشی ژئوپلتیک می‌شود و در سوی دیگر تلاش بر این است که جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یکی از بازیگران موثر در نظام بین‌الملل در این دوران گذار از نظم تک قطبی به نظم چندقطبی درگیر تنش‌هایی در حوزه پیرامونی خود شود؛ به عنوان مثال تنش‌ها در قفقاز جنوبی و فرصت‌سوزی‌هایی که در پرونده‌ هسته‌ای ایران را درگیر کرده است را شاهد هستیم.»

خورسند ادامه داد:  پس از آنکه تاحدودی دل‌مشغولی و درگیری برای دو کشور ایران و روسیه به وجود آمد، می‌بینیم که زمزمه‌هایی مبنی بر عداوت و برخورد آمریکا با چین و همچنین زمزمه چیدن مقدمات و بستر مقابله آمریکا با چین به تدریج در حال فراهم شدن است.»

این کارشناس توضیح داد:«درواقع چین‌هراسی در حال اوج گرفتن است و نمونه و مصداق بارز آن صحبت‌های این مقام سازمان سیا یا صحبت‌های رئیس‌جمهور آمریکا در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌های آمریکا است که اعلام کرد اگر چین بخواهد تایوان را به اشغال خود درآورد آمریکا به صورت مستقیم ورود خواهد کرد.»

وی تاکید کرد:« به بیان دیگر آمریکا انقدر آستانه تحریک را بالا می‌برد تا چین را درگیر یک جنگ و تنش کند. کما اینکه در یکی دو ماه گذشته سفر مقامات و نماینده‌های کنگره آمریکا در این فضا دغدغه‌های بسیاری برای چین به وجود آورد. حتی بسیاری پیش‌بینی کردند که چین دست به اقدام عملیاتی نظامی علیه تایوان خواهد زد اما پکن از این قضیه خودداری کرد.

خورسند در نهایت گفت:« به نظر می  رسد در آینده خیلی نزدیک یعنی شاید کمتر از چند سال آینده، چینی‌ها به ناچار وارد یک تنش هژمونیک با آمریکا در دریای چین شرقی و در دریای چین جنوبی خواهند شد و این فضا منجر به یک نبرد بزرگ و جنگ هژمونیک می‌شود.»

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *