از مارس  2011 میلادی که بحران سوریه آغاز شد، جنبش حماس با تلقی اشتباه از روند تحولات، و برخلاف جنبش جهاد اسلامی و جبهه خلق برای آزادی فلسطین “فرماندهی کل” به رهبری مرحوم احمد جبریل که در کنار دولت سوریه قرار داشتند، مسیر اشتباهی را طی کرد. اما سرانجام پس از نزدیک به 12 سال با وساطت دولت انقلابی الجزایر، نشستی بین کلیه رهبران جنبش‌های مبارز فلسطینی در الجزایر برگزار شد که خروجی آن صدور بیانیه آشتی ملی و تشکیل یک جبهه مشترک مبارزاتی علیه رژیم صهیونیستی بود.

یکی از شرایط دولت الجزایر برای همکاری و کمک به مبارزات ملت فلسطین بازگشایی دفاتر حماس در دمشق و برقراری رابطه مجدد با دولت سوریه است. رهبران حماس نیز در یک تغییر رویکرد جدید نسبت به دولت بشار اسد عازم دمشق شدند و یک دیدار صمیمانه و آشتی‌جویانه‌ای با رئیس‌جمهوری سوریه برگزار کردند.

دلیل این تغییر رویکرد، شکست سیاست‌های دولت خودگردان فلسطینی در مذاکره با رژیم صهیونیستی است؛ زیرا محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان به دلیل این ناکامی به سمت تعامل با جنبش‌های جهادی فلسطین متمایل شده است. حماس نیز تلاش دارد تا عقبه مبارزاتی خود را که طی یک دهه گذشته به دلیل اختلاف با دولت بشار اسد دچار مشکل شده بار دیگر ترمیم کند. از طرف دیگر سوریه جزو معدود کشورهای عربی است که هرگز با رژیم صهیونیستی سازش نکرد.

سیاست دولت سوریه نیز کاملا روشن است و همواره این بوده و هست که هیچگاه دست دوستی دیگران را حتی اگر موضعی خصمانه در گذشته نسبت به سوریه داشته‌اند، رد نمی‌کند و آماده برقراری رابطه با دشمنان دیروز خود هست. لذا پس از دیدار رهبران حماس با بشار اسد قرار شد که دفاتر حماس در دمشق، حلب، حمص و لاذقیه سوریه، افتتاح و فعالیت این جنبش اسلامی در سوریه به عنوان پایگاه اصلی مبارزه علیه رژیم صهیونیستی از سرگرفته شود. با این اقدام حلقه مبارزاتی جنبش‌های مبارز فلسطینی در سوریه و لبنان تکمیل خواهد شد و راه برای تشکیل مجدد کمربند مبارزاتی در محور مقاومت هموار می‌شود. همچنین در چنین فضایی حلقه محاصره رژیم صهیونیستی در داخل اراضی اشغالی و محور مقاومت تنگ‌تر خواهد شد؛ زیرا سوریه کانون اصلی همگرائی و همکاری جبهه مشترک جنبش‌های اسلامی و ملی مبارز فلسطینی و لبنانی تلقی می‌شود. بنابراین منطقه بویژه اراضی اشغالی در آینده شاهد مبارزه میدانی مشترک جدیدی توسط جنبش‌های مبارز فلسطینی علیه رژیم صهیونیستی خواهد بود که در این صورت اسرائیل دچار آسیب جدی خواهد شد.