مرکز مطالعات اقتصاد و صلح در نیویورک the Institute for Economics and Peace (IEP)در گزارشی تحت عنوان «شاخص تروریسم جهانی Global Terrorism Index (GTI)اعلام کرد، در سال 2013 میلادی جهان شاهد 10 هزار عملیات تروریستی بود. این رقم در مقایسه با آمار عملیات تروریستی در سال 2012 ، رشد 44 درصدی را نشان می دهد.

در این گزارش آمار قربانیان تروریسم در سال 2013 میلادی 18 هزار نفر اعلام و تاکید شده که روند رو به رشد فعالیت های تروریستی در جهان همچنان ادامه دارد.

استیو کلیلیا، مدیر اجرایی مرکز مطالعات اقتصاد و صلح در ارزیابی این گزارش اظهار داشت که افزایش قابل توجه قربانیان تروریسم در جهان تا حد زیادی ناشی از ناآرامی در سوریه است.

کلیلیا تصریح کرد ناآرامی در سوریه به عراق گسترش یافته و این مساله سبب گسترش شدید فعالیت های تروریستی در جهان شده است.

طبق گزارش منتشر شده توسط این مرکز، 80 درصد کشته شدگان عملیات تروریستی در سال 2013 از پنج کشور عراق، افغانستان، پاکستان، نیجریه و سوریه هستند، اما در این میان در عراق، گروههای تروریستی در سال 2013 بیش از 6500 نفر را کشته‌اند که در بیشتر آنها داعش مسئول کشتار مردم بوده است. کشورهای هند، سومالی، فیلیپین، یمن و تایلند نیز در رتبه های بعدی جای می گیرند.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که شمار قربانیان پس از واقعه 11 سپتامبر 2001، افزایش قابل توجهی داشته است که می‌توان از آن به عنوان گواهی بر اقدامات نامطلوب غرب علیه تروریسم دانست.

در سال 2002، حدود 4 هزار نفر به دنبال اقدامات تروریستی کشته شدند. در میان کشورهایی که قربانی تروریسم شده‌اند هم کشورهای صنعتی و کشورهای خاورمیانه و آفریقایی به چشم می‌خورد، اما بیشترین قربانیان تروریسم در عراق کشته شده‌اند.

هم چنین گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا درباره وضعیت تروریسم در جهان در سال ۲۰۱۳ که در آوریل2014منتشر شد، نشان می‌دهد که حملات تروریستی در سراسر جهان در سال گذشته افزایشی ۴۳ درصدی داشته است.

بر اساس این گزارش٬ در مجموع تعداد حملات تروریستی در سراسر دنیا از ۶۷۰۰ مورد در سال ۲۰۱۲ به ۹۷۰۰ مورد در سال ۲۰۱۳ رسیده و در مجموع در نتیجه این حملات نزدیک به ۱۸ هزار نفر در کشورهای گوناگون کشته شدند.

همچنین بیش از ۳۳ هزار نفر مجروح و تقریبا ۳۰ هزار نفر هم ربوده شده یا به گروگان گرفته شدند.

این گزارش نشان می‌دهد که عراق٬ پاکستان و افغانستان٬ در سال ۲۰۱۳ مرگبارترین کشورهای جهان بوده‌اند. به گفته کارشناسان، عراق اکنون قربانی اصلی تروریسم داعش است.