عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه الکترونیکی رأی الیوم در یادداشت امروز خود نوشت؛ سرنگونی هواپیمای اسرائیلی و مقابله با تجاوزگری اسرائیل در سوریه روزی تاریخی است که از مدتها پیش در انتظار آن بوده ایم… آیا ما در برابر مرحله تازه ای از بازدارندگی هستیم؟ چرا نتانیاهو شتابزده با پوتین و ترامپ تماس گرفت و دست گدائی برای مهار بحران دراز کرد؟ بازگشائی پناهگاهها در حیفا و تل آویو به چه معناست؟
حقیقتاً روزی تاریخ است… سیستم دفاع هوائی سوریه در زمانی مناسب هواپیمای اف 16 اسرائیلی را که نماد زورگوئی اسرائیل است سرنگون کردند. کجا؟ در آسمان فلسطین اشغالی و به موازات آن شش موشک بالستیک به اهداف تعیین شده اصابت نکردند.
این اقدام سوریه برای یکبار نخواهد بود بلکه نقطه آغاز مرحله ای تازه است تا به این شکل محور مقاومت از معادله بازدارندگی فعال به مرحله تهاجم و هدف قرار دادن عمق اسرائیل منتقل شود. ما به چشم خویش لاشه هواپیمایی که در الجلیل سقوط کرده بود و همچنین موشکها را دیدیم.
بازگشائی پناهگاههای حیفا و تل آویو و تماس شتابزده نتانیاهو از طریق خط تلفن قرمز با رؤسای جمهوری روسیه و آمریکا و درخواست مهار بحران، بدان معناست که اسرائیل نمی خواهد وارد جنگی گسترده شود. این مسئله به معنای تغییر در معادلات و آغاز صبحی تازه است. این پیامی صریح به اسرائیل بود که می گفت زمان زورگوئی به پایان رسیده است و این امت اکنون درحال بیداری هستند و آماده می شوند تا کرامت و عزت خود را به سرعت بازیابند.
این سیستم دفاعی پیشرفته سوریه آغاز بارش باران است. این واکنش غیرمستقیم روسیه به سرنگونی هواپیمای سوخوی روسی در آسمان شهرک سراقب در حومه ادلب و حمله آمریکا به نیروهای طرفدار ارتش سوریه در شرق دیرالزور است.
گنبد آهنین اسرائیل نتوانست با موشکهای سوری مقابله کند و در برابر موشک های مقاومت که از جنوب لبنان و جنوب فلسطین شلیک خواهند شد نیز ناتوان خواهد بود. این گنبدها هرچقدر که عظیم باشند قادر به حفاظت از شهرک نشینان نخواهند بود زیرا اراده ای قویتر وجود دارد. اراده ای که ریشه در زخم دارد و می خواهد به خفت و سستی پایان دهد.
این موشک مبارک سوری که هواپیمای اف 16 متجاوز اسرائیلی را سرنگون کرد، اعتبار امت عربی را بازگرداند و روحیه ضعیف شهروندان عربی را تقویت کرد تا مسیر خود را در برابر دشمن اشغالگر بازیابند.
از زمانی که فرماندهان نظامی اسرائیل به جای استفاده از هواپیما برای هدف قرار دادن عمق خاک سوریه به موشک متوسل شده بودند مشخص بود که تحولی دفاعی در سوریه روی داده است.