«یونی بن مناحم» کارشناس صهیونیست در امور عربی می‌گوید راهپیمایی‌هایی که فلسطینیان در مرزهای نوار غزه برگزار می‌کنند، از همان روز نخست آغازین دستاوردهای مهمی داشته است که بارزترین آنها، موفقیت در ایجاد یک نقطهِ همیشه‌داغ در طول مرزها با غزه است و این استراتژی فلسطینی ترسیم‌شده برای ایجاد یک مدل جدید از انتفاضه در برابر طرح‌های ترامپ و آرمان‌های عربی در قبال عادی‌سازی با «اسرائیل»، است.

وی افزود مطمئنا این موفقیت انگیزه‌ای برای چنین اقداماتی( تظاهرات) و گام گذاشتن در هر مناسبت ملی می‌شود به‌ویژه این‌که ما در آستانه سالگرد «روز نکبت»( سالروز اشغال فلسطین و تاسیس رژیم جعلی اسرائیل) در اواسط ماه آینده قرار داریم و انتظار می‌رود در چنین روزی تظاهرات‌کنندگان خواسته کامل خودشان را اعلام کنند.

بن‌مناحیم تأکید کرد این راهپیمایی‌ها وضعیت آرامشِ حاکم بر مرزها از زمان پایان تجاوز اسرائیل به نوار غزه در سال 2014، را شکسته است امری که «اسرائیل» را بر آن داشت که نیروهایش را برای مقابله با این راهپیمایی‌ها مستقر کند؛ برای این‌که آنها در «اسرائیل» معتقدند که چنین راهپیمایی‌هایی استراتژی جدید مقاومت فلسطین، بعد از انتفاضه‌های سنگ، چاقو و اسلحه گرم است. افزون بر این، امروز زمان آن انتفاضه گسترده مردمی در مرزها برای بازپس‌گیری حقوق‌شان، که توسط اسرائیل سلب شده، فرا رسیده است.

این نویسنده اسرائیلی به مجموعه‌ای از دستاورد فلسطینیان، که آنها را طی روزهای گذشته و در جریان راهپیمایی «بازگشت» محقق کرده‌اند، اشاره کرد که مهم‌ترین آنها عبارتند از: بازگشت قضیه فلسطین و حق بازگشت فلسطینیان به دستورکارهای نهادهای دولتی، معطوف شدن توجه جهانی به محاصره نوار غزه و بحران انسانی در این باریکه، و در تنگنا قرار دادن اسرائیل در محافل بین‌المللی، بعد از انتشار تصاویر شهید و مجروح کردن بیش از 1500 فلسطینی در یک روز.

طبق گفته این نویسنده اسرائیلی، راهپیمایی‌های «بازگشت بزرگ» همچنین موانع بیشتری در مسیر طرح «معامله قرن» که رئیس‌جمهوری آمریکا درصدد اجرای آن، با پشتیبانی حکام عربی است، قرار داده. از سوی دیگر، این راهپیمایی‌ها مرزهای شرقی، جنوبی و شمال نوار غزه را به مراکز تنش‌های جدید میان فلسطینیان و ارتش اشغالگر تبدیل کرده است.

این راهپیمایی‌ها ماهیت مردمی درگیری‌های فلسطینیان با اشغالگر اسرائیلی را برگرداند و مانع آن شد که تشکیلات خودگردان فلسطینی تحریم‌های بیشتری علیه نوار غزه اعمال کند.

منبع: تسنیم