بر اساس این توافق، آمریکا کمک فراگیری به کردها در راستای نوسازی و توسعه زیرساخت‌های میادین نفتی در شمال غربی سوریه ارائه خواهد داد. مسئله جالب این است که مجتمع جدید نفتی از سوی واحدهای برگزیده‌ای از یگان‌های آمریکایی محافظت خواهد شد.

این اطلاعات از سوی کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا مورد تأیید قرار گرفت. لیندسی گراهام، سناتور آمریکایی در سخنانی در جلسه این کمیته گفت که ژنرال مظلوم کوبانی، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه او را در جریان امضای این توافق قرار داده است. طی این نشست این سناتور جمهوری خواه از مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا خواست تا این اطلاعات را تأیید کند که (این مساله) بعدا از سوی او مورد تایید قرار گرفت.

علاوه بر آن مایک پمپئو در واکنش به این توافق در گفت وگو با شبکه PBS گفت: این قرارداد کمی بیشتر از زمان مورد انتظار ما طول کشید و ما اکنون در مرحله اجرا هستیم.

طولی نکشید که دولت رسمی سوریه به این توافق واکنش نشان داد. دمشق در دوم اوت 2020 توافق امضا شده میان ائتلاف کرد و شرکت آمریکایی را شدیدا محکوم و آن را «دزدی» خواند. یک مقام رسمی در وزارت خارجه سوریه نیز گفت: جمهوری عربی سوریه، توافق امضا شده میان شبه نظامیان قسد و شرکت نفت آمریکایی را که به منظور به سرقت بردن نفت سوریه و تحت نظارت و حمایت دولت آمریکا انجام شده، با شدیدترین عبارات محکوم می‌کند.

شایان ذکر است که سوریه تنها کشوری نیست که از حضور غیرقانونی نیروهای ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا در خاک خود که تحت کنترل بشار اسد، رئیس جمهور است، ناراضی است.

این قرارداد موجب شد شرکای واشنگتن در ناتو هم سوالاتی را از آمریکا مطرح کنند. به عنوان مثال وزارت امور خارجه ترکیه عنوان کرد که منابع و سرمایه‌های طبیعی سوریه از آن ملت سوریه است. همچنین (وزارت خارجه ترکیه) آمریکا را به نقض قوانین بین‌المللی و تمامیت اراضی جمهوری عربی سوریه متهم کرد. از نظر آنکارا این اقدامات دولت آمریکا در راستای تامین مالی تروریسم است.

در عین حال، محمد ابوالعلاء، رئیس حزب عربی دموکرات ناصری در مصر در گفت‌وگو با خبرگزاری سوریه (سانا) بیان کرد، هرج ومرجی که آمریکا علیه سوریه مرتکب شده، جنایت علیه بشریت به شمار می‌رود.

این سیاستمدار ابراز اطمینان کرد که واشنگتن برای تحمیل سیطره خود بر همه، جنایاتی را علیه سوریه و دیگر کشورهای دارای حاکمیت مستقل مرتکب شده است.

این رهبر سیاسی، این توافق غیرقانونی را که در راستای غارت منابع طبیعی سوریه از سوی کشورهای غربی و نقض همه قوانین بین‌المللی است، محکوم کرد.

مقامات آمریکایی به‌واسطه اقدامات خود نشان می‌دهند که هدفشان طولانی کردن روند درگیری‌های مسلحانه و بی‌ثبات کردن اوضاع کشور سوریه است. در حالی که دولت قانونی سوریه در راستای آزادکردن کشور از دست گروه‌های مسلح در شمال شرقی سوریه گام برمی دارد، ارتش آمریکا در حال گسترش زمینه‌های مداخله خود است.

به این ترتیب رهبری سیاسی آمریکا از ضعف موقت ملت سوریه برای غارت منابع طبیعی این کشور سوءاستفاده می‌کند.

علاوه بر آن یک بار دیگر احتمال فریب متحدان کرد بسیار بالا است. در سال‌های اخیر، آمریکا از کردها به عنوان ابزاری برای پیشبرد منافع خود در مذاکره با دولت قانونی در دمشق استفاده کرد، اما در جریان عملیات نیروهای مسلح ترکیه در شمال سوریه، دولت ترامپ تصمیم گرفت تا یگان‌های خود را از منطقه درگیری خارج کند. در آن زمان نیروهای دموکرات سوریه انتظار حمایت حامیان خود را در برابر نیروهای مسلح ترکیه و متحدانش داشتند، اما در حقیقت آمریکایی‌ها آن‌ها را تنها گذاشتند تا خودشان راه چاره‌ای بیابند.

این مسئله بیانگر این واقعیت است که نیروهای آمریکایی در درجه اول به دنبال یافتن منابع جدیدی برای ثروت‌اندوزی غیرقانونی هستند، نه نجات غیرنظامیان و حل وضعیت سوریه.