أحدث المقالات

وزیر خارجه اسرائیل: چنانچه ایران به طور مستقیم اسرائیل را هدف قرار دهد تل‌آویو پاسخ خواهد داد / ما خواستار جنگ با ایران نیستیم

وزیر خارجه اسرائیل گفت که اسرائیل خواستار جنگ با ایران نیست. او گفت ایران تهدید به پاسخ کرده، اما این اسرائیل را نمی‌ترساند. وی همچنین مدعی شد چنانچه ایران به طور مستقیم اسرائیل را هدف قرار دهد تل‌آویو پاسخ خواهد داد.  

اسرائیل: عملیات نظامی در رفح مهم‌تر از عادی‌سازی روابط با عربستان است

«الی کوهن» وزیر انرژی اسرائیل امروز سه‌شنبه گفت به نتیجه رساندن جنگ با حماس اولویت اصلی است و دستیابی به اهداف جنگ بر  توسعه توافقنامه ابراهیم و عادی سازی روابط با عربستان ارجحیت دارد. وی افزود: امنیت اسرائیل بالاتر از همه توافق‌های صلح است، صلح با قدرتمندان برقرار می‌شود، کشور‌های منطقه در حال آزمایش ما هستند، پس باید جنگ را تا رسیدن به یک پیروزی قاطع ادامه دهیم، این همان چیزی است که آینده ما را تضمین می‌کند و منجر به دستیابی به توافقات عادی سازی روابط در آینده می‌شود.

سازمان ملل: اسرائیل مانع انتقال کمک‌های غذایی به غزه می‌شود

سازمان ملل روز سه‌شنبه اعلام کرد که اسرائیل در میان کاروان‌های انواع کمک‌هایی که برای غزه فرستاده می‌شوند، عمدتا مانع از ورود کاروان‌های کمک‌های غذایی می‌شود؛ آن هم در حالی که این منطقه در آستانه قحطی قرار دارد.

پاسخ ایران به بعد از عید فطر موکول خواهد شد / تهران اماکن نظامی و استراتژیک را هدف قرار خواهد داد، نه مکان‌های غیرنظامی

نشریه تایمز اسرائیل به نقل از مقامات اسرائیلی گزارش داد که پاسخ ایران پیش از عید فطر انجام نخواهد شد و شامل هدف گرفتن پایگاه‌های نظامی و مراکز راهبردی و نه غیرنظامی می‌شود.

Loading

مانع‌تراشی آمریکا برای تمدید پیمان استارت جدید با روسیه

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: اگر دونالد ترامپ در نوامبر ۲۰۲۰ بار دیگر به ریاست جمهوری برسد با توجه به فرآیند کنونی می‌توان پیش‌بینی کرد که آمریکا در فوریه ۲۰۲۱ از تمدید پیمان کنترل تسلیحات هسته ای استراتژیک با روسیه خودداری کند و اگر این سناریو به وقوع بپیوندد می‌توان انتظار داشت که جهان با مسابقه تسلیحاتی جدید مواجه شود و همه محدودیت‌های هسته‌ای فعلی که فراروی آمریکا قرار دارد برداشته شود. سید رضا میرطاهر - کارشناس مسائل نظامی و استراتژیک

روسیه و آمریکا در دوره پساجنگ سرد دچار تنش‌های متعددی بودند، اما این تنش‌ها در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری جنجالی آمریکا رو به تزاید گذاشته است. یکی از مهم‌ترین وجوه تقابل بین مسکو و واشنگتن به رویکرد کلی ترامپ درزمینهٔ خروج از توافقات و پیمان‌های بین‌المللی بازمی‌گردد. هرچند ترامپ تاکنون از توافقات مختلفی مانند برجام، توافق آب و هوایی پاریس یا پیمان تجارت آزاد بین دو سوی اقیانوس آرام خارج‌شده، اما به نظر می‌آید آنچه نگرانی واقعی روس‌ها را برانگیخته عزم دولت ترامپ برای خروج از توافقات و پیمان‌های کنترل تسلیحات است. در این راستا شاهد بودیم که دولت دونالد ترامپ بعد از کشاکش‌هایی که به مدت یک‌ تا دو سال با روسیه داشت سرانجام از پیمان INF یا همان پیمان نیروهای هسته‌ای میان‌برد خارج شد. چون این پیمان، پیمانی بود که ابتدا بین شوروی و آمریکا و سپس روسیه و آمریکا حاکم بود و بر اساس آن، استقرار موشک‌های کوتاه برد و برد متوسط از ۵۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتر در اروپا ممنوع شده بود، اما خروج واشنگتن از این پیمان در ماه اوت ۲۰۱۹ تأثیرات امنیتی منفی بر اروپا برجای گذاشت.

اخیراً هم شاهد بودیم که دولت واشنگتن از یک پیمان مهم دیگر مربوط به کنترل و نظارت بر تسلیحات یعنی پیمان آسمان‌های باز خارج شد و اکنون آنچه نگرانی شدید روسیه را برانگیخته قصد آمریکا برای عدم تمدید پیمان تسلیحات هسته‌ای استراتژیک یا همان پیمان استارت است که آخرین مورد آن در سال ۲۰۱۰ بین باراک اوباما و دیمتری مدودف، روسای جمهور آمریکا و روسیه در پراگ منعقد شد. طبق این پیمان دو طرف متعهد شدند که حداکثر تعداد کلاهک‌های هسته‌ای آماده خود را به ۱۵۵۰ کلاهک کاهش دهند و وسایل حمل و پرتاب نیز بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ دستگاه محدود شود. با توجه به اینکه موعد این پیمان در فوریه ۲۰۲۱ به پایان می‌رسد مشاهده کردیم که درخواست‌ها برای تمدید آن به‌ویژه از جانب روسیه مکرراً تکرار شده است؛ درحالی‌که مقامات دولت ترامپ به‌خصوص افراد تندرویی مانند جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید به‌شدت هوادار خروج از این پیمان مهم تسلیحاتی بودند.

در حال حاضر نیز به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها عملاً با مطرح کردن شروطی که تحقق آن‌ها بسیار دشوار است قصد دارند این پیمان مهم تسلیحاتی را تمدید نکنند. باید در نظر داشت که آخرین دور مذاکرات بین آمریکا و روسیه روز دوم تیرماه در وین صورت گرفت و قرار بود گفتگوهای دوروزه‌ای باشد اما عملاً یک روز بیشتر به طول نینجامید. درواقع با توجه به اختلافات عمیق بین طرفین این مذاکرات دوروزه در همان روز نخست خاتمه پیدا کرد. مواضعی که دو طرف در روزهای بعد اتخاذ کردند بیانگر آن است که اختلافات عمیقی بین مسکو و واشنگتن درزمینهٔ تمدید پیمان کنترل تسلیحات هسته‌ای استراتژیک وجود دارد. آمریکایی‌ها دو شرط برای تمدید این پیمان مطرح کرده‌اند‌ که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا این شروط را از سال ۲۰۱۹ تاکنون چندین بار تکرار کرده است. نخستین شرط این است که کشور چین باید به مذاکرات درزمینهٔ کاهش زرادخانه‌های هسته‌ای استراتژیک بپیوندد. این در حالی است که چینی‌ها با این مسئله کاملاً مخالف‌اند و استدلال‌ پکن این است که آن‌ها هنوز راه درازی برای رسیدن به هم‌پایگی هسته‌ای با آمریکا و روسیه ‌دارند و در این مرحله هنوز در حال ایجاد و گسترش زرادخانه هسته‌ای‌شان هستند. لذا اینکه بخواهند در مذاکرات کاهش تسلیحات هسته‌ای وارد شوند صحیح نیست. طبق آمار چین چیزی حدود ۳۰۰ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد درحالی‌که آمریکا و روسیه هرکدام حداقل حدود ۱۵۰۰ کلاهک عملیاتی آماده دارند.

شرط دوم این است که روسیه باید اقدامات خود را درزمینهٔ توسعه و استقرار انواع تسلیحات فراصوت که در حال گسترش عملیاتی آن‌ها است، متوقف کند. درخواستی که با مخالفت شدید روسیه مواجه شده است. تسلیحات فراصوت به آن دسته از موشک‌ها اعم از کروز یا بالستیک گفته می‌شود که سرعت آن‌ها بیش از ۵ برابر سرعت صوت باشد.

درنهایت باید توجه داشت که اگر دونالد ترامپ در نوامبر ۲۰۲۰ بار دیگر به ریاست جمهوری برسد با توجه به فرآیند کنونی می‌توان پیش‌بینی کرد که آمریکا در فوریه ۲۰۲۱ از تمدید پیمان استارت جدید خودداری کند و اگر این سناریو به وقوع بپیوندد می‌توان انتظار داشت که جهان با مسابقه تسلیحاتی جدید مواجه شود و همه محدودیت‌های هسته‌ای فعلی که فراروی آمریکا قرار دارد برداشته شود. در ضمن با توجه به توانمندی و بنیه اقتصادی ایالات‌متحده، آن‌ها تلاش خواهند کرد که هم‌زمان با بازسازی و نوسازی زرادخانه هسته‌ای خود، روسیه را نیز درگیر یک مسابقه تسلیحاتی بی‌سرانجام کنند با این هدف که همان بلایی را که پیش‌تر در دوره ریگان بر سر شوروی آوردند این بار نیز با یک مسابقه تسلیحاتی دیگر بر سر روسیه بیاورند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *