جدیدترین مطالب

ادامه سرکوب اعتراض ضد صهیونیستی در آمریکا

تجمع‌های مسالمت آمیز ضد صهیونیستی در آمریکا، با این بهانه که اقدامات و تحرکات ضد یهودی است به شدت سرکوب می‌شود. این در حالی است که بسیاری از دستگیرشدگان شرکت کننده در این تجمع‌ها و راهپیمایی‌های ضد صهیونیستی، خود یهودی هستند.

افشای فساد جنسی یک سیاستمدار دیگر در انگلیس

جفری دونالدسون رهبر پیشین حزب سلطنت طلب و اتحادگرای ایرلند شمالی، ” دی یو پی” (DUP)، امروز در دادگاهی در ایرلند شمالی، با ۱۱ اتهام تعرض جنسی، از جمله یک فقره تجاوز جنسی روبرو و متهم شد.

Loading

أحدث المقالات

آمریکا قانونی کردن شهرک سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری را خطرناک خواند

نیویورک – ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تلاش اسرائیل قانونی کردن پاسگاه‌های شهرک‌نشینان یهودی در کرانه باختری اشغالی را محکوم کرد و هشدار داد که چنین اقدامی «خطرناک و غیرمسئولانه» است.

آمریکا: برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تلاش می‌کنیم

نیویورک – ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به ادعاهای رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران مبنی بر اینکه ایران تا دستیابی به اورانیوم با غنای مورد نیاز برای تولید سلاح اتمی، چند هفته فاصله دارد، گفت که برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای تلاش می‌کنیم.

مسکو: قطعنامه آمریکا درباره سلاح‌های هسته‌ای در فضا فراتر از توافقنامه‌های بین‌المللی بود

تهران- ایرنا- ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه بامداد پنجشنبه گفت که قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره عدم استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فضا فراتر از چارچوب حقوقی توافقنامه‌های بین‌المللی بود و به همین دلیل، مسکو آن را وتو کرد.

گسترش اعتراض‌های دانشجویی در آمریکا در حمایت از غزه؛ درگیری پلیس با دانشجویان

نیویورک – ایرنا- اعتراض های دانشجویی در آمریکا در حمایت از مردم غزه و توقف جنگ اسرائیل به دانشگاههای هاروارد، تگزاس، براون و کالیفرنیای جنوبی رسیده و دانشگاههای تگزاس و کالیفرنیا صحنه درگیری پلیس با دانشجویان شده است.

دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی با مقامات سه کشور

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی روز چهارشنبه در حاشیه اجلاس امنیتی سن‌پترزبورگ روسیه با مقامات عالی شرکت‌کننده از چین، برزیل و آفریقای جنوبی به صورت جداگانه دیدار و گفت و گو کرد.

پاسخ موشکی حزب‌الله به حملات صهیونیست‌ها به مناطق مسکونی جنوب لبنان+فیلم

تهران-ایرنا-حزب الله لبنان بامداد پنجشنبه فیلمی از شلیک چندین موشک به چندین نقطه از مواضع رژیم صهیونیستی در شمال فلسطین اشغالی در پاسخ به حملات صهیونیست‌ها به مناطق مسکونی در جنوب لبنان را منتشر کرد.

Loading

نقش بازیگران مذاکرات صلح قبرس و آینده آن

۱۴۰۲/۰۱/۱۶ | خبر تاپ, سیاسی, یادداشت

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: کریستودولیدس، رئیس جمهور قبرس در سفر دو روزه خود به بروکسل و شرکت در نشست شورای اروپا، ملاقات با همتایان اروپایی و برخی از سران اتحادیه اروپا را بسیار مثبت ارزیابی و بر مشارکت بیشتر اتحادیه اروپا در مذاکرات برای حل مشکل قبرس تاکید کرد. او بدون ورود به جزئیات نقشه راه برای از سرگیری مذاکرات قبرس، خواستار ایفای نقش قوی‌تر اتحادیه اروپا در این خصوص است. اتحادیه اروپا می‌تواند ابتکارات و انگیزه‌هایی ارائه کند تا نظر مثبت ترکیه را بهتر برای حل و فصل مسئله قبرس جلب نماید. محمود فاضلی - تحلیگر امور بین‌الملل

از دیدگاه رهبران قبرس اگرچه اتحادیه اروپا همیشه در مذاکرات سهم مثبتی در مذاکرات داشته، اما  اتحادیه اروپا آن درجه از تأثیرگذاری را که می‌توانست داشته باشد، نداشته است. حضور مقامات اتحادیه اروپا همواره مانع سازندگی لازم در این خصوص بوده است. اگر آن‌ها اراده لازم را داشتند که در این سطح برای حل مشکل قبرس ایفای نقش کنند، قطعا  تاثیر گذاری بالایی در روند حل مشکل حاصل می‌شد. اگرچه اتحادیه اروپا همیشه در مذاکرات شرکت داشته، اما آنچه دولت قبرس یونانی‌نشین در حال حاضر به دنبال انجام آن است، نهادینه کردن این نقش و قوی‌تر کردن آن است. در سطح اجرایی و سیاسی، نقش اتحادیه اروپا باید بسیار قوی‌تر باشد و این به معنای تضعیف نقش سازمان ملل نیست و می‌تواند به‌صورت موازی عمل شود. تاکنون اتحادیه اروپا با این پیشنهاد موافقت کرده و به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد این پیشنهاد است. اروپا می‌تواند به‌عنوان یک کاتالیزور در این زمینه عمل کند و نه تنها در از سرگیری مذاکرات، بلکه تبدیل آن‌ها به نتایج قابل توجه نقش داشته باشد.

از دیدگاه سازمان ملل در حال حاضر، راه‌حل مورد نظر این سازمان مبنی بر یک دولت و دو فدراسیون دیگر قابل مذاکره نیست و حتی هنوز نماینده ویژه‌ای برای قبرس تعیین نکرده است، چون طرف ترک قبرس از همکاری در این زمینه امتناع می‌کند. نیکوس کریستودولیدس رئیس جمهور قبرس یونانی‌نشین اخیرا با «رزماری دی کارلو»، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، در تلاش برای یافتن راه حلی در راستای شکستن بن‌بست مذاکرات متوقف شده قبرس، دیدار داشته است.

قبرس یونانی‌نشین انتظار دارد تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری ترکیه (24 اردیبهشت 1402)، سازمان ملل نماینده ویژه خود را برای حل مشکل قبرس معرفی کند تا با مشخص شدن نتیجه انتخابات آتی ترکیه، مذاکرات آغاز شود و قبرس در این مدت برای از دست ندادن زمان با ارائه پیشنهادات و برخی اقدامات دیگر، زمینه را برای آغاز گفتگوها آماده نماید.

نیکوس دندیاس، وزیر خارجه یونان انتخاب کریستودولیدس به‌عنوان رئیس جمهور جدید قبرس را فرصتی جدید برای بکار بستن ابتکارات عملی در راستای حل چالش قبرس می‌داند. او در آخرین گفتگوی خود با دبیر کل سازمان ملل خواستار تلاش بیشتر این سازمان برای حل مسئله قبرس در چارچوب تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل شد.

مخالفان دولت قبرس از جمله حزب «آکل» انتظار دارند رئیس جمهور جدید در مورد پیشنهاد خود در مورد مشارکت فعال‌تر اتحادیه اروپا در مشکل قبرس توضیحات بیشتری ارائه بدهد. به اعتقاد آنها، ایجاد یک نهاد هماهنگ کننده مشترک که به کابینه‌های قبرس و یونان اجازه می‌دهد با یکدیگر ملاقات و رایزنی کنند و توضیحاتی را ارائه کنند، این اقدام پیامی آشکار در سطح بین‌المللی خواهد بود. و به عقیده آنها در حالی که قبرس در حال مبارزه برای بوجود آمدن یک دولت با دو جامعه در چارچوب سیستم فدرالی است اقدامات و تصمیمات اتخاذ شده نیز باید در همین راستا باشد تا از قبرس حمایت شود.

در بحران قبرس، مواضع آمریکا و انگلیس همیشه مهم و تاثیرگذار بوده است. رئیس مجلس نمایندگان قبرس، از سطح عالی روابط دوجانبه با آمریکا و ارتقاء سطح همکاری بین قبرس و آمریکا در زمینه‌های کلیدی مورد علاقه دوجانبه قدردانی کرده و قاطعانه از مواضع این کشور در یافتن راه حلی برای حل وفصل مشکل قبرس در چارچوب قطعنامه‌های سازمان ملل، حمایت کرده است. رهبران قبرس وضعیت کشور خود را نتیجه نقض قوانین بین‌المللی و حقوق‌بشر توسط ترکیه می‌دانند که در نتیجه تهاجم ترکیه و ادامه اشغال این جزیره به‌وقوع پیوسته است. قبرس از ابتدا ادعای ترکیه بر راه حل «دو دولتی» که مشروعیت بخشی به تهاجم و اشغال ترکیه می‌باشد، را نپذیرفته است. قبرس یونانی‌نشین به از سرگیری مذاکرات از جایی که در «کران مونتانا» که در تابستان 2017 متوقف شد با هدف یافتن راه‌حلی در چارچوب قطعنامه‌های سازمان ملل، بر اساس فدراسیون  دو منطقه‌ای، متعهد است و به هرگونه راه‌حلی که کشور را دوباره متحد کند و به حاکمیت صلح، امنیت، ثبات اقتصادی و رفاه مردم قبرس کمک ‌کند، وفادار است.

انگلیس در گذشته و در زمانی که مذاکرات برای حل مسئله قبرس پیشرفتی نداشته اقدامات و طرح‌هایی را برای کمک به ادامه مذاکرات انجام داده و در حال حاضر و با توجه به انگیزه دولت جدید قبرس و رئیس‌جمهور آن نیازی به ارائه طرح و ایده جدیدی احساس نمی‌کند. لندن از تلاش‌های رئیس جمهور جدید برای از سرگیری مذاکرات حمایت می‌کند. انگلیس ظاهرا با رهبری ترک‌های قبرس جلساتی داشته و آن‌ها را تشویق کرده که به ابتکارات پاسخ مثبت بدهند. انگلیس همچنین تعاملاتی نیز با دولت ترکیه دارد و آن‌ها را نیز تشویق به پاسخ مثبت برای پیگیری مذاکرات می‌کند. اما با توجه به اینکه ترکیه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است احتمالا پیگیری آن پس از استقرار دولت جدید امکان پذیر است. اگر دولتمردان جدید ترکیه به بازگشت به میز مذاکره قانع نشوند، لندن دور جدیدی از تلاش‌های خود را آغاز خواهد کرد.

شواهد نشان می‌دهد در هرگونه مذاکره احتمالی طرفین، باید راه‌حلی مرضی الطرفین مورد توافق قرار گیرد که تمام ترتیبات سیستمی و اجرایی در هر دو بخش یونانی و ترک نشین را به‌صورت اساسی دگرگون کند. بی‌تردید اختلاف اساسی که تا به امروز مانع پیشرفت اساسی در مذاکرات صلح و آشتی ملی شده حول مسائل امنیتی جزیره است که پای یونان و ترکیه را به متن مناقشه باز کرده است. اختلافات مزمن آتن و آنکارا در دریای اژه، بحران قبرس و تنش‌های دائمی در مدیترانه شرقی،  تعیین کننده حدود خصومت و دوستی دو طرف خواهد بود.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *