جدیدترین مطالب

ادامه سرکوب اعتراض ضد صهیونیستی در آمریکا

تجمع‌های مسالمت آمیز ضد صهیونیستی در آمریکا، با این بهانه که اقدامات و تحرکات ضد یهودی است به شدت سرکوب می‌شود. این در حالی است که بسیاری از دستگیرشدگان شرکت کننده در این تجمع‌ها و راهپیمایی‌های ضد صهیونیستی، خود یهودی هستند.

افشای فساد جنسی یک سیاستمدار دیگر در انگلیس

جفری دونالدسون رهبر پیشین حزب سلطنت طلب و اتحادگرای ایرلند شمالی، ” دی یو پی” (DUP)، امروز در دادگاهی در ایرلند شمالی، با ۱۱ اتهام تعرض جنسی، از جمله یک فقره تجاوز جنسی روبرو و متهم شد.

Loading

أحدث المقالات

آمریکا قانونی کردن شهرک سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری را خطرناک خواند

نیویورک – ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تلاش اسرائیل قانونی کردن پاسگاه‌های شهرک‌نشینان یهودی در کرانه باختری اشغالی را محکوم کرد و هشدار داد که چنین اقدامی «خطرناک و غیرمسئولانه» است.

آمریکا: برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تلاش می‌کنیم

نیویورک – ایرنا- معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به ادعاهای رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران مبنی بر اینکه ایران تا دستیابی به اورانیوم با غنای مورد نیاز برای تولید سلاح اتمی، چند هفته فاصله دارد، گفت که برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای تلاش می‌کنیم.

مسکو: قطعنامه آمریکا درباره سلاح‌های هسته‌ای در فضا فراتر از توافقنامه‌های بین‌المللی بود

تهران- ایرنا- ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه بامداد پنجشنبه گفت که قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره عدم استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فضا فراتر از چارچوب حقوقی توافقنامه‌های بین‌المللی بود و به همین دلیل، مسکو آن را وتو کرد.

Loading

سردرگمی سیاست خارجی ترامپ در قبال ایران

شورای راهبردی آنلاین – رصد: وقتی صحبت از سیاست خارجی می‌شود، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا فقط برای نظرات خودش احترام قائل است و کم پیش می‌آید که کسی با نظرات او در این حوزه موافق باشد.

وب‌سایت اندیشکده کارنگی آمریکا در یادداشتی نوشت: پس‌ازآنکه وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران از نیمه‌شب 20 سپتامبر «دوباره به اجرا درخواهد آمد»، ترامپ دستورالعملی را در این خصوص صادر کرد. این اقدام تلاشی برای استفاده از مفاد توافق هسته‌ای 2015 ایران برای مجازات تهران به اتهام نقض توافق‌نامه بود.

با توجه به خروج ترامپ از این توافق‌نامه در سال 2018، برگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران غیرقانونی است. همچنان که دیگر اعضای این توافق‌نامه و 13 عضو شورای امنیت از 15 عضو آن، این موضع آمریکا را رد کرده‌اند. فقط رژیم صهیونیستی و برخی رژیم‌های عرب خلیج (فارس) که دارای روابط گرمی با تل‌آویو هستند این موضع آمریکا را تائید کرده‌اند.

 

نظر دیگران برای ترامپ مهم نیست

برای ترامپ مهم نیست دیگران با تفسیر او از حقوق بین‌الملل و ادعای او درباره مکانیسم ماشه موافق نباشند. اگر ترامپ همچنان تصمیم داشته باشد تفسیر خود از وقایع را تحمیل کند به‌ویژه در صورت انتخاب دوباره وی در انتخابات ماه نوامبر عواقب خطرناکی در انتظار جهان خواهد بود.

آمریکا می‌تواند صادرات نفت ایران و همچنین کشورهایی که با ایران در پروژه‌های هسته‌ای همکاری می‌کنند را تحریم کند. آمریکا می‌تواند این اقدام را با چیزی که آن را اقتدار جهانی می‌نامد و یا بر اساس تحریم‌های یک‌جانبه انجام دهد. به گفته مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا «اگر کشورهای عضو سازمان ملل متحد نتوانند تعهدات خود برای اجرای این تحریم‌ها را انجام دهند، آمریکا آماده است تا از قدرت داخلی خود برای تحمیل عواقب ناشی از این شکست‌ها و برای حصول اطمینان از اینکه ایران از فعالیت‌های ممنوع شده توسط سازمان ملل بهره‌مند نمی‌شود، استفاده کند.»

برای رقبا طبیعی است که رفتار یکدیگر را خصمانه و تهدیدآمیز خطاب کنند. جنگ جهانی اول به این دلیل آغاز شد که هر یک از قدرت‌های بزرگ ازنظر قانونی خود را موظف به حمایت از متحد خود می‌دانستند و بر همین اساس رقابتشان تبدیل به یک فاجعه شد.

در طول جنگ سرد، برآورد اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا نسبت به سلاح طرف دیگر این‌گونه بود که سلاح کشور مقابل برتر از سلاح آن کشور است و این امر باعث ایجاد یک مسابقه تسلیحاتی شد. امروز هم ایران با استراتژی «دفاع در برابر دشمن» خود را برای مقابله با تهدیدات نظامی احتمالی آمریکا آماده می‌کند.

 

غیرقانونی بودن اقدام آمریکا

اما اتفاقی که در ماه گذشته در سازمان ملل افتاد، از جنس دیگری است. چراکه بحث بر سر تعداد موشک نیست بلکه درباره این است که آیا مکانیسم استفاد شده قانونی است یا نه؟

واشنگتن معتقد است که می‌تواند از مکانیسم ماشه در توافق هسته‌ای 2015 ایران استفاده کند. در دستور اجرایی رئیس‌جمهور، بیش از دوازده نهاد و شخص مرتبط با برنامه‌ی هسته‌ای و موشکی ایران و همچنین تهیه سلاح‌های متعارف در ایران تحریم شده‌اند.

مشخص نیست که چرا آمریکا می‌خواهد در این مسیر به‌تنهایی قدم بگذارد. این اقدام فقط فشار اقتصادی بر ایران را افزایش خواهد داد.

موضع آمریکا همچنین به این معنی است که تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران در 18 اکتبر از بین می‌رود، زیرا تلاش‌های قبلی اروپایی‌ها برای پیشنهاد سازوکاری جهت مصالحه ناکام بود.

ترامپ احتمالاً در تلاش است تا نظر بخشی از رأی‌دهندگان را جلب کند و یا اینکه او ممکن است با نابود کردن کامل توافق هسته‌ای با ایران پیوستن مجدد دولت احتمالی جو بایدن به آن را دشوار کند.

تا به امروز، تهران به لحاظ نظامی خویشتن‌داری کرده است. ضمن آنکه ایران به بازرسان بین‌المللی اجازه داده است تا از سایت‌های نظامی مورد مناقشه برای رفع اختلاف در مورد برنامه هسته‌ای خود بازدید کنند؛ اما اگر ناوهای جنگی آمریکا کشتی‌های باری ایران در آب‌های بین‌المللی و یا در خلیج (فارس) را تصرف کنند، خویشتن‌داری ایران تمام خواهد شد.

 

آمریکا در تقابل با آمریکا

اصرار سرسختانه ترامپ برای برگشت تحریم‌های ایران، واشنگتن را در برابر سازمان ملل قرار می‌دهد. اگر رئیس‌جمهور آمریکا بخواهد از پرداخت بودجه به سازمان ملل خودداری کند و یا سازمان ملل را در برخی حوزه‌ها محدود کند، این اقدام نه‌تنها عملکرد شورای امنیت را تضعیف می‌کند بلکه می‌تواند مانع فعالیت این سازمان شود.

دولت آمریکا از توافقنامه آب و هوایی پاریس، یونسکو و شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد و همکاری با سازمان بهداشت جهانی را در میانه یک بیماری همه‌گیر جهانی متوقف کرده است.

درمجموع، ترامپ با فعال کردن مکانیسم ماشه، نه‌تنها ضعف عملکرد داخلی خود را به حوزه بین‌الملل کشانده است بلکه در تلاش است تا با ایجاد واقعیت‌های موازی، پایه‌های سیاست بین‌المللی را بیش‌ازپیش تضعیف کند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *