جدیدترین مطالب

غزه، کلید بحران دریای سرخ

غزه، کلید بحران دریای سرخ

شهره پولاب در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: به نظر می‌رسد غزه و دریای سرخ به طرز غیرقابل انکاری به هم مرتبط شده اند و واشنگتن همگام با اتخاذ یک استراتژی دفاعی محکم در دریای سرخ، بالاجبار می بایست اسرائیل را به سمت آتش بس در غزه سوق دهد.

حمام خون در الرشید

حمام خون در الرشید

در حالی روز پنج شنبه شمار شهدای غزه از مرز ۳۰ هزار نفر عبور کرد که اشغالگران صهیونیست در همان روز (پنجشنبه) به سمت هزاران شهروند فلسطینی از شمال نوار غزه و از شهر غزه، جبالیا و بیت حانون که در منطقه «شیخ عجلین» در غرب غزه منتظر رسیدن کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه بودند، شلیک کردند که در آخرین آمار، ۱۰۹ نفر شهید و ده‌ها نفر دیگر مجروح شده‌اند. ارتش رژیم صهیونیستی نیز در توجیه این جنایت خود مدعی شد «صدها فلسطینی هنگام دریافت کمک ها در شمال غزه به سربازان ما نزدیک شدند و نیروهای ما به سمت آنها تیراندازی کردند. در مقابل سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین طی گزارشی عنوان داشت که شهدا و زخمی‌های جنایت خیابان الرشید به تمامی بیمارستان‌ها در شمال غزه منتقل شدند. او افزود: کادر پزشکی با امکانات محدود خود در حال رسیدگی به زخمی‌های با وضعیت وخیم هستند.

ایران چهاردهمین قدرت نظامی جهان

این رتبه‌بندی بر اساس کمیتی موسوم به «شاخص قدرت آتش‌باری جهانی» صورت می‌گیرد که با در نظر گرفتن بیش از ۶۰ عامل محاسبه شده است.

Loading

أحدث المقالات

“این دیگر برنامه ریزی شده” در آمریکا فاش کردند که اوکراین کدام شهرها را از دست خواهد داد

سرهنگ داگلاس مک گرگور مشاور سابق رئیس پنتاگون در مصاحبه ای با کانال یوتیوب آلمان Die Weltwoche اعلام کرد اوکراین شهرهای اودسا و خارکف را در جریان حمله نیروهای مسلح روسیه از دست خواهد داد.

آبرام پیلی انتخابات ایران را زیر سوال برد!

معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همزمان با برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در ایران و مشارکت ایرانیان در اظهاراتی مداخله جویانه، تلاش کرد مشروعیت این انتخابات را زیر سوال ببرد و از جانب مردم ایران سخن بگوید.

گزارش‌های اطلاعاتی جدید درباره یحیی السنوار/ آمریکا و اسرائیل در حال جستجو هستند

تحلیلگر معروف جهان عرب با اشاره به تکرار روایات درباره «یحیی السنوار» رهبر حماس در غزه در رسانه های غربی و صهیونیستی، به حقایق جدید نهفته و پنهان در این گزارش‌های اطلاعاتی پرداخته است.

روایت سی‌ان‌ان از افزایش فشار اسرائیل بر کمک‌رسانی به غزه

تهران- ایرنا- شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان در گزارشی از سرزمین‌های اشغالی اعلام کرد که همزمان با حملات جنایتکارانه رژیم اسرائیل به غزه، تلاش این رژیم برای جلوگیری از کمک‌رسانی به مردم این منطقه نیز ادامه دارد، به گونه‌ای که برخی اقلام خوراکی مانند خرما در فهرست اقلام مشکوک و ممنوعه ارسال به این باریکه قرار گرفته‌اند.

فریاد محکومیت نسل‌کشی در غزه از تریبون اجلاس سران آمریکای لاتین

تهران- ایرنا- روسای جمهوری برزیل، کلمبیا، ونزوئلا، بولیوی و هندوراس در جریان سخنرانی‌های خود در اجلاس سران جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (سلاک)، نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در غزه را رد کرده، «بی‌تفاوتی تکان‌دهنده جامعه بین‌المللی» نسبت به جنایت‌های اسرائیل در غزه را مورد انتقاد قرار داده و توقف این کشتار را خواستار شدند.

Loading

نگاهی به سند راهبرد امنیت ملی 2021 روسیه

شورای راهبردی آنلاین – رصد: راهبرد امنیت ملی فدراسیون روسیه که به تأیید رئیس‌جمهور روسیه رسیده است، به‌عنوان سندی در تاریخ ثبت خواهد شد که به مسئله ارزش‌های معنوی و اخلاقی سنتی در این کشور پرداخته است. در راهبرد 2015 هم به ارزش‌ها اشاره‌شده بود. بااین‌حال، راهبرد 2021 دارای زبان جدیدی است. «غرب‌گرایی» در فرهنگ به عنوان یک منبع تهدید محسوب شده است.

ایوان تیموفیو در تحلیلی که اندیشکده شورای روابط بین‌الملل روسیه منتشر کرد، نوشت: بر اساس این سند، ارزش‌های روسیه هدف حمله آمریکا و متحدانش، شرکت‌های فراملی و همچنین سازمان‌های غیرانتفاعی، غیردولتی، مذهبی، افراطی و تروریستی خارجی قرار دارد. اگر درگذشته تروریسم و ​​افراط‌گرایی، به هر نحوی، از موضوع «غرب» جدا در نظر گرفته شده بود، اکنون آن‌ها تهدیدهایی از همان نوع محسوب می‌شوند.

گذار از رویارویی با غرب به حوزه ارزش‌ها یک مرحله جدید در تفکر راهبردی روسیه است. درگذشته این‌گونه رویارویی بیشتر در راستای مقوله‌های مادی (دفاعی، اقتصادی) در نظر گرفته می‌شد، اما اکنون به‌وضوح به یک سطح ایدئولوژیک واردشده است. چرا این گذار صورت گرفت؟ روسیه در این الگوی جدید با چه مشکلاتی روبرو خواهد شد و نقاط قوت و ضعف این رویکرد چیست؟

ارزش‌های محوری پیشنهاد شده در راهبرد جدید با مشکلات مفهومی مختلفی روبرو خواهد شد. اولین مشکل به ارزش‌هایی مربوط است که در این راهبرد اعلام‌شده: دستورالعمل‌های معنوی و اخلاقی روسیه در رابطه با «غرب‌گرایی» یا منشأ غربی دارند، یا دست‌کم با غرب بیگانه نیست. این سند از جمله به زندگی، عزت، حقوق و آزادی‌های بشر، میهن‌پرستی، شهروندی، خدمت به میهن، آرمان‌های اخلاقی متعالی، خانواده محکم، کار خلاقانه، اولویت معنویات بر مادیات، انسان‌گرایی، شفقت، جمع‌گرایی، کمک متقابل و احترام متقابل، حافظه تاریخی و تداوم نسل‌ها اشاره می‌کند.

حقوق و آزادی‌ها ارزش‌هایی روشنگرانه هستند که مهد آن‌ها اروپای غربی بود. این در مورد میهن‌پرستی و شهروندی هم صدق می‌کند. انقلاب روشنگری، انقلاب فرانسه و بعد مجموعه‌ای از دیگر انقلاب‌ها در اروپا راه را برای آن‌ها باز کرد. انقلاب‌های روسیه هم با همان شعارها صورت گرفت اگرچه دولت امپراطوری روسیه میهن‌پرستی یکپارچه را وارد نظام ارزش‌هایش کرد. زندگی و منزلت ارزش‌هایی جهانی است که در بسیاری از کشورها در آمریکای شمالی و اروپا مشترک است.در غرب به دشواری می‌توان جامعه‌ای را یافت که ایده‌آل‌های اخلاق متعالی و ارزش‌های خانواده را رها کرده باشد. کار خلاقانه، محور اخلاق اقتصادی غرب است. انسان‌گرایی یک مفهوم غربی است. به‌طور کلی، این نظریه زیربنای نظریه سیاسی لیبرال با فرض ماهیت خلاق انسان و زندگی انسان به عنوان بالاترین ارزش است. شفقت،جمع گرایی، کمک متقابل و احترام متقابل همگی از ارزش‌های جهانی هستند. عدالت هم همین طور است.

مشکل دوم مربوط به این واقعیت است که خود غرب به‌شدت ناهمگن است. غرب شامل روش‌ها و فرهنگ‌های بسیار است. بله، یک روایت مشترک وجود دارد که توسط سازمان‌های امنیتی (ناتو)، آن‌هایی که یکپارچگی اقتصادی و سیاسی را ترویج می‌کنند (اتحادیه اروپا) و دولت‌های مجزا ترویج‌شده است، اما در زیر این سطح، تنوع زیادی وجود دارد که نمی‌توان آن را به یک مخرج مشترک تقلیل داد.

سرانجام، سومین جنبه مشکل‌ساز، ویژگی خود جامعه روسیه است. ما حداقل از قرن هفدهم تاکنون، تحت نفوذ قدرتمند فرهنگی و تمدنی غرب بوده‌ایم. به‌علاوه، استقبال از چنین نفوذی تصمیم عمدی نخبگان سیاسی بود. غرب‌گرایی روسیه از رأس شروع شد و بیش از سه قرن با نوسانات خاصی توسط رهبران روس ترویج شد. ما سعی کردیم هسته اصلی تجربیات غربی را وام بگیریم.

آیا این بدان معناست که در کل در چنین جامعه‌ای سنت غیرممکن است؟ البته که این‌طور نیست. اما این نوعی متفاوت از سنت است. یک سنت مبتنی بر میهن‌پرستی، شهروندی و حفظ حافظه تاریخی ازنظر ساختاری تفاوت چندانی با الگوهای مشابه در بسیاری از کشورهای غربی ندارد. این بدان معناست که مخالفت با غرب در اینجا نیز بسیار ذهنی خواهد بود.

چه بخواهیم و چه نخواهیم، روابط ما با غرب راه به‌جایی نمی‌برد. تناقضات سیاسی و تهدید نظامی ما را وادار خواهد کرد که دست‌کم تجربه غربی سازمان‌دهی ارتش، صنعت و علم را در نظر بگیریم.

در آخر، مهم‌ترین مسئله این است که ارزش‌ها به‌تنهایی از بروز درگیری‌های سیاسی جلوگیری نمی‌کند. به‌عنوان‌مثال، مردم روسیه و اوکراین ازنظر حوزه‌های ارزشی به یکدیگر نزدیک هستند. اما مسکو و کی‌یف ازنظر سیاسی با یکدیگر مخالف‌اند. نمونه‌های مشابه زیادی وجود دارد. غرب مدرن به معنای واقعی کلمه بر روی استخوان‌ها ساخته‌شده است. در روابط بین‌الملل به مدت چندین قرن، جنگ میان اعضای «جامعه متحد مسیحی» تقریباً یک روال عادی بود. صلح بلندمدت 76 سال گذشته ازنظر تاریخی یک استثنای غیرعادی است. نباید از ارزش‌هایی این‌چنینی هراس داشت، بلکه باید از درگیری‌های سیاسی ترسید که می‌توانند از این ارزش‌ها سوء‌استفاده کنند. روسیه به یک مدرنیزه‌سازی نیاز دارد که رسیدن به آن به‌نوبه خود بدون تعامل با جوامع غربی غیرممکن است. دقیقاً مانند 300 سال پیش، وام گرفتن تجربه خارجی و ترکیب آن با چشم‌انداز و اهداف راهبردی خود می‌تواند کلید بقای کشور باشد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *