جدیدترین مطالب

دلایل نگرانی و مخالفت نتانیاهو با راه‌حل دو دولتی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، اخیرا در اظهاراتی مدعی شد که از بین بردن حماس بدون هیچ بهانه‌ای نخستین شرط درباره فردای جنگ است. او در عین حال گفت آماده نیستم که حکومت حماسستان را با فتحستان جایگزین کنم. این در حالی است که در رای‌گیری اوایل ماه جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۴۳ عضو از ۱۹۳ عضو به حمایت از یک کشور فلسطینی برای پیوستن به سازمان ملل رای مثبت دادند.

تردید عربستان درباره توافق تجارت آزاد شورای همکاری خلیج فارس با چین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: دیپلمات پیشین کشورمان درباره تردید عربستان برای تعامل با چین در چارچوب توافق تجارت آزاد چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: این موضوع صرفا دلیل اقتصادی یا سیاسی ندارد، ضمن آنکه دلایل این تعلل و تاخیر با توجه به تحولات منطقه و بین‌الملل به‌طور لحظه‌ای تغییر کرده و قطعا در راستای منافع هر یک از کشورهای طرف توافق است.

تحلیلی بر قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پاره کردن منشور سازمان ملل از سوی نماینده رژیم اسرائیل در واکنش به قطعنامه عضویت کامل فلسطین به‌معنای پذیرش پایان دادن به دولتی به اسم اسرائیل توسط نماینده این رژیم است.

نقش آمریکا در عملیات نظامی رژیم‌ صهیونیستی در رفح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای تأسیس رژیم ‌صهیونیستی تاکنون، آمریکا همواره بخش مهمی از «سیاست‌های جنگ‌طلبانه» این رژیم‌ در منطقه بوده است. جنگ غزه و حمله به رفح نیز از این قاعده مستثنا نیست.

راهبرد تحریمی آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و الزامات مقابله با آن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی وزارت نفت گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که فاصله کشورهای کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته را به‌سرعت در حوزه علم و فناوری کاهش دهد، از این ‌رو، آمریکا به‌دنبال اعمال تحریم بر هوش مصنوعی در کشورهای رقیب خود ازجمله ایران است.

Loading

أحدث المقالات

دلایل نگرانی و مخالفت نتانیاهو با راه‌حل دو دولتی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، اخیرا در اظهاراتی مدعی شد که از بین بردن حماس بدون هیچ بهانه‌ای نخستین شرط درباره فردای جنگ است. او در عین حال گفت آماده نیستم که حکومت حماسستان را با فتحستان جایگزین کنم. این در حالی است که در رای‌گیری اوایل ماه جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۴۳ عضو از ۱۹۳ عضو به حمایت از یک کشور فلسطینی برای پیوستن به سازمان ملل رای مثبت دادند.

Loading

رسانه ها؛ مشارکت ریاض در برنامه‌ دفاعی اروپا و …

۱۴۰۱/۱۲/۱۱ | گزیده های راهبردی

شورای راهبردی آنلاین – رسانه ها: هشدار لاوروف نسبت به دفن قرارداد غلات ، مشارکت ریاض در برنامه‌ دفاعی اروپا، سند نهایی نشست وزرای خارجه گروه ۲۰ بدون اشاره به اوکراین، تحریم‌های اتحادیه اروپا مانع شرکت لاوروف در کنفرانس خلع سلاح، آمریکا در حال رایزنی با متحدانش برای اعمال تحریم‌های جدید علیه چین، فروش احتمالی مهمات اف-۱۶ به تایوان از سوی پنتاگون، ارزیابی علی اف از خطرناکترین تقابل شرق و غرب پس از جنگ سرد، تاکید اولیانوف بر اینکه غرب برای احیای برجام اراده ندارد، طغیان در ارتش رژیم صهیونیستی با کناره گیری ۱۸۰ نظامی دیگر کناره‌گیری، اختلاف‌نظر آمریکا و تروئیکای اروپایی درباره اقدام علیه ایران در شورای حکام آژانس، برگزاری نشست سران جنبش غیرمتعهدها به میزبانی باکو، جنگ چین و آمریکا در حوزه فناوری، اذعان نخست‌وزیر سابق قطر به اینکه عادی‌سازی روابط با اسرائیل مشکلات را حل نمی‌کند، سفر رئیس بانک مرکزی روسیه به ایران، روسیه اطمینان داد که قصد ندارد در اوکراین از سلاح هسته ای استفاده کند، تاکید گروسی بر ضرورت حفظ ارتباط با ایران در بالاترین سطح، تاکید شولتس برافزایش تولید تسلیحاتی آلمان، پوتین حمله مسلحانه در بریانسک را تروریستی خواند، ادعای توقیف یک شناور حامل تسلیحات ایرانی توسط نیروی دریایی بریتانیا از مهم‌ترین خبرهای روابط خارجی بود که در رسانه ها بازتاب یافت. در ادامه گزیده ای از آنها را مرور می کنیم.

ایسنا: وزیر امور خارجه روسیه در نشست وزرای خارجه گروه ۲۰ عنوان داشت: غرب با بی‌شرمی در حال دفن قرارداد غلات و ابتکار بشردوستانه دبیرکل سازمان ملل است. وی افزود: صرف‌نظر از اینکه اتحادیه اروپا چقدر تلاش می‌کند تا همه طرف‌ها را متقاعد کند، اما صادرات محصولات کشاورزی روسیه در سراسر جهان علنا متوقف شده است. لاوروف در ادامه تصریح کرد: روسیه انتظار دارد و امیدوار است که نشست ماه سپتامبر گروه ۲۰ در دهلی نو حداقل تا حدی خطرات ناشی از “سیاست خودخواهانه” غرب را نسبت به ثبات اقتصادی کاهش دهد و البته ما به همکاری خود برای تضمین ثبات اقتصادی ادامه خواهیم داد. لاوروف در قسمت دیگری از اظهارات خود عنوان کرد: ما در این نشست توافق کردیم، همانگونه که اتحادیه اروپا سالهاست در نشست گروه ۲۰ شرکت می‌کند، اتحادیه آفریقا نیز عضو دائمی این گروه شود.

مهر: «الهام علی اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان ضمن هشدار درباره تقابل خطرناک شرق و غرب گفت که پیامدهای این تقابل برای سایر مناطق جهان ملموس خواهد بود.

فارس: نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌‌المللی مستقر در وین تصریح کرد که طرف‌های غربی برای احیای برجام اراده‌ای از خود نشان نمی‌دهند. وی در این خصوص توضیح داد: «برای «احیای مجدد» توافق هسته ای در این مرحله، تنها یک چیز لازم است: این‌که طرف‌ها در مذاکرات وین به پایتخت اتریش بازگردند و سریعاً روند مذاکرات را به نتیجه موفقیت آمیز برسانند.این امر با توجه به اراده سیاسی مناسب کاملاً امکان پذیر است. ایران، روسیه و چین چنین اراده‌ای دارند اما چنین اراده‌ای را در کشورهای غربی مشاهده نمی‌کنیم».

ایرنا: نشست سران گروه تماس جنبش غیرمتعهدها در باکو امروز پنجشنبه با دستور کار مبارزه با کووید-۱۹ و با حضور مقاماتی از ۷۰ کشور برگزار شده است. علی‌‎اُف خواستار اعطای کرسی دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به جنبش غیرمتعهدها شد و گفت: شورای امنیت سازمان ملل یادآور ترتیبات قدرت در گذشته است و واقعیت کنونی جهان را منعکس نمی‌کند و تعداد اعضای آن باید افزایش یابد و از نظر جغرافیایی عادلانه‌تر باشد. وی با اشاره به لزوم اعطای کرسی دائمی در شورای امنیت سازمان ملل به قاره آفریقا بیان کرد: با اختصاص یک کرسی دائمی به جنبش غیرمتعهدها، کشوری که ریاست جنبش غیرمتعهدها را برعهده دارد، به صورت چرخشی کرسی را در اختیار خواهد داشت.

تسنیم: «حمد بن جاسم آل ثانی» نخست وزیر پیشین قطر اعلام کرد که دستیابی به صلح میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها نیازمند به مسئولانی است که به این امر معتقد باشند و به دنبال آن باشند. توافق موسوم به « ابراهیم» مشکلات را حل نخواهد کرد،  متأسفم که این مطلب را می گویم، چرا که ما داریم از عادی سازی روابط صحبت می‌کنیم. بن جاسم تاکید کرد: «هنگامی که  در سمت نخست‌وزیری بودم ، روزانه با اسرائیلی‌ها سخن می گفتم، اما برای ایجاد یک ایده جدید بدون چشم انداز یا هدف صلح، انجام همه این کارها خیلی زود است، مگر اینکه برنامه‌ای برای انجام دادن داشته باشیم، به همین دلیل است که قطر هنوز توافق نامه ابراهیم را امضا نکرده و احتمالاً هم هیچ وقت امضا نخواهد کرد».

ایسنا: وزرای دفاع عربستان و انگلیس در دیداری که با یکدیگر داشتند، اعلامیه‌ای درباره مشارکت ریاض در برنامه‌ دفاعی اروپا امضا کردند. این اعلامیه شامل تعیین رویکرد فراگیر و مشترکی برای مشارکت آتی در عملیات‌های نبرد هوایی و تحقیق و بررسی مشارکتی است که نیازهای مربوط به توانمندی‌های موردنظر را فراهم کرده و پروژه‌های همکاری صنعتی و تحقیق و توسعه مشترک را مشخص کند. برنامه توانمندی‌های هوایی آینده که اولین بار در سال ۲۰۱۷ توسط امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و پس از آن توسط آنگلا مرکل، صدراعظم وقت آلمان اعلام شد، قرار است از سال ۲۰۴۰ جایگزین جنگنده‌های یوروفاتر و داسو رافال شود.

فارس: روند طغیان در ارتش رژیم صهیونیستی به دلیل سیاست‌های بنیامین نتانیاهو همچنان ادامه دارد و در جدیدترین مورد ۱۸۰ افسر یگان ذخیره نیروی هوایی اعلام کرده‌اند که در اعتراض به قانون موسوم به «اصلاحات قضایی» از ادامه خدمت نظامی انصراف می‌دهند و در محل کار حاضر نمی‌شوند. هفته گذشته نیز ۱۰۰ نفر از افسران یگان «عملیات ویژه» اداره اطلاعات نظامی ارتش صهیونیستی (امان) در نامه‌ای اعلام کردند که در صورت تصویب کامل طرح نتانیاهو، از ادامه حضور در ارتش انصراف خواهند داد. این یگان مسئول مدیریت و اجرای عملیات‌های نظامی خارج از فلسطین اشغالی است و از این رو نامه این افراد سر و صدای بسیاری به پا کرد.

اسپوتنیک: معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اطمینان داد که مسکو قصد استفاده از سلاح هسته ای علیه نیروهای مسلح اوکراین را ندارد.این دیپلمات روس گفت:” اول از همه، می خواهم بگویم که ما یک دکترین هسته ای داریم که در آن گفته می شود ما در استفاده از سلاح هسته ای پیشدستی نخواهیم کرد”. وی تاکید کرد که روسیه تنها در صورتی می تواند از این نوع تسلیحات استفاده کند که موجودیت کشورش مورد تهدید قرار گیرد. پولیانسکی تصریح کرد که روسیه قصد ندارد در جریان درگیری های مسلحانه در اوکراین از سلاح هسته ای استفاده کند. به گفته وی، این کار از نظر نظامی معنا ندارد.

تسنیم: کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو گفت: الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه قرار است در آینده نزدیک به ایران سفر کند.

تی.آر.تی: ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه در سخنانی در یک مراسم از طریق ویدیو ـ کنفرانس به حملات مسلحانه گروه‌های خرابکار که گفته می‌شود به اوکراین تعلق دارند، در منطقه بریانسک روسیه اشاره کرده و ضمن تلقی کردن حملات این گروه‌ها به‌عنوان اقدام تروریستی اعلام کرد: این گروه‌ها نخواهند توانست موفق شوند، ما آن‌ها را تحت فشار قرار خواهیم داد. سربازان روسیه از شهروندان ما در مقابل تروریست‌ها و نازی‌هایی که دریا دوگین را در مسکو به قتل رسانده و مدت شش سال در دنباس انسان‌ها را تحت شکنجه قرار داده و آن‌ها را کشتند، حفاظت می‌کنند. این‌ها امروز باز دست به یک اقدام تروریستی دیگر زدند.

ایسنا: وزرای خارجه گروه ۲۰ طی نشستی در دهلی نو یک سند نهایی را بدون اشاره به بحران اوکراین تصویب کردند. این سند با اشاره به حملات تروریستی علیه زیرساخت‌های انرژی سایر کشورها عنوان داشت: ما قویا تمام اقدامات تروریستی علیه زیرساخت‌های حیاتی، از جمله تاسیسات حیاتی انرژی و سایر اهداف آسیب‌پذیر را محکوم می‌کنیم. همه اقدامات تروریستی، صرف نظر از انگیزه آن‌ها، در هر زمان و توسط هر کسی که مرتکب شده باشند، “جنایتکارانه و غیرقابل توجیه” هستند. این سند “تهدیدات استفاده از تسلیحات هسته‌ای” را غیرقابل قبول دانست و افزود: حمایت از حقوق بین‌الملل و سیستم چندجانبه‌ای که از صلح و ثبات محافظت کند ضروری است؛ این امر شامل دفاع از تمام اهداف و اصول مندرج در منشور سازمان ملل متحد و پایبندی به قوانین بین‌المللی بشردوستانه از جمله حفاظت از غیرنظامیان و زیرساختهای نظامی است. استفاده از تهدید یا استفاده از خود تسلیحات هسته‌ای “غیرقابل قبول” است.

فارس: خبرگزاری آمریکایی «وال استریت ژورنال» به نقل از دیپلمات‌های غربی گزارش داده آمریکا و متحدان اروپایی‌اش بر سر واکنش علیه ایران در ارتباط با «تولید اورانیوم نزدیک به درجه تسلیحات» اختلاف‌نظر دارند و واشنگتن مخالف اقدام انتقادی است.

ایسنا: سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز در کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل در ژنو گفت: اول از همه، اجازه دهید از طرف سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که امیدوار بود شخصا در کنفرانس خلع سلاح در ژنو شرکت کند، به شما خوشامد بگویم. لاوروف به خاطر تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه اتحادیه اروپا نتوانست شخصا در این نشست حضور یابد.

ایرنا: افزایش ظرفیت های فناورانه چین به مایه نگرانی کاخ سفید و یکی از چالش های اصلی در روابط دوجانبه واشنگتن با پکن تبدیل شده است؛ ایالات متحده در این جنگ از همه ظرفیت های غرب استفاده می کند.

العالم: رافائل گروسی در اجلاس سران گروه تماس جنبش عدم تعهد در باکو به خبرنگاران گفت «حفظ تماس‌ها و گفت‌وگو با ایران در بالاترین سطح برای ما مهم است».

ایسنا: آمریکا در حال هماهنگی با متحدان نزدیکش برای اعمال تحریم‌های جدید علیه چین در صورت تصمیم به حمایت از حمله روسیه به اوکراین است.

خبرگزاری صدا و سیما: اولاف شولتس صدراعظم آلمان گفت: این کشور قصد دارد ظرفیت تولید مهمات و تجهیزات نظامی خود را برای مقابله با چالش‌های امنیتی ناشی از جنگ اوکراین افزایش دهد.شولتس در بوندستاگ، مجلس آلمان افزود: دولت در حال گفتگو با صنعت دفاعی برای یک تغییر جهت واقعی به منظور خرید سریع، قابل برنامه ریزی و کارآمد تجهیزات نظامی برای ارتش آلمان و سایر ارتش‌های اروپایی است. ما به تولید مداوم سلاح ها، تجهیزات و مهمات ضروری نیاز داریم. این مستلزم قرارداد‌ها و توافق‌های مالی طولانی مدت برای توسعه قابلیت‌های تولید است.

یورونیوز: نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا روز پنجشنبه اعلام کرد که ماه گذشته از یک شناور متعلق به قاچاقچیان در آب‌های بین‌المللی خلیج عمان تسلیحات ایرانی از جمله موشک‌های ضد تانک هدایت‌شونده کشف و ضبط کرده است. بریتانیا می‌گوید این شناور که از ایران «در تاریکی و با سرعت بالا» به سمت جنوب حرکت بود توسط یک پهپاد تجسسی و اطلاعاتی آمریکایی شناسایی و به وسیله یک هلیکوپتر بریتانیایی ردیابی شد.

ایسنا : آژانس همکاری امنیتی دفاعی پنتاگون اعلام کرد، وزارت خارجه آمریکا مجوز اولیه برای فروش ۶۱۹ میلیون دلاری مهمات اف-۱۶ و تجهیزات مربوطه به تایوان را صادر کرده است.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *