جدیدترین مطالب

همگام با غزه؛ یک گام تا پیروزی

مردم یمن امروز در صنعا با برگزاری راهپیمایی میلیونی با عنوان «همگام با غزه؛ یک گام تا پیروزی» بر ادامه حمایت از مردم مظلوم یمن تاکید کردند.

همگام با غزه ؛ یک گام تا پیروزی

مردم یمن امروز در صنعا با برگزاری راهپیمایی میلیونی با عنوان “همگام با غزه ؛ یک گام تا پیروزی ” بر ادامه حمایت از مردم مظلوم یمن تاکید کردند .

Loading

أحدث المقالات

اذعان آمریکا: حمله انصارالله یمن به کشتی انگلیسی خسارات عمده ای وارد کرده است

نیویورک – ایرنا- ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه خاورمیانه موسوم به سنتکام اذعان کرد حمله انصارالله یمن به کشتی انگلیسی “ام وی روبیمار” در ۲۹ بهمن ماه ۱۴۰۲، خسارات عمده ای وارد کرده است.

تاکید روسای جمهور فرانسه و آمریکا بر لزوم برقراری آتش‌بس در غزه

تهران- ایرنا- دفتر ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد که امانوئل مکرون و جو بایدن روسای جمهور فرانسه و آمریکا جمعه در یک تماس تلفنی درباره تحولات خاورمیانه، جنگ در اوکراین و روابط دو جانبه گفت وگو و بر لزوم برقراری آتش‌بس در غزه تاکید کردند.

دبیرکل سازمان ملل: زمان صلح عادلانه در اوکراین فرا رسیده است

نیویورک – ایرنا- آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به مناسبت دومین سالگرد جنگ روسیه و اوکراین با تاکید بر اینکه حملات علیه زیرساخت های غیرنظامی باید متوقف شود، گفت: اکنون زمان صلح فرا رسیده است؛ صلحی عادلانه، مبتنی بر منشور ملل متحد، قوانین بین المللی و قطعنامه های مجمع عمومی.

دبیرکل سازمان ملل: زمان صلح در اوکراین فرا رسیده است

نیویورک – ایرنا- آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به مناسبت دومین سالگرد جنگ روسیه و اوکراین با تاکید بر اینکه حملات علیه زیرساخت های غیرنظامی باید متوقف شود، گفت: اکنون زمان صلح فرا رسیده است؛ صلحی عادلانه، مبتنی بر منشور ملل متحد، قوانین بین المللی و قطعنامه های مجمع عمومی.

Loading

بزنگاه‌های کمک‌رسانی به آوارگان سوریه

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورا آنلاین – یادداشت: بدون تردید ارسال کمک‌های انساندوستانه به آوارگان داخلی سوری و حمایت از این افراد یک ضرورت است، اما رویه برخورد سازمان ملل و آژانس‌های تخصصی مربوطه در چند سال اخیر نشان می دهد که مسیر مناسب و متناسب با شرایط سوریه در امر کمک رسانی اتخاذ نشده است.

همانگونه که اعضای شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه جدید (2191) تاکید می‌نمایند، عملکرد کمک‌رسانی انساندوستانه به آوارگان سوری موفق نبوده است.

این عملکرد ناموفق سازمان ملل و آژانس‌های تخصصی آن در امر کمک‌رسانی را می‌توان این گونه فهرست کرد:

– نامشخص بودن مقوله کمک‌رسانی؛

– سوءظن برخی طرف‌های درگیر در سوریه نسبت به نیات ارسال این قبیل کمک‌ها؛

– نامشخص بودن طرف‌های هماهنگ کننده کمک‌ها؛

– چگونگی ارسال کمک‌ها به آوارگان گرفتار در مناطق تحت تصرف گروه‌های تروریستی؛ و به طور کلی

– نامشخص بودن مسئول دریافت و توزیع کننده کمک‌ها (دولت سوریه یا شورشیان).

 

در قطعنامه 2191 نقطه ضعف‌های اینچنینی همچنان به قوت خود باقی است و تا زمانی که ضعف های موجود در ارسال کمک‌های انساندوستانه به آوارگان سوری برطرف نشود و رویه متناسب با شرایط این کشور اتخاذ نشود، بعید است وضعیت وخامت‌بار آوارگان، به ویژه آن دسته از آوارگان گرفتار در چنگال گروه‌های تروریستی بهبود یابد.

از دیگر موضوعات قابل تامل در قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل برای ارسال کمک‌های انساندوستانه به سوریه، بی‌توجهی به جلب موافقت دمشق برای ارسال این قبیل کمک‌ها و نادیده گرفتن حاکمیت این کشور است. این رویه موجب شده تا ارسال کمک‌های مذکور اثربخشی لازم را در بهبود وضعیت انسانی و زندگی آوارگان نداشته باشد.

در این ارتباط مقامات سوری از جمله وائل الحقی، نخست وزیر سوریه ارسال کمک‎های به‌ اصطلاح بشردوستانه به سوریه را خلاف قوانین و مقررات بین‌المللی برشمرده و اعلام داشتند که قدرت‌های فرامنطقه‌ای و برخی کشورهای منطقه تحت لوای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه، از گروه‌های تکفیری و تروریستی حمایت مالی، تجهیزاتی و نظامی به ‌عمل می‌آورند.

بنابراین، مسلما پیگیری رویه غیرمتعارف و خلاف قوانین و مقررات بین المللی در امر کمک‌رسانی به آوارگان در مناطق بحرانی که نمونه آن را در بحران سوریه شاهد هستیم، بر گستره بحران داخلی این کشور خواهد افزود.

 

نگاه اجمالی به قطعنامه 2191

شورای امنیت سازمان ملل در 26 آذرماه 1393 برابر با 17 دسامبر 2014 با رای مثبت همه 15 عضو خود قطعنامه 2191 را که در حقیقت تمدید قطعنامه 2165 است، برای یک سال به تصویب رساند.

براساس تصمیم جدید، آژانس‌ها و سازمان‌های فعال در عرصه کمک‌های انساندوستانه تا 10 ژانویه مجاز هستند ضمن اطلاع‌رسانی لازم به دولت سوریه، از چهار نقطه مرزی یعنی 2 نقطه در مرکز ترکیه و یک نقطه در مرز با عراق و یک نقطه در مرز با اردن برای ارسال کمک های بشردوستانه به سوریه استفاده نمایند.

در قطعنامه 2191 ضمن تاکید مجدد بر تعهد به حق حاکمیت، استقلال، وحدت و یکپارچگی سرزمینی و نیز ابراز خشم نسبت به کشتار و قتل عام بیش از 191هزار نفر از مردم سوریه و آوارگی بیش از 12 میلیون نفر، ارسال کمک های انساندوستانه به افراد آواره در مناطق مختلف داخل سوریه یک ضرورت اعلام شد.

در قطعنامه جدید همچنین اشاره شد که از زمان تصویب قطعنامه 2165در تیر ماه 1393 تاکنون، حدود یک میلیون نفر دیگر به جمع آوارگان اضافه شده اند.

 

صداقت؛ عنصر مفقود در مداخلات فرامنطقه‌ای

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان تا زمانی که همه طرف‌های درگیر به ویژه حامیان گروه‌های تروریستی جدیت لازم برای برقراری صلح در سوریه نشان ندهند، هیچ طرح صلحی بختی برای موفقیت نخواهد داشت.

علاوه بر آن تصمیم آمریکا برای آموزش 5000 نفر از مخالفان دولت سوریه که به زعم واشنگتن میانه‌رو و متعادل هستند، هرگونه تلاش برای حصول یک راهکار سیاسی مورد تاکید شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای دلسوز مردم سوریه را عقیم خواهد ساخت، زیرا از یک منظر این اقدام به منزله سازماندهی مجدد گروه‌های تروریستی برای جنگ با دولت سوریه و تداوم درگیری در این کشور است.

چنین اقدامی تردید جدی در صداقت قدرت‌های فرامنطقه‌ای برای توافق سیاسی در سوریه ایجاد کرده است. براساس اخبار موجود آموزش این افراد در اردن در ژانویه 2016 به اتمام خواهد رسید و این بدان معناست که تا آن زمان هیچ طرحی برای برقراری ثبات در سوریه و حصول یک راهکار سیاسی به ثمر نخواهد نشست.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *