یک کارشناس مسائل آمریکا گفت: خوشبختانه در حال حاضر ایران اولویت اصلی در سیاست خارجی ترامپ نیست هرچند افرادی در کابینه او هستند که تلاش دارند ایران را در اولیت او قرار دهند.

فوأد ایزدی با اشاره به سخنرانی ترامپ در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری آمریکا با بیان اینکه تمرکز اصلی او بر مسائل داخلی بود، خاطرنشان کرد: ادبیات او بیشتر حال و هوای ملی‌گرایی دارد.

وی ادامه داد: طی  چند دهه گذشته شرکت‌های چند  ملیتی کارخانه‌های خود را در آمریکا به دلیل گرانی کارگر تعطیل کرده و به سایر کشورها منتقل می‌کردند که این امر باعث افزایش بیکاری در این کشور شد. این موضوع یکی از اولویت ها و شعارهای اصلی ترامپ در انتخابات آمریکا بود.

ایزدی با بیان اینکه رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی مراسم تحلیف خود مطالب زیادی در رابطه با سیاست خارجی آمریکا ارائه نکرد، گفت: او به طور مختصر در رابطه با مقابله با داعش صحبت کرد و از کلمه “تروریسم اسلامی” نام برد که علاقه بسیاری برای استفاده از آن دارد، به هر حال نمی توان  نادیده گرفت که ترامپ نگاه های ضد اسلامی و اسلام گرایانه دارد.

این کارشناس مسائل آمریکا با تاکید بر اینکه در حرف‌های ترامپ تناقض هایی وجود دارد افزود: برای مثال از یک طرف می گوید داعش را اوباما تاسیس کرد. وقتی از ترامپ پرسیدند؛ آیا منظور از این حرف این است که سیاست های اوباما منجر به تاسیس داعش شد؟ ترامپ پاسخ داد خیر خود اوباما و کلینتون داعش را تاسیس کردند.

وی ادامه داد: به گفته ترامپ اصلی ترین گروه تروریستی که قصد مقابله با آن را دارند ساخته رئیس جمهورگذشته آمریکا است، بنابر این موسس “تروریسم اسلامی ” خود آمریکایی ها هستند و نباید آن را به اسلام و مسلمانان ربط بدهند.

ایزدی در رابطه با صحبت های ترامپ مبنی بر بازگرداندن قدرت به آمریکا خاطرنشان کرد: او  گفته است که باید عظمت و بزرگی را به آمریکا باز گرداند. این شعار اصلی انتخاباتی ترامپ بود، به باور او سیاستمداران سنتی آمریکا باعث تضعیف قدرت آمریکا شدند و او قصد دارد این شرایط را تغییر بدهد.

این کارشناس مسائل آمریکا گفت: قدرت های دیگر هر یک بر اساس منافع خود وضعیت آمریکا را رصد می کنند. به نظر می رسد روس ها از اینکه ترامپ روی کار آمده است خرسند هستند چرا که خانم کلینتون با آن ها خصومت داشت. ولی چینی ها نگرانند چرا که شاهد سخنان ملی گرایانه ترامپ در حوزه اقتصادی هستند و به نوعی هدف اصلی او در این  زمینه چین محسوب می شود. با توجه به اینکه ترامپ در حوزه سیاست خارجی موضع گیری روشنی نداشته و سابقه فعالیت در این زمینه را ندارد  هنوز نتیجه گیری در این زمینه نمی توان کرد.

ایزدی در پایان با بیان اینکه ایران اولویت اصلی ترامپ نیست تاکید کرد: با این وجود برخی از اطرافیان رئیس جمهور آمریکا در کنگره تلاش می کنند ایران را اولویت اصلی ترامپ قرار بدهند ولی هنوز نمی دانیم موفق خواهند شد یا خیر.

منبع: ایسنا

بازنشر مصاحبه به معنای رد یا تائید نظر مصاحبه شونده از طرف سایت شورا نمی باشد.