جدیدترین مطالب

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

جنگ در کابینه جنگ

بعد از گذشت چند ماه از جنایات رژیم صهیونیستی، مقامات این رژیم درخصوص نداشتن دستاورد، با یکدیگر به اختلاف خورده اند.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

تغییر لحن به سبک بایدن

پس از آن که بایدن در داخل با اختلافات افکار عمومی مواجه شد اخیرا لحن خود را درخصوص حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه تغییر داد.

شاهدان غزه

پزشکان کشور‌های خارجی بازگشته از نوار غزه، درد و رنج مجروحان و آوارگان فلسطینی را در بیمارستان‌های مختلف این منطقه فراتر از تصویر دانستند.

پهپاد‌های شگفت انگیز

ایران در پاسخ به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در دمشق، مناطقی از سرزمین‌های اشغالی را با موشک بالستیک و کروز و شلیک پهپاد هدف قرار داد.

Loading

أحدث المقالات

ببینید | بمباران شدید محله شجاعیه توسط جنگنده‌های اسرائیلی

جنگنده‌های ارتش اسرائیل عصر امروز دوشنبه، مناطق مختلف شهر غزه را هدف حملات سنگین خود قرار داده‌اند. در این حمله هوایی، محله شجاعیه در شرق غزه، عمارتی مسکونی در محله الدرج و یک خانه در منطقه الصفطاوی در شهر غزه بمباران شده است. منبع: مهر

پیام رئیس جمهور خطاب به مردم پاکستان به زبان اردو

تهران – ایرنا – رئیس جمهور در پیامی به مردم پاکستان و به زبان اردو، از اشتراکات مذهبی، فرهنگی و تمدنی ملت‌های ایران و پاکستان به عنوان ظرفیت مهمی برای توسعه و تعمیق روابط دو کشور یاد کرد.

عکس | حرکت عجیب پلیس ضدشورش در جاکارتا برای ترساندن مردم معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری

بدنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری اندونزی، جاکارتا پایتخت این کشور به صحنه درگیری میان معترضان به نتایج انتخابات با نیروهای پلیس تبدیل شد. در همین راستا، تصویری از حرکت عجیب پلیس ضدشورش در جاکارتا برای ترساندن مردم معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری مشاهده می‌کنید. نیروهای ضد شورش برای ترساندن مردم از تجمع و انجام اعتراضات گسترده، وسایل خود را روی زمین گذاشتند تا نشان دهند به محض تجمع، آماده برخورد شدید هستند./ خبرآنلاین

رئیس جمهور: اراده ایران و پاکستان بر توسعه روابط همه جانبه است

تهران – ایرنا – رییس جمهور با بیان اینکه این سفر به دعوت رییس جمهور پاکستان انجام گرفته ومذاکرات متعددی از صبح امروز در ابعاد مختلف با مقامات کشور برگزار شده است،اراده دو کشور رابر توسعه روابط در تمامی حوزه های سیاسی، اقتصادی تجاری، علم و فناوری و فرهنگی دانست و گفت: امیدواریم بعد از این سفر شاهد رشد و توسعه روابط دوکشور به شکل فزاینده باشیم.

Loading

سناریوهای روابط اتحادیه اروپا – روسیه در 2030

شورای راهبردی آنلاین – رصد: اعضای شبکه کارشناسی اتحادیه اروپا و روسیه در سیاست خارجی (EUREN) بر این اعتقادند که اتحادیه اروپا و روسیه در دهه آینده قادر به حل اختلافات اساسی خود نخواهند بود؛ اما دو طرف می‌توانند به یک مشارکت عملی در راستای حفظ صلح و ثبات در اروپا دست یابند.

وب‌سایت شورای امور بین‌الملل روسیه در یادداشتی نوشت: نتایج یافته‌های اعضای شبکه کارشناسی اتحادیه اروپا و روسیه در سیاست خارجی درباره چشم‌انداز روابط مسکو – بروکسل در سال 2030 در قالب چهار سناریو عبارت‌اند از:

  • «مشارکت سرد» در یک جهان چندقطبی که بر اساس آن، روسیه و اتحادیه اروپا به همکاری‌های گسترده در موضوعاتی مانند تغییرات آب و هوایی، دیجیتال و آزادسازی ویزا روی خواهند آورد، درحالی‌که همچنان درباره امنیت اروپا با اختلاف‌نظرهای اساسی مواجه هستند.
  • در سناریوی «بازگشت به آنارشی» روابط اتحادیه اروپا و روسیه تحت حمایت‌های مختلف آمریکا و چین بیش‌ازپیش دچار تنش خواهد شد.
  • در سناریوی اروپای «در آستانه جنگ»، اتحادیه اروپای متحد با آمریکا به تقابل نظامی با روسیه نزدیک می‌شود.
  • در یک «جامعه بین‌المللی مبتنی بر ارزش‌ها» که ویژگی اصلی آن، حل اختلافات و چندجانبه‌گرایی است، روسیه تحول‌یافته با اتحادیه اروپای قدرتمند متحد خواهد شد.

کارشناسان روابط اتحادیه اروپا و روسیه، سناریوی «مشارکت سرد» را محتمل‌تر دانسته‌اند، زیرا تعداد کمی از آن‌ها معتقدند که اتحادیه اروپا و روسیه در حال «بازگشت به آنارشی» یا «در آستانه جنگ» هستند.

نتایج مباحث اعضای شبکه کارشناسی اتحادیه اروپا و روسیه در سیاست خارجی، درباره مؤلفه‌های اثرگذار بر روابط بروکسل – مسکو عبارت‌اند از:

  • تحولات داخلی نقش اساسی در آینده روابط طرفین خواهد داشت. بهبود روابط روسیه و اتحادیه اروپا، نیازمند اجماع همه اعضای اتحادیه اروپا از یک‌سو و ایجاد برخی اصلاحات سیاسی و اقتصادی در روسیه از سوی دیگر است.
  • در طول دهه آینده، بحران اوکراین احتمالاً نقشی اساسی در روابط اتحادیه اروپا و روسیه خواهد داشت. حل‌وفصل بحران اوکراین به همان اندازه که به تحکیم دولت در کیف و سایر کشورهای منطقه بستگی دارد به سیاست‌های روسیه، اتحادیه اروپا و سایر بازیگران خارجی وابسته است.
  • رقابت واشنگتن و پکن ادامه خواهد داشت و بالطبع روابط اتحادیه اروپا و روسیه را تحت تأثیر قرار خواهد داد. میزان استقلال اتحادیه اروپا و روسیه و وابستگی آن‌ها به ایالات‌متحده و چین عامل مهمی در روابط متقابل آن‌ها خواهد بود.
  • تغییرات آب و هوایی و سیاست‌های اقلیمی، تحولات فناوری و روابط اقتصادی کاملاً به هم پیوند خورده هستند. زمانی که سیاست اقلیمی اتحادیه اروپا با اصلاحات روسیه هم‌زمان شود، فرصتی برای همکاری‌های اقتصادی و فناوری شکل خواهد گرفت. سناریوهای کارشناسان روابط اتحادیه اروپا و روسیه نشان می‌دهد که افزایش تنش‌های سیاسی با کاهش روابط اقتصادی و فناوری هم‌زمان است.
  • در هر چهار سناریو امنیت اروپا به‌عنوان یک مسئله غیرقابل‌حل باقی خواهد ماند. هیچ‌یک از این سناریوها، به‌طور کامل مشکلات موجود در روابط اتحادیه اروپا و روسیه را حل نمی‌کنند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *