جدیدترین مطالب

الزامات ایران پس از مواجهه مقتدرانه با اسرائیل

الزامات ایران پس از مواجهه مقتدرانه با اسرائیل

محمدمهدی مظاهری در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: هر چند مقامات کشورمان پیش از این حمله اعلام کرده بودند در صورت عملیات تلافی جویانه رژیم اسرائیل به خاک ایران، سریع و سخت به آن پاسخ خواهند داد؛ اما حمله اسرائیل (البته اگر حمله نهایی همین باشد) به حدی کم اثر  بود که به نظر نمی رسد جمهوری اسلامی ایران قصد پاسخگویی به آن را داشته باشد. با این وجود رسیدن اوضاع منطقه به این شرایط و قرار گرفتن در لبه مرز جنگ منطقه ای حاوی برخی درس ها و نکات است که باید به آنها توجه کرد. 

قدرت از غرب به شرق در حال انتقال است

کارشناس مسائل بین الملل گفت: قدرت در دنیا در حال جابه جایی از تمدن غرب به شرق است، با افول تدریجی آمریکا و همین طور کشور‌های غربی و وضعیت موجود، قدرت در طول زمان جابه جا می‌شود.

محکومیت تهدید تحریم دولت اسلام آباد از سوی آمریکا

دبیرکل شورای علمای شیعه پاکستان در واکنش به اظهارات اخیر سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان مبنی بر تهدید به تحریم کشور‌های علاقه‌مند به توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران گفت: این رویکرد یکجانبه را شدیداً محکوم می‌کنیم.

Loading

أحدث المقالات

رشد علمی و دستیابی به مرزهای دانش، گفتمان محوری انقلاب اسلامی است

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پس از انقلاب اسلامی نگاه به علم و فناوری توسعه و گسترش یافت زیرا رشد علمی و دستیابی به مرزهای دانش دال مرکزی گفتمان انقلاب اسلامی است.

کرملین: شرکت مستقیم آمریکا در درگیری اوکراین نتیجه عملیات ویژه نظامی روسیه را تغییر نخواهد داد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه به خبرنگاران گفت که ایالات متحده مستقیماً در درگیری در اوکراین دخالت دارد، اما این نمی تواند نتیجه عملیات ویژه نظامی روسیه را تغییر دهد.

ریابکوف: هدف بلینکن تضعیف روابط روسیه و چین است

معاون وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به اینکه واشنگتن می‌خواهد با سفر بلینکن به چین «ارتباط مسکو و پکن» را تضعیف کند، گفت: محرومیت شهروندان روس از پروازهای ترکیه به مقصد کشورهای منطقه آمریکای لاتین با اعمال فشار آمریکا مربوط است.

واکنش تند بیروت به فرود یک هواپیما با عبارت حک‌شده «تل‌آویو»

بعد از فرود یک هواپیمای اتیوپیایی در فرودگاه بین‌المللی رفیق حریری در بیروت که روی آن عبارت «تل‌آویو» حک شده بود، سازمان هواپیمایی لبنان فورا شرکت صاحب این هواپیما را مجبور کرد تا عبارت مذکور را پاک کند و دیگر چنین موضوعی تکرار نشود.

Loading

استراتژی جدید آمریکا در عراق

۱۳۹۶/۰۷/۱۶ | موضوعات

شورای راهبردی آنلاین- ترجمه: دنبال کنندگان سیاست آمریکا در منطقه خاورمیانه و عراق شاهد آن هستند که این کشور به دنبال منافع و اهداف راهبردی خود است.

مرکز مطالعات الروابط در این باره نوشت: نحوه تعامل آمریکا با پرونده کردستان عراق حقیقت شیوه سیاسی امریکا را نشان می دهد، به شکلی که آمریکا با نادیده گرفتن اختلافات میان بغداد و اقلیم کردستان عراق به دنبال دستاوردهای دیگری است که زمینه را برای مرحله جدید فراهم می نماید.

بر این اساس می توان راهبرد آینده آمریکا در عراق را بر اساس داده های میدانی در موارد زیر خلاصه نمود:

۱- آمریکا تلاش می کند اهداف سیاسی و نظامی روشنی را برای پیروزی کامل بر تشکیلات تروریستی داعش تدوین نماید و از طریق کمک به نیروهای امنیتی و نظامی عراق، در برابر جهانیان این گونه القا نماید که این کشور بیشترین نقش را در نابودی تروریسم در عراق و سوریه داشته است.

۲- تقویت حضور نظامی آمریکا در عراق از طریق ابقای تعدادی از نیروهای رزمی و ویژه آمریکایی به بهانه حمایت از سرزمین هایی که داعش از آنها اخراج شده است و ادامه تعقیب تشکیلات داعش در عراق و رصد تحرکات آن و شکست برنامه های داعش برای بازگشت دوباره.

۳- هدف مهار ایران اهمیتی برجسته در راهبرد جدید آمریکا دارد، بر این اساس آمریکا در سیاست جدید خود تلاش خواهد نمود دولت عراق را از وابستگی به اهداف سیاست ایران در منطقه دور سازد.

۴-پشتیبانی از دولت العبادی و ارائه انواع حمایت ها و مشارکت در تقویت نقش آن در ادامه مبارزه با اعضای تشکیلات داعش در عراق و شروع به بازسازی و سازندگی مناطق متضرر و تقویت حمایت بین المللی از طریق برگزاری کنفرانس های کمک به بازسازی عراق همچون کنفرانسی که قرار است در ماه دسامبر 2017 در کویت برگزار شود.

۵- حفظ روابط ممتاز و برجسته با دولت کردستان عراق و تقویت نقش سیاسی آمریکا در این  منطقه مهم و تلاش دولت آمریکا برای تعمیق پیوندهای تاریخی با کردهای اقلیم کردستان

۶- ابقای کنترل میدانی و هوایی و ادامه برنامه های امنیتی و اطلاعاتی برای جلوگیری از ایجاد راه های ارتباطی زمینی برای ادامه ارتباط میان تهران و دمشق از طریق بغداد

۷- پایبندی به مبدأ حفظ منافع عالی آمریکا در منطقه خاورمیانه و عراق

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *