جدیدترین مطالب

یک گام تا توافق!

یک گام تا توافق!

هر روز خبرهای جدیدی از مذاکرات پاریس به گوش می رسد که حکایت از قریب الوقوع و حتی حتمی بودن بودن توافق میان حماس و رژیم صهیونیست دارد تا جایی که  بایدن امیدوار است توافق آتش‌بس در غزه تا دوشنبه آینده برقرار شود. به گزارش ایسنا، حضور طرف‌های وابسته به رژیم صهیونیستی و جنبش حماس در قطر و گفت‌وگو و رایزنی‌های جداگانه آنها نشان از پیشرفتی نسبت به اوایل ماه فوریه دارد؛ زمانی که رژیم صهیونیستی پیشنهاد حماس را برای چهار و نیم ماه آتش‌بس رد کرد.

زلزله ۴/۶ ریشتری در ترکیه

زلزله‌ای به بزرگی چهار و شش دهم ریشتر استان چاناک قلعه ترکیه و بخش وسیعی از مناطق غربی این کشور را لرزاند.

Loading

أحدث المقالات

بیش از ۱۲ میلیون دلار هزینه حفاظت از ۲ قاتل سردار سلیمانی

«جان بولتون» و «رابرت او برایان» مدت‌هاست سمت‌های خودشان به عنوان مشاوران اسبق امنیت ملی آمریکا را ترک کرده‌اند اما آنها به دلیل نگرانی‌ها از نقشی که در ترور سردار «قاسم سلیمانی» داشته‌اند خواستار ادامه محافظت فیزیکی از خودشان شده‌اند.

کاخ سفید: وضعیت اوکراین وخیم است؛ احتمال پیشروی روسیه

نیویورک – ایرنا- هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید درباره اوکراین با بیان اینکه «وضعیت وخیم است»، گفت که اگر کنگره آمریکا بودجه کمک به اوکراین را تصویب نکند،  “در یک یا دو ماه به احتمال زیاد روس ها پیشروی بیشتری خواهند کرد”.

Loading

بازتولید ایران هراسی به سبکی جدید در پنتاگون

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

بمباران مواضع گروه تکفیری – بعثی داعش توسط جنگنده های ایرانی عنوان خبری بود که در چند روز گذشته به دفعات از سوی رسانه های خارجی به ویژه آمریکایی برجسته و پوشش داده شد.

نویسنده: وطن خواه*

ابتدا این دریادار “جان کربی” سخنگوی پنتاگون بود که مدعی شد شواهدی مبنی بر انجام عملیات هوایی توسط جنگنده اف ۴ ایرانی در دیاله در شرق عراق وجود دارد. وی به خبرنگاران گفت: ما مدارکی مبنی بر واقعی نبودن این گزارش‌ها در دست نداریم. اما برای تایید رسمی آنها شما خبرنگاران باید از مقام‌های ایرانی سوال کنید.

در واکنش به این موضوع، مرضیه افخم، سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد هیچ گونه تغییری در سیاست ایران در ارائه کمک و مشورت به مسوولان عراقی در مقابله با تکفیری‌ها و داعش اتفاق نیفتاده است و خبر مربوط به همکاری‌ها در خصوص مسائل نظامی را تایید نمی‌کنم.

با وجود اینکه ادعای مقامات آمریکایی مبنی برمشارکت ایران در حملات هوایی علیه داعش در عراق از سوی مسئولان کشورمان رد شد، اما عموم رسانه های غربی در اقدامی هماهنگ به انعکاس و پوشش این ادعای پنتاگون پرداختند. آنها حتی مدعی شدند ایران بدون هماهنگی و اطلاع آمریکا نمی تواند در عراق دخالت کند و تهران در مذاکرات مسقط و وین مجوز دخالت مستقیم در عراق را به دست آورده است!

آنها این فرضیه را مطرح می کنند که ایران و آمریکا در هدف قرار دادن داعش منفعت مشترکی دارند و واشنگتن مداخله هوایی ایران را در عراق یک مسئله داخلی عراق ارزیابی می کند.

در مجموع، درباره وضعیت و اهمیت ادعای حمله هوایی ایران علیه داعش در عراق می توان چنین نتیجه گیری کرد که آمریکا و رسانه هایش با طرح این ادعا اهداف متفاوتی را دنبال می کنند.

همکاری و منافع مشترک؛ نخستین گزینه مورد نظر آمریکایی ها است. مقامات کاخ سفید در حقیقت در پی تلقین همسویی میان منافع نظامی ایران و آمریکا در عراق آن هم با رضایت مقامات عراقی هستند.

اما نکته جالب اینکه آمریکایی ها به دنبال این هدف نیز هستند که مذاکرات هسته ای را بااین موضوع پیوند زنند. طرح این مساله که حملات هوایی ایران به عراق با جنگنده های قدیمی آمریکایی صورت می گیرد و ایران در صنعت هوایی تحریم است، در راستای همین موضوع است.

همچنین این نکته که ضعف ائتلاف به فرماندهی آمریکا برای نابودن کردن داعش زمینه ساز دخالت بیشتر ایران و حضور نظامی در عراق است هم یکی از ارکان جنگ روانی و رسانه ای آمریکایی ها در سناریوی پنتاگون بوده است.

اما در پاسخ به اینکه چرا مقامات آمریکایی در چنین مقطعی به انتشار این ادعا و خبر و پوشش گسترده آن پرداخته اند، می توان گفت که پاسخ این سوال ها را می توان در برگزاری نشست چند روز پیش وزیران امورخارجه ائتلاف موسوم به ضد داعش در بروکسل یافت که به نظر می رسد هدف از آن تحریک اعضای ائتلاف بخصوص کشورهای عربی عضو آن برای پذیرش تعهدات بیشتر و تامین خواسته های طرف های غربی این ائتلاف است.

گویا در مقطع کنونی آمریکا با توجه به تغییر شرایط ظاهرا به بازتولید پروژه ایران هراسی و تهیه نسخه جدید ایران هراسی روی آورده است.

 

* کارشناس ارشد روابط بین الملل

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *