جدیدترین مطالب

دلایل نگرانی و مخالفت نتانیاهو با راه‌حل دو دولتی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، اخیرا در اظهاراتی مدعی شد که از بین بردن حماس بدون هیچ بهانه‌ای نخستین شرط درباره فردای جنگ است. او در عین حال گفت آماده نیستم که حکومت حماسستان را با فتحستان جایگزین کنم. این در حالی است که در رای‌گیری اوایل ماه جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۴۳ عضو از ۱۹۳ عضو به حمایت از یک کشور فلسطینی برای پیوستن به سازمان ملل رای مثبت دادند.

تردید عربستان درباره توافق تجارت آزاد شورای همکاری خلیج فارس با چین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: دیپلمات پیشین کشورمان درباره تردید عربستان برای تعامل با چین در چارچوب توافق تجارت آزاد چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: این موضوع صرفا دلیل اقتصادی یا سیاسی ندارد، ضمن آنکه دلایل این تعلل و تاخیر با توجه به تحولات منطقه و بین‌الملل به‌طور لحظه‌ای تغییر کرده و قطعا در راستای منافع هر یک از کشورهای طرف توافق است.

تحلیلی بر قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پاره کردن منشور سازمان ملل از سوی نماینده رژیم اسرائیل در واکنش به قطعنامه عضویت کامل فلسطین به‌معنای پذیرش پایان دادن به دولتی به اسم اسرائیل توسط نماینده این رژیم است.

نقش آمریکا در عملیات نظامی رژیم‌ صهیونیستی در رفح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای تأسیس رژیم ‌صهیونیستی تاکنون، آمریکا همواره بخش مهمی از «سیاست‌های جنگ‌طلبانه» این رژیم‌ در منطقه بوده است. جنگ غزه و حمله به رفح نیز از این قاعده مستثنا نیست.

راهبرد تحریمی آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و الزامات مقابله با آن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی وزارت نفت گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که فاصله کشورهای کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته را به‌سرعت در حوزه علم و فناوری کاهش دهد، از این ‌رو، آمریکا به‌دنبال اعمال تحریم بر هوش مصنوعی در کشورهای رقیب خود ازجمله ایران است.

Loading

أحدث المقالات

دلایل نگرانی و مخالفت نتانیاهو با راه‌حل دو دولتی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، اخیرا در اظهاراتی مدعی شد که از بین بردن حماس بدون هیچ بهانه‌ای نخستین شرط درباره فردای جنگ است. او در عین حال گفت آماده نیستم که حکومت حماسستان را با فتحستان جایگزین کنم. این در حالی است که در رای‌گیری اوایل ماه جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۴۳ عضو از ۱۹۳ عضو به حمایت از یک کشور فلسطینی برای پیوستن به سازمان ملل رای مثبت دادند.

Loading

حمایت‌های سیاسی و تسلیحاتی آلمان از اوکراین و تبعات آن

۱۴۰۱/۱۰/۱۸ | خبر تاپ, سیاسی, یادداشت

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: حمایت‌های سیاسی و تسلیحاتی آلمان از اوکراین در طول سال گذشته میلادی ادامه یافت و اولاف شولتز صدراعظم آلمان در پیام سال نو میلادی خود وعده داد که کشورش به حمایت از اوکراین در سال 2023 نیز ادامه خواهد داد. محمود فاضلی - تحلیلگر مسائل بین الملل

صدراعظم آلمان در پیام سال نو میلادی خود آورده است: «پوتین جنگ تجاوزکارانه امپریالیستی را در مرکز اروپا آغاز کرد اما موفق به فتح اوکراین نشد. اوکراینی‌ها شجاعانه از کشور خود دفاع کردند که تا حدی به لطف کمک‌های ما بوده است. ما با اوکراینی‌ها که حتی درچنین روزهایی مانند امروز نمی‌تواند از بمب‌ها و موشک‌ها خلاصی یابند، همدردی می‌کنیم و پیامدهای این جنگ را در زندگی خود احساس می‌کنیم. زمانی که در سوپرمارکت‌ها، در جایگاه سوخت خرید می‌کنیم یا زمانی که قبض‌های برق یا گاز را پرداخت می‌کنیم، اما آلمان کشور قدرتمندی است که به‌سرعت برای آینده امن تلاش می‌کند.»

آلمان با آغاز جنگ اوکراین، تلاش خود را برای ذخیره گاز و تنوع بخشیدن به منابع خود و ساخت پایانه‌های گاز طبیعی مایع را آغاز کرد و پس از اینکه بدنبال جنگ اوکراین، عرضه نفت، گاز و ذغال سنگ از روسیه تقریبا به‌شکل کامل متوقف شد، دولت 200 میلیارد یورو برای تضمین عرضه انرژی به مردم و اقتصاد آلمان در طول فصل زمستان اختصاص داد. اتفاقات پس از تزریق این مبلغ هنگفت بستگی به چگونگی مدیریت موضوع توسط دولت در سال 2023 دارد.

آلمان انتظار ندارد قیمت انرژی به قبل از حمله روسیه به اوکراین برگردد، اما وضعیت را قابل مدیریت می‌داند، چرا که  آن‌ها مدعی‌اند امکانات وارداتی جدیدی در اختیار دارند. البته شواهد نشان می‌دهد دولت باید انرژی زیادی را صرف تقویت انسجام اجتماعی در مواقع بحرانی و بلاتکلیفی در بین مردم کند.

پس از جنگ اوکراین و روسیه، آلمان‌ها با یک بحران انرژی روبرو شدند، به‌طوری که حدود 500 میلیارد دلار برای عبور از این بحران هزینه کرده‌اند، و هنوز از بحران انرژی خلاص نشده است.  مبلغ مذکور صرف طرح‌هایی شده که برلین برای تقویت سیستم انرژی کشور از زمان افزایش قیمت‌ها و از دست دادن دسترسی به گاز از تامین‌کننده اصلی روسیه، خرج کرده است.

شدت و زمان این بحران تا حد زیادی به چگونگی و شدت بحران انرژی بستگی دارد. بر اساس این محاسبات، هزینه در نظر گرفته به 440 میلیارد یورو می‌رسد که اولین آمار ترکیبی از تلاش‌های آلمان با هدف جلوگیری از قطع شدن برق و تامین منابع جدید انرژی را ارائه می‌دهد. علاوه بر آن آلمان 440 میلیارد یورو برای مبارزه با بحران انرژی در نظر گرفته است. برلین قصد دارد انرژی‌های تجدیدپذیر، حداقل 80 درصد از تولید برق را تا سال 2030 به خود اختصاص دهند، در حالیکه در سال 2021 این رقم 42 درصد بوده است.

از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین آلمان همواره برای اوکراین حجم گسترده‌ای از سلاح تامین کرده و به تحریم‌های غرب علیه مسکو پیوسته است. این تحریم‌ها تمامی حوزه‌های اقتصادی روسیه به‌ویژه بخش انرژی این کشور را هدف گرفته و علاوه بر این، شمار زیادی از مقامات روسیه را در فهرست سیاه قرار داده و نیمی از ذخایر ارزی خارجی روسیه را مسدود کرده است.

دولت آلمان تلاش دارد در زمینه تحویل تسلیحات و همبستگی با اوکراین سهم بیشتری به عهده بگیرد و یک جبهه متحد تشکیل دهد. تنها 28 درصد از آلمانی‌های ساکن شرق این کشور حتی با وجود افزایش قیمت انرژی، خواهان حفظ حمایت از اوکراین هستند. درحالیکه در غرب آلمان این میزان 42 درصد است. یک سوم مردم در شرق آلمان اعتقاد دارند که ناتو آنقدر روسیه را تحریک کرد که روسیه مجبور به جنگ شد.

یکی از مشکلات برلین در این زمینه، کمبود تجهیزات در ارتش است. کمیسر نیروهای مسلح پارلمان آلمان اعلام داشته است « ارتش آلمان تقریباً در همه زمینه‌ها کمبود دارد.»

رسانه‌های گروهی در مورد خرابی خودروی جنگی پیاده نظام «پوما» و «هویتزرهای خودکششی 2000»، گزارش‌های متعددی منتشر کرده‌اند. مشکلات فنی در خودروی جنگی پیاده نظام «پوما» که اخیرا مطرح شده وضعیت کنونی تجهیزات ارتش آلمان را با تردیدهای متعددی روبرو کرده است.

در جریان رزمایش اخیر ارتش آلمان در ناتو، تمامی 18 خودروی رزمی پیاده نظام «پوما» که مستقر شده بودند به‌دلیل مشکلات فنی خاموش شدند. این خودروها قرار بود از ژانویه برای سریع‌ترین نیروی واکنش ناتو استفاده شوند.  گفته می‌شود ارتش آلمان فقط برای یک یا دو روز جنگ مهمات در اختیار دارد، چرا که دولت فدرال آلمان میلیون‌ها گلوله مهمات، هزاران مین ضد تانک، نارنجک‌های راکتی و موشک‌های ضد هوایی را به شرکای خود در کی‌یف تحویل داده است.

وزیر اقتصاد فدرال آلمان البته بر این عقیده است که «به لطف حمایت غرب، پوتین در جنگ با شکست مواجه شده و هیچکس فکر نمی‌کرد سال 2022 اینگونه به پایان برسد. پوتین در این جنگ در میدان نبرد شکست خواهد خورد. دلیل این امر این است که ارتش اوکراین از اروپا، کشورهای ناتو و آمریکا تسلیحات دریافت می‌کند و از این تسلیحات استراتژیک، عاقلانه و قهرمانانه استفاده می‌کند. من طرفدار این هستم که آلمان به‌همراه متحدان از اوکراین به گونه‌ای حمایت کند که بتواند در این جنگ پیروز شود. گام‌های بعدی مطمئناً موفقیت‌های بیشتری را برای اوکراین ممکن می‌سازد.»

آلمان کمک‌های خود را به اوکراین در ماه‌های اخیر به‌طور فزاینده‌ای گسترش داده است، اما ارایه تسلیحات در همان چارچوب که تا کنون تحویل می‌شدند، محدود خواهد بود. علی‌رغم درخواست‌های کی‌یف، دولت آلمان همچنان به خط مشی خود مبنی بر عدم تحویل تانک ادامه می‌دهد، اما نشانه‌هایی وجود دارند که ائتلاف حاکم ممکن است در آینده تغییر نظر دهد.

همگان در آلمان بر سر ارسال تسلیحات سنگین نظامی به اوکراین متحد‌القول نیستند. برخی از سیاستمداران آلمان بر این عقیده بودند که ارسال تجهیزات نظامی سنگین به منطقه، کار درستی نیست. گروهی دیگر معتقدند این تسلیحات هر چه سریع‌تر می‌بایست در اختیار ارتش اوکراین قرار گیرد، اما تسلیحاتی که سربازان و نظامیان اوکراینی نیازی به آموزش نظامی وقت‌گیر برای استفاده از آن تسلیحات نداشته باشند. آلمان اگرچه متعهد به ارسال تجهیزات نظامی خود به اوکراین است، اما ارائه و رساندن تسلیحات به اوکراین عملا از طریق کشورهای ثالث مثل یونان آسان نبوده است.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *