وب‌سایت بنیاد آمریکایی هریتیج در یادداشتی نوشت: این پیمان جدید به‌عنوان یک ائتلاف امنیتی استراتژیک تعریف شده و دولت بایدن تأکید کرده که آکوس اقدامی مهم است که استرالیا را برای همیشه به ایالات‌متحده و بریتانیا وصل می‌کند.

تحقق بخش مهمی از اهداف این پیمان امنیتی منوط به ایجاد روابط اقتصادی قوی میان آمریکا، استرالیا و بریتانیا است. اگر ایالات‌متحده نتواند قدرت رهبری خود را در پیشبرد تجارت آزاد و سرمایه‌گذاری نشان دهد، اتحاد امنیتی آکوس به‌رغم سروصدای زیادی که پا کرده، شاید چیزی بیش از وعده‌های توخالی نباشد.

اگر قرار است آمریکا یک نیروی پیشروی قابل‌اعتماد در هند و اقیانوس آرام باشد، باید خود را در قامت یک بازیگر مثبت و قابل‌اعتماد به‌ویژه در حوزه تجارت و سرمایه‌گذاری نشان دهد.

آمریکا باید دایره بازی خود را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد. در همین راستا تلاش‌های واشنگتن برای مشارکت امنیتی بیشتر در منطقه هند و اقیانوس آرام با هدف جلب اعتماد متحدان و افزایش مشارکت خود در منطقه بسیار مهم خواهد بود. اگرچه اقدامات امنیتی بدون داشتن برنامه‌ای مشخص برای ایجاد یک فضای تجاری قابل پیش‌بینی به رهبری آمریکا بی‌فایده خواهد بود. آمریکا باید با افزایش فرصت‌ها و همکاری‌های اقتصادی ملموس – با از بین بردن موانع تجارت باز – اتحادهای پایدار را تقویت کرده و بر پیمان‌های نوپا تکیه کند.

آمریکا باید به میز تجارت آزاد بازگردد تا بتواند شبکه ائتلاف‌ها و مشارکت‌هایی را که آمریکا طی دهه‌ها روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده و ایجاد کرده است تقویت کند.

واکنش سریع چین به اعلام رسمی پیمان آکوس میان آمریکا، استرالیا و بریتانیا نیز تنها به جنبه اتحاد نظامی آن نبود، بلکه عمده نگرانی پکن از پیامدهای اقتصادی این پیمان است. به‌نحوی‌که در کمتر از 24 ساعت، پکن به‌طور رسمی برای عضویت در توافق جامع و مترقی برای مشارکت فرا اقیانوسیه (CPTPP) درخواست داد. واضح است هدف چین تغییر رقابت استراتژیک با آمریکا به نفع خود از طریق تجارت و سرمایه‌گذاری است.

برای مقابله با اقدامات چین، پیمان آکوس باید فراتر از یک پیمان امنیتی سه‌جانبه باشد تا یک شبکه مثلثی تجارت آزاد ایجاد شود.

سال 2020 پانزدهمین سالگرد توافق تجارت آزاد ایالات‌متحده و استرالیا بود. در طول سال‌های گذشته، یعنی از زمان لازم‌الاجرا شدن این توافق در سال 2005، دو متحد از تعاملات تجاری و سرمایه‌گذاری بیشتری برخوردار شده‌اند. این توافق، موانع تجاری گذشته را از بین برد و در نتیجه تجارت دو کشور دو برابر و سرمایه‌گذاری آن‌ها سه برابر شد.

آمریکا و انگلیس نیز پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برای توسعه روابط اقتصادی و امنیتی میان دو کشور، مذاکراتی برای توافق تجارت آزاد موردنظر خود آغاز کردند؛ اما متأسفانه، این مذاکرات که از اولویت بالایی برای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا و بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا برخوردار بود، در مقطع فعلی از دستور کار دو کشور خارج شده است.

بدتر اینکه، نشست اخیر میان جو بایدن، رئیس‌جمهور کنونی آمریکا و بوریس جانسون، زمان‌بندی مشخصی برای آغاز مذاکرات متوقف‌شده تجارت آزاد میان واشنگتن و لندن ارائه نکرد.

درمجموع، امروز احیای مذاکرات تجارت آزاد با بریتانیا و اجرای توافق تجارت با استرالیا بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

دولت بایدن تأکید کرده بیش از 70 سال است استرالیا، بریتانیا و ایالات‌متحده با یکدیگر همکاری کرده‌اند… و امروز از طریق پیمان آکوس، برای حفظ ارزش‌های مشترک و ارتقاء امنیت و رفاه، خود را متعهد به این چشم‌انداز می‌کنند.

پیشبرد تجارت آزاد و سرمایه‌گذاری برای اطمینان از این چشم‌انداز حیاتی است. بهبود روابط اقتصادی با متحدان نه‌تنها امنیت ملی را افزایش می‌دهد، بلکه به‌نوبه خود پویایی اقتصادی مضاعفی را به دنبال دارد.

اکنون زمان آن است که واشنگتن به وظایف خود در قبال متحدان عمل کند.