جدیدترین مطالب

تردید عربستان درباره توافق تجارت آزاد شورای همکاری خلیج فارس با چین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: دیپلمات پیشین کشورمان درباره تردید عربستان برای تعامل با چین در چارچوب توافق تجارت آزاد چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: این موضوع صرفا دلیل اقتصادی یا سیاسی ندارد، ضمن آنکه دلایل این تعلل و تاخیر با توجه به تحولات منطقه و بین‌الملل به‌طور لحظه‌ای تغییر کرده و قطعا در راستای منافع هر یک از کشورهای طرف توافق است.

تحلیلی بر قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پاره کردن منشور سازمان ملل از سوی نماینده رژیم اسرائیل در واکنش به قطعنامه عضویت کامل فلسطین به‌معنای پذیرش پایان دادن به دولتی به اسم اسرائیل توسط نماینده این رژیم است.

نقش آمریکا در عملیات نظامی رژیم‌ صهیونیستی در رفح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای تأسیس رژیم ‌صهیونیستی تاکنون، آمریکا همواره بخش مهمی از «سیاست‌های جنگ‌طلبانه» این رژیم‌ در منطقه بوده است. جنگ غزه و حمله به رفح نیز از این قاعده مستثنا نیست.

راهبرد تحریمی آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و الزامات مقابله با آن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی وزارت نفت گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که فاصله کشورهای کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته را به‌سرعت در حوزه علم و فناوری کاهش دهد، از این ‌رو، آمریکا به‌دنبال اعمال تحریم بر هوش مصنوعی در کشورهای رقیب خود ازجمله ایران است.

فریبکاری آمریکا در ادعای تحریم تسلیحاتی رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اینکه آمریکا ادعا می‌کند ارسال سلاح به رژیم صهیونیستی را تعلیق کرده است، یک فریبکاری سیاسی و برای ساکت کردن افکار عمومی است، چراکه در ماهیت حمایت این کشور از ارتش رژیم صهیونیستی و موجودیت این رژیم تغییری ایجاد نمی‌کند.

Loading

أحدث المقالات

Loading
رصد اندیشکده‌های غربی

از رنگ باختن وحدت اروپا بر سر اوکراین تا بعد اخلاقی تصمیم سازی با کمک هوش مصنوعی

شورای راهبردی آنلاین – رصد: سیاست خارجی آلمان در قبال روسیه، مواضع لهستان و مجارستان در رابطه به روسیه، بایدن و لزوم راه‌اندازی دوباره روابط با شهباز شریف، بعد اخلاقی تصمیم سازی با کمک هوش مصنوعی، اتحادیه اروپا و تحریم بانک‌های روسی از جمله برجسته‌ترین موضوعات مورد توجه اندیشکده‌های خارجی در هفته گذشته بودند.

گزیده‌‎ای از این مطالب برای کمک به غنای مطالعاتی نخبگان و علاقه‌مندان به موضوعات راهبردی بین‌المللی در پی ازنظرتان می‌گذرد. رصد و ارائه چکیده‌ای از این مطالب به‌منزله تائید دیدگاه نویسندگان یا این اندیشکده‌ها نیست.

 

مرکز تحلیل سیاست اروپا

لزوم هشیاری اروپا در رقابت قدرت‌های بزرگ: اروپا که برای امنیتش به آمریکا، برای انرژی به روسیه و برای تولید به چین وابسته است، با بازگشت رقابت قدرت‌های بزرگ در وضعیتی ناپایدار قرار دارد.

راه جدای لهستان و مجارستان در رابطه با پوتین: نزدیکی ویکتور اوربان به روسیه اتحاد لهستان و مجارستان را به بوته آزمایش می‌گذارد. سیاست نخست وزیر مجارستان در قبال روسیه به بهای از دست دادن متحدانش تمام شد. رهبر حزب قانون و عدالت در لهستان که قدرتمندترین سیاستمدار این کشور است، گفته که اگر اوربان نمی‌تواند ببیند در بوچا چه رخ داده است باید به چشم پزشک مراجعه کند. رییس جمهور لهستان هم از او انتقاد کرده است. این نشانگر تغییر حال و هوای یک متحد سیاسیِ مجارستان است که زمانی متحدی قابل اعتماد بود.

سیاست خارجی آلمان در قبال روسیه: جنگی که روسیه علیه اوکراین به راه انداخت از سیاست خارجی آلمان پرده برداشت. سخنرانی صدر اعظم آلمان در تاریخ 27 فوریه شبیه به یک نقشه راه به سوی عصری جدید بود. در این سخنان آلمان آماده اقدام بود. اما این طور نبود. آنچه مطرح شد چارچوب خوبی برای یک سیاست جدید در قبال روسیه اما فاقد محتوی است. این چارچوب بدون داشتن محتوی مناسب تکه تکه شده و به فراموشی سپرده می‌شود.

 

بروکینگز

بایدن فرصت را برای راه‌اندازی مجدد روابط با شهباز شریف از دست ندهد: پایان حضور آمریکا در افغانستان و تغییر رهبری پاکستان فرصتی است تا آمریکا رابطه پردردسر با پنجمین کشور پرجمعیت دنیا را مجدد تنظیم کند. جو بایدن باید گفت‌وگویی در سطح عالی رتبه با شهباز شریف را آغاز کند.

 

بلفر

بعد اخلاقی تصمیم سازی با کمک هوش مصنوعی: برخی دیدگاه‌های عملی: این نوشتار رویکردی مهندسی را اتخاذ کرده تا اطمینان حاصل کند که استقرار هوش مصنوعی اصول اخلاقی را حتی در کاربردهایی حساس نظیر امنیت ملی مخدوش نمی‌کند. هر سه بخش معماری هوش مصنوعی شامل الگوریتم، مجموعه داده‌ها، و اپلیکیشن‌ها از تکنیک‌های طراحی برخوردار هستند که می‌تواند برای جای دادن ملاحظات اخلاقی مهم استفاده شود. تازگی و پیچیدگی هوش مصنوعی نمی‌تواند بهانه‌ای برای بروز پیامدهای اخلاقی در شرکت‌ها یا دولت‌ها باشد.

 

کارنگی

 رنگ باختن وحدت اروپا بر سر اوکراین: در این روزهای حساس، اروپایی‌ها باید تعهد و اراده خود را در حمایت از اوکراین نشان دهند. اختلافات درون اتحادیه اروپا خطر خریدن زمان برای روسیه و تضعیف اوکراین را در بر دارد.

لزوم حمایت صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی از اقتصادهای آفریقایی متضرر از حمله روسیه به اوکراین: حمله روسیه به اوکراین پیامدهای اقتصادی، ژئوپلیتیک و اجتماعی قابل توجهی داشته که به کشورهای آفریقایی هم رسیده است. بدون اقدام فوری برای حمایت از اقتصادهای آفریقایی، ممکن است این کشورها با بدهی، گرسنگی و بی‌ثباتی روبرو شوند.

 

بروگل

اقدام ضد تحریم: پرداخت بهای گاز روسیه به روبل: بانک دولتی روسیه «گازپروم بانک»، در پی حمله روسیه به اوکراین هنوز توسط اتحادیه اروپا تحریم نشده است. این بانک پرداخت‌های واردکنندگان اروپایی گاز را به عهده دارد که در صورت تحریم نمی‌توانستند برای خرید گاز یورو یا دلار پرداخت کنند. با این حال این سوال مطرح است که آیا دولت روسیه می‌تواند به پرداخت‌های ارایه شده به بانک گازپروم دسترسی پیدا کند و آنها را به ارز داخلی تبدیل کند تا هزینه عملیات کنونی خود را تامین کند؟

 

پترسون

اتحادیه اروپا باید بانک‌های بیشتری از روسیه را تحریم کند: اتحادیه اروپا به حمله روسیه به اوکراین به شدت پاسخ داد و گام‌هایی را برای مختل کردن اقتصاد و نظام مالی روسیه برداشت. اما اروپا هنوز به آمریکا در تحریم بزرگ‌ترین بانک روسیه نپیوسته است و باید در این رابطه اقدام کند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *