محمد قاسم محبعلی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به تداوم ابهام در تشکیل دولت جدید رژیم صهیونیستی با وجود برگزاری سومین انتخابات در طول یک سال، خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی یا باید در شرایط فعلی دولت اقلیت تشکیل دهد و احزاب مخالف، با آن مخالفت نکنند و یا اینکه نتانیاهو ائتلافی با احزاب دیگر تشکیل دهد. البته اگر هیچ کدام از این موارد رخ ندهد، مجددا باید به برگزاری انتخابات چهارمی رجوع کنند.

 

عدم تمایل احزاب برای ائتلاف با نتانیاهو

وی افزود: به نظر می‌رسد با توجه به وضعیتی که نتانیاهو دارد احزاب مخالف چندان علاقه‌مند نیستند با او که پرونده دارد و متهم به فاسد است ائتلافی انجام دهند. این مسئله وضعیت را برای نتانیاهو که فعلا اکثریت را دارد، اما اکثریت لازم را برای تشکیل دولت ندارد، مشکل کرده است. از این لحاظ نمی‌توان چندان وضعیت را روشن و قابل پیش‌بینی دانست.

 

جامعه اسرائیلی همیشه دچار چند گانگی بوده است

محبعلی در تحلیل علل بن‌بست بی‌سابقه در این رژیم برای تشکیل دولت، گفت: جامعه اسرائیلی همیشه دچار چند گانگی بوده است، اما این بار در جناح راست اسرائیل بیش‌تر انشقاق ایجاد شده است. با توجه به ضعفی که حزب کارگر در رژیم صهیونیستی پیدا کرده و چپها دیگر چندان موقعیت قوی ندارند و در جناح راست هم انشقاق ایجاد شده، این انشقاق چندگانگی را به همراه داشته است.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه گفت: استمرار دولت نتانیاهو که طولانی‌ترین دولت اسرائیل از زمان شکل‌گیری این رژیم تاکنون است، نیز پدیده جدیدی در اسرائیل است. مهاجرت‌هایی که روس‌ها به این اراضی انجام دادند، باعث شده مهاجران نقش زیادی در داخل اسرائیل ایفا کنند. اسرائیل یکپارچه نیست و در درونش اختلافات متعدد و گرایش‌های متعددی وجود دارد.

وی اضافه کرد: آنچه اسرائیل را روی پا نگه داشته، تهدید خارجی است و با این تهدید همواره توانسته‌اند وحدت ظاهری داخلی را نگه دارند؛ اما اخیرا با کنار رفتن جریانات چپ و صلح‌طلب‌تر در اسرائیل و اختلافات ایجاد شده در جناح راست، به نظر نمی‌رسد این وضعیت به زودی سرانجام پیدا کند؛ مگر اینکه آن‌ها از یک تهدید خارجی استفاده کنند و یا فشار آمریکایی‌ها باعث شود نوعی وحدت و ائتلاف در بین جریانات راست ایجاد شود.

 

احتمالات پیش رو برای خروج از بن‌بست

مدیر کل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه در باره احتمالات پیش رو برای خروج از این بن‌بست در رژیم صهیونیستی اظهار کرد: در این رابطه نقش جریان اعراب هم مهم است که می‌توانند اگر به سمت طرف مقابل، یعنی جریان ائتلاف آبی و سفید بپیوندند، نتانیاهو را کنار بزنند، اما آن‌ها تاکنون به این مسئله توجه و علاقه‌ای نشان نداده‌اند. بنابراین باز هم بسیار مشکل است که نتانیاهو بتواند دولت قوی تشکیل دهد و احتمال اینکه باز هم اسرائیل، شاید نه در ماه‌های آینده، بلکه کمی دورتر، شاهد انتخابات جدید باشد قابل پیش‌بینی‌تر است.