جدیدترین مطالب

ادامه سرکوب اعتراض ضد صهیونیستی در آمریکا

تجمع‌های مسالمت آمیز ضد صهیونیستی در آمریکا، با این بهانه که اقدامات و تحرکات ضد یهودی است به شدت سرکوب می‌شود. این در حالی است که بسیاری از دستگیرشدگان شرکت کننده در این تجمع‌ها و راهپیمایی‌های ضد صهیونیستی، خود یهودی هستند.

افشای فساد جنسی یک سیاستمدار دیگر در انگلیس

جفری دونالدسون رهبر پیشین حزب سلطنت طلب و اتحادگرای ایرلند شمالی، ” دی یو پی” (DUP)، امروز در دادگاهی در ایرلند شمالی، با ۱۱ اتهام تعرض جنسی، از جمله یک فقره تجاوز جنسی روبرو و متهم شد.

Loading

أحدث المقالات

آمریکا قانونی کردن شهرک سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری را خطرناک خواند

نیویورک – ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تلاش اسرائیل قانونی کردن پاسگاه‌های شهرک‌نشینان یهودی در کرانه باختری اشغالی را محکوم کرد و هشدار داد که چنین اقدامی «خطرناک و غیرمسئولانه» است.

آمریکا: برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تلاش می‌کنیم

نیویورک – ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به ادعاهای رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران مبنی بر اینکه ایران تا دستیابی به اورانیوم با غنای مورد نیاز برای تولید سلاح اتمی، چند هفته فاصله دارد، گفت که برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای تلاش می‌کنیم.

مسکو: قطعنامه آمریکا درباره سلاح‌های هسته‌ای در فضا فراتر از توافقنامه‌های بین‌المللی بود

تهران- ایرنا- ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه بامداد پنجشنبه گفت که قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره عدم استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فضا فراتر از چارچوب حقوقی توافقنامه‌های بین‌المللی بود و به همین دلیل، مسکو آن را وتو کرد.

Loading

آینده برجام و سنگ‌اندازی طرف اروپایی

۱۳۹۹/۰۹/۲۴ | خبر تاپ, سیاسی, گفتگو

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل اروپا گفت: اروپایی‌ها برجام را یک دستاورد سیاسی و امنیتی بزرگ قلمداد می‌کردند و به همین دلیل در برابر موضع دونالد ترامپ در خروج از برجام ایستادگی کردند.

مرتضی مکی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به اینکه دولت‌های اروپایی درزمینه اجرای تعهدات برجامی‌شان هیچ اقدامی در مقابل خروج آمریکا از برجام انجام ندادند، تأکید کرد که اما این اراده سیاسی در بین آن‌ها وجود داشت که این توافق را حفظ کرده و اقدامی علیه آن انجام ندهند.

به گفته این کارشناس در دو قطعنامه‌ای که در شورای امنیت سازمان ملل مطرح شد یکی در خصوص تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و دیگری اجرای مکانیسم ماشه شاهد بودیم که اروپایی‌ها رأی ممتنع داده و مانع از پیشروی سیاست‌های آمریکا شدند.

مکی ادامه داد: «این کشورها می‌دانستند که بازی در زمین ترامپ می‌تواند عواقب خطرناکی برای آن‌ها و سیاست‌هایشان در منطقه خاورمیانه به همراه داشته باشد و منتظر بودند که انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا تحولی در این زمینه ایجاد کند و قدرت نرم و قدرت مانور آن‌ها را افزایش دهد.»

کارشناس مسائل اروپا در ادامه گفت: «پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، فرصت و گشایشی که دولت‌های اروپایی به دنبال آن بودند تا از قدرت نرم و سیاست چندجانبه گرایانه خود برای پیشبرد اهداف سیاسی‌شان استفاده کنند را به وجود آورد.»

وی تأکید کرد: «ازاین‌رو ما شاهد بودیم که با قطعی شدن نتایج انتخابات آمریکا و ورود بایدن به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۲۱، پایتخت‌های اروپایی مواضع قبلی خود را به شکل دیگری آشکار کردند و در پی آن شدند که دستاوردهای خروج آمریکا از برجام از بین نرود. به‌بیان‌دیگر اروپایی‌ها به دنبال آن هستند که باسیاست‌های چندجانبه‌گرایانه بایدن، فشار مضاعفی را بر ایران وارد کنند و موضوعاتی فراتر از توافق هسته‌ای را در دستور کار مذاکرات خود با تهران قرار دهند. این موضوعی است که هایکو ماس،‌ وزیر خارجه آلمان به‌صراحت آن را اعلام کرد و وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان نیز در بیانیه مشترکی به این موضوع اشاره کردند.»

مکی معتقد است که وزرای اروپایی نمی‌خواهند جو بایدن بدون گرفتن هیچ امتیازی به‌سرعت به برجام بازگردد بلکه خواستار آن هستند که رئیس‌جمهور منتخب آمریکا با کسب امتیازات جدید و وادار کردن ایران به مذاکره در حوزه مسائل منطقه‌ای و توان موشکی، دغدغه‌هایی که این کشورها متصور هستند را مرتفع کند.

این کارشناس درباره موضع ایران نیز توضیح داد: «جمهوری اسلامی ایران در این‌سوی قضیه، همواره تأکید کرده که برجام دوباره قابل‌مذاکره نیست و موضوع برجام محدود به همان برنامه‌ هسته‌ای ایران است. همچنین از سوی تهران تلویحاً به این نکته نیز اشاره‌شده که اگر دولت‌های اروپا و آمریکا به تعهدات خود در برجام بازگردند، امکان گفتگو در موضوعات دیگر نیز وجود دارد.»

مکی ادامه داد هرچند تا وقتی بایدن وارد کاخ سفید نشده و سیاست‌هایش را عملی نکرده است نمی‌توان در مورد این موضوع با صراحت اعلام نظر کرد.

وی تأکید کرد: «آخرین موضعی که فعلاً آمریکایی‌ها اتخاذ کرده‌اند موضع جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی بایدن است که به تمایل واشنگتن برای بازگشت به برجام تأکید کرده است.»

مکی درباره موضع‌گیری فعلی دولت‌های اروپایی گفت به نظر می‌رسد که این کشورها می‌خواهند مواضعی که در جریان مذاکرات برجام وجود داشت را همچنان پیگیری کنند. در آن زمان شاهد بودیم که وزیر خارجه وقت فرانسه تلاش داشت که موضوعات غیرهسته‌ای را نیز در مذاکرات با ایران بگنجاند.

وی افزود: «در آن مقطع که برجام حاصل شد درواقع ایران و آمریکا مذاکرات را پیش بردند و عملاً به سنگ‌اندازی‌های وزیر خارجه وقت فرانسه توجهی نکردند.»

این کارشناس در پاسخ به اینکه به نظر می‌رسد اکنون صبر راهبردی ایران پایان‌یافته و پس‌ازاین باید چه سیاستی از سوی تهران پیگیری شود، گفت: « با توجه به مواضعی که دولتمردان دمکرات آمریکایی داشته‌اند اکنون باید منتظر باشیم و ببینیم که بایدن و گروه وی با چه سازوکار و چه سرعتی به برجام بازخواهند گشت.»

وی تأکید کرد:  جمهوری اسلامی ایران در مدتی که آمریکا از برجام خارج شد، تلاش کرد با صبر استراتژیک و سیاست گام‌به‌گام در کاهش تعهدات خود در قبال بدعهدی‌ اروپایی‌ها به‌نوعی برجام به کما رفته را حفظ کند. چراکه همچنان برجام می‌تواند مبنایی برای لغو تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران باشد.

مکی درنهایت با اشاره به اینکه آمریکا با تحریم‌های یکجانبه‌گرایانه اقتصادی علیه ایران توانست اکثر کشورهای جهان را وادار به خروج از توافقات و همکاری‌های تجاری و اقتصادی با ایران کرده و پول‌های جمهوری اسلامی را در بسیاری از بانک‌های جهانی بلوکه کند، گفت: «بدون شک برجام و پیروزی دمکرات‌ها در آمریکا فرصتی است که نباید از دست برود.»

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *