جدیدترین مطالب

دلایل نگرانی و مخالفت نتانیاهو با راه‌حل دو دولتی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، اخیرا در اظهاراتی مدعی شد که از بین بردن حماس بدون هیچ بهانه‌ای نخستین شرط درباره فردای جنگ است. او در عین حال گفت آماده نیستم که حکومت حماسستان را با فتحستان جایگزین کنم. این در حالی است که در رای‌گیری اوایل ماه جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۴۳ عضو از ۱۹۳ عضو به حمایت از یک کشور فلسطینی برای پیوستن به سازمان ملل رای مثبت دادند.

تردید عربستان درباره توافق تجارت آزاد شورای همکاری خلیج فارس با چین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: دیپلمات پیشین کشورمان درباره تردید عربستان برای تعامل با چین در چارچوب توافق تجارت آزاد چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: این موضوع صرفا دلیل اقتصادی یا سیاسی ندارد، ضمن آنکه دلایل این تعلل و تاخیر با توجه به تحولات منطقه و بین‌الملل به‌طور لحظه‌ای تغییر کرده و قطعا در راستای منافع هر یک از کشورهای طرف توافق است.

تحلیلی بر قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پاره کردن منشور سازمان ملل از سوی نماینده رژیم اسرائیل در واکنش به قطعنامه عضویت کامل فلسطین به‌معنای پذیرش پایان دادن به دولتی به اسم اسرائیل توسط نماینده این رژیم است.

نقش آمریکا در عملیات نظامی رژیم‌ صهیونیستی در رفح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای تأسیس رژیم ‌صهیونیستی تاکنون، آمریکا همواره بخش مهمی از «سیاست‌های جنگ‌طلبانه» این رژیم‌ در منطقه بوده است. جنگ غزه و حمله به رفح نیز از این قاعده مستثنا نیست.

راهبرد تحریمی آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و الزامات مقابله با آن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی وزارت نفت گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که فاصله کشورهای کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته را به‌سرعت در حوزه علم و فناوری کاهش دهد، از این ‌رو، آمریکا به‌دنبال اعمال تحریم بر هوش مصنوعی در کشورهای رقیب خود ازجمله ایران است.

Loading

أحدث المقالات

دلایل نگرانی و مخالفت نتانیاهو با راه‌حل دو دولتی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، اخیرا در اظهاراتی مدعی شد که از بین بردن حماس بدون هیچ بهانه‌ای نخستین شرط درباره فردای جنگ است. او در عین حال گفت آماده نیستم که حکومت حماسستان را با فتحستان جایگزین کنم. این در حالی است که در رای‌گیری اوایل ماه جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۴۳ عضو از ۱۹۳ عضو به حمایت از یک کشور فلسطینی برای پیوستن به سازمان ملل رای مثبت دادند.

Loading

فرصت‌ها و چالش‌های آتش‌بس دو ماهه یمن

۱۴۰۱/۰۱/۲۲ | خبر تاپ, سیاسی, یادداشت

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: در آستانه ورود به هشتمین سال تجاوز اتئلاف سعودی به یمن، از روز شنبه 12 فروردین، با پیشنهاد فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن و موافقت طرف‌های درگیر، آتش‌بس دو ماهه به‌مرحله اجرا درآمد. به‌موجب توافق انجام‌شده، عملیات‌ نظامی زمینی، هوایی و دریایی در داخل و خارج از یمن و کلیه عملیات جاری در میدان به مدت دو ماه متوقف می‌شود. همچنین ۱۸ کشتی حامل مشتقات نفتی در طی دو ماه آتش‌بس به بندر الحدیده می‌رسد. در این مدت، فرودگاه صنعا نیز فعالیت خود را به‌صورت محدود از سر می‌گیرد و هفته‌ای دو پرواز تجاری به مقصد اردن و مصر خواهد داشت. حمید خوش‌آیند – کارشناس مسائل منطقه

زمینه‌های توافق آتش‌بس

علت موافقت عربستان با آتش‌بس کنونی در یمن چه بود؟ علت را باید در تشدید حملات انصارالله به مراکز و تأسیسات راهبردی عربستان در طی هفته‌های گذشته جستجو کرد. در آخرین جمعه سال 1400 (28 اسفند) انصارالله در واکنش به ادامه محاصره و تجاوز ائتلاف سعودی به یمن و در راستای عملیات نظامی گسترده با عنوان «کسر الحصار» (در هم شکستن محاصره) که از 20 اسفند ماه شروع شده بود، طی یک رشته عملیات پهپادی و موشکی، تأسیسات نفتی آرامکو و مراکز مهم دیگری را مورد حمله قرار داد که حدود 30 درصد مصارف عمومی عربستان از آنجا تأمین می‌شد.

در نتیجه این حملات، بهای رو به افزایش نفت خام در بازارهای جهانی، در پی بحران اوکراین، به بالای 120 دلار در هر بشکه رسید. در دور سوم عملیات «کسرالحصار» نیز انصارالله عمداً تأسیسات حیاتی مربوط به تأمین مصارف عمومی را مورد حمله قرار داد تا نشان دهد در صورتی که عربستان دست از ادامه محاصره و تجاوز برندارد، می‌تواند شوک بزرگی به تأمین انرژی نه تنها در عربستان بلکه به بازارهای جهانی وارد سازد.

بعد از این حمله، انصارالله به صورت یکجانبه و داوطلبانه و به‌مدت سه روز تمام عمیات‌ نظامی زمینی، هوایی و دریایی در جبهه‌های داخلی و برون‌مرزی علیه عربستان را به حالت تعلیق درآورد و «عبدالملک الحوثی» رهبر انصارالله به ائتلاف سعودی درباره از دست دادن این فرصت هشدار داد و تأکید کرد، متجاوزان در صورتی که فرصت تعلیق عملیات نظامی را از دست بدهند، پشیمان خواهند شد.

 

فرصت‌های آتش‌بس

یک: در خصوص پرونده یمن هیچ‌چیز مهم‌تر از توقف درگیری‌ها و پایان جنگ نیست. از این منظر، آتش‌بس کنونی فرصت‌های مهمی دارد که «کلیدی‌ترین فرصت» و در حقیقت «پیامد راهبردی» آن، می‌تواند مقدمه‌ای برای «خاتمه بخشیدن به جنگ یمن» باشد که تاکنون خسارات فراوانی در ابعاد گوناگون بر جای نهاده است.

دو: ائتلاف متجاوز سعودی در 7 سال گذشته هیچ دستاورد قابل توجهی در جنگ یمن به دست نیاورده است. آن‌هم در شرایطی که طبق گزارش‌های معتبر بین‌المللی، جنگ یمن در مجموع حدود 504 میلیارد دلار هزینه برای ریاض داشته است! این جدای از هزینه‌های سیاسی، امنیتی، اجتماعی، حقوق بشری و غیرمادی است که عربستان متحمل شده است. اینکه عربستان به یک چهره منفور در بین ملت‌های مسلمان تبدیل شده و اعتبار و حیثیت سیاسی و بین‌المللی خود را از دست داده است، کمترین پیامد جنگ در ابعاد غیرمادی برای ریاض است.

در این راستا آتش‌بس دو ماهه اخیر یک «فرصت طلایی» برای سعودی‌هاست که با نشان دادن تعهد و الزام عملی خود به اجرای صادقانه آن، خود را از باتلاقی که خودشان ایجاد کرده‌اند، بیرون بکشند. ضمن اینکه آتش‌بس کنونی فرصتی برای ائتلاف متجاوز سعودی است تا با تجدیدنظر در محاسبات سیاسی و میدانی خود، مقدمات صلح دائمی و جامع را فراهم نمایند.

سه: انصارالله در طول هفت سال گذشته از طریق مقاومت و پایداری و سلسله عملیات‌ تدافعی و تهاجمی با رویکرد بازدارندگی به «دستاوردهای راهبردی و ارزشمندی» دست یافته است. در این رابطه آتش‌بس کنونی که به دنبال گسترش عملیات‌ راهبردی انصارالله در عمق خاک عربستان و علیه مراکز حیاتی این کشور مورد پذیرش سعودی‌ها قرار گرفته است، فرصت ویژه‌ای برای «اثبات نقش مهم انصارالله در معادلات یمن» و «تثبیت مواضع و موقعیت میدانی و سیاسی انصارالله» و همچنین «تقویت پایه‌های دولت نجات ملی» است.

 

چالش‌ها

از نخستین روز اجرای آتش‌بس، ائتلاف سعودی به اشکال مختلف اعم از حملات توپخانه‌ای، حملات هوایی، تیراندازی‌، پرواز جنگنده‌های جاسوسی و احداث مقرهای نظامی در مناطق درگیری، بیش از 400 بار آتش‌بس را نقض کرده‌اند.

نقض مکرر آتش‌بس به عنوان مهم‌ترین چالش موجود که حتماً «اهداف مشکوکی» در پشت آن وجود دارد، نمی‌تواند چشم‌انداز روشنی در پیش‌روی اجرای موفق آتش‌بس بگذارد. در صورتیکه حاکمان سعودی به دنبال «سوءاستفاده» از آتش‌بس برای تجدید قوا و احیای توان لجستیکی، تسلیحاتی و رزمی جهت ادامه حملات و جنایات علیه ملت یمن باشد، از هم‌اکنون باید مسئولیت عواقب و «پیامدهای خطرناک» آن را نیز بر عهده بگیرد.

 

نکته پایانی

آتش‌بس کنونی آخرین فرصت برای ائتلاف متجاوز سعودی جهت پایان دادن به جنگ و محاصره یمن است. در صورتی‌که عربستان با اقدامات خود آن را زیر پا بگذارد یا مورد سوء استفاده نظامی و میدانی قرار دهد، همچنان که انصارالله هشدار داده است، قطعاً با «واکنش کوبنده» و «حملات دردناک‌تری» مواجه خواهد شد.

ادامه جنگ و فرسایشی کردن آن، گزینه مطلوبی برای سعودی‌ها نیست. انصارالله و ملت یمن نشان داده‌اند که تحت هیچ شرایطی حاضر به تسلیم و عقب‌نشینی از مواضع و اصول خود نیستند. ادامه جنگ موضوعی نیست که یمنی‌ها از آن واهمه داشته باشند. تجربه نشان داده است هر چقدر که صحنه نبرد طولانی‌تر شده، به تناسب آن بر قدرت نظامی و عملیات تهاجمی و راهبردی انصارالله علیه سعودی‌ها نیز افزوده شده است.

حاکمان سعودی باید این واقعیت را به خوبی درک کنند که امروز مهم‌ترین جبهه درگیری و «مرکز اصلی ثقل» جنگ نه در داخل یمن که در عمق خاک عربستان است.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *