جدیدترین مطالب

رافائل در راه تهران؟

رافائل در راه تهران؟

به فاصله دو روز پس از ابراز تمایل رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران و گفت‌وگو با مقامات کشورمان در ماه آینده میلادی، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی انجام این سفر در اسفند‌ماه را بعید می‌داند.

در ملاقات اعضای ارشد حماس و جهاد اسلامی با دکتر خرازی،
تحولات جنگ غزه و مسیر پیش روی مقاومت بررسی شد

شورای راهبردی آنلاین: آقایان اسامه بن حمدان و علی ابو شاهین، اعضای ارشد دفتر سیاسی حماس و جهاد اسلامی امروز در ملاقات با دکتر سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی به تشریح آخرین وضعیت میدانی در غزه و همینطور مسیر پیش روی مقاومت فلسطین پرداختند.

بریتانیا، هنوز درگیر تبعات برگزیت است

بریتانیا، هنوز درگیر تبعات برگزیت است

در ژوئن ۲۰۲۳، ۱،۸ در صد بالاتر از آن مقطع بود. اقتصاد بریتانیا پس از برگزیت و بحران کووید ۱۹، در مقایسه با همسایگانش با سختی مضاعف روبه رو نبوده و دست کم عملکرد مشابهی با آنها داشته است.
Loading

أحدث المقالات

تاکتیک اردوغان جواب داد/ فعلا پوتین را رها کن و بایدن را دریاب!

فروش هواپیماهای اف-۱۶ امریکا به ترکیه آن‌چنان سردی روابط ترکیه و امریکا را از بین برد که پوتین سفر خود به ترکیه را به عقب انداخت. اما چگونه ترکیه توانسته در میانه جنگ اوکراین، غزه و پیش از آن جنگ با داعش، تعادل سیاست خارجی خود میان امریکا و روسیه را حفظ کند؟ خبرآنلاین گزارش می‌دهد.

سربازان اوکراینی بریده اند؟ / شکست‌ها و اسارت نظامیان، روحیه آنها را از بین برده است

به گفته مقامات ارشد غربی و سربازانی که برای اوکراین می‌جنگند، ممکن است صدها سرباز اوکراینی با پیشروی واحدهای روسی اسیر شده یا در خلال عقب‌نشینی پر هرج و مرج اوکراین از شهر آودیوکا در شرق ناپدید شده باشند.

Loading
مرکز پیشرفت‌ آمریکایی منتشر کرد

نسخه 2015 شبکه های اسلام هراسی در آمریکا

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورا آنلاین- ترجمه: هدف گزارش مرکز پیشرفت‌ آمریکایی برجسته کردن تلاش های شبکه های اسلام هراسی در آمریکا به منظور ایجاد فضای وحشت از مسلمانان آن کشور و پایمال ساختن حقوق آنان است.

متیو داس، یاسمین طائب، کن گیود و کن سوفر در گزارشی که برای مرکز پیشرفت آمریکایی تهیه کردند، نوشتند: اسلام هراسی در آمریکا شکل‌های متنوعی به خود گرفته است.

جو عمومی وحشت و خشم علیه مسلمانان آمریکایی، شعارهای حقوق مذهبی و پوشش خبری جانبدارانه بمبگذاری ماراتن بوستون، سیاست‌های سازمان یافته ای که در آنها مسلمانان یک خطر محسوب می شوند و در رأس آنها اصول آموزشی اف بی آی که در آنها اسلام مذهب خشونت خوانده شده است، نمونه هایی از این شکل‌های اسلام هراسی است.

با این حال، در کنار تلاش های گسترده شبکه های اسلام هراسی در آمریکا در چند سال گذشته، جامعه آمریکایی نیز در قبال آنها هوشیار شده است.

در سراسر آمریکا، چه در سازمان‌های دولتی و قضایی و چه در شبکه های رادیو و تلویزیونی، اعضای شبکه اسلام هراسی به بسط اطلاعات نادرست درباره جامعه مسلمانان آمریکا و نقش آنها در جامعه آمریکایی می پردازند.

اولین گزارش «وحشت، اتحاد» که در سال 2011 توسط مرکز پیشرفت‌های آمریکایی منتشر شد، قسمت کوچکی از فعالیت­های افراد و سازمان­هایی را به نمایش گذاشت که شبکه اسلام هراسی را تشکیل می دهند. گزارش نشان می‌دهد که چگونه این شبکه‌ها، احساسات ضداسلامی را در آمریکا گسترش می‌دهند و این اقدامات در زندگی میلیون‌ها شهروند عادی آمریکایی تاثیر می‌گذارد.

این ستادهای اسلام هراسی در آمریکا شبیه به قسمت‌هایی از تاریک ترین فصل های تاریخ این کشور می ماند. چنانکه ریشه های اسلام هراسی یعنی نا آگاهی، اطلاعات نادرست به همراه تعمیم گسترده آنها، احساسات نفرت انگیز ضد‌سامی‌گرایی و مبارزات دیگر اقلیت ها برای حقوق برابر در آمریکا را به ذهن متبادر می کنند.

میلیون­ها مسلمان در سراسر آمریکا اگرچه پایبند به قوانین آمریکا هستند با تبعیض، پرونده سازی و نظارت غیرقانونی تنها به خاطر باورهای مذهبی‌شان مواجه می‌شوند. بنیانگذاران قانون اساسی آمریکا اعمال آزادانه باورهای مذهبی را در آن قانون درج کردند. توماس جفرسون، به ویژه در تهیه پیش نویس نخستین اصلاحیه قانون اساسی حمایت از مسلمانان را در نظر داشت.

برای مبارزه با این نفرت پراکنی، جامعه آمریکایی باید تعصب ها در قبال مسلمانان را به هر شکلی محکوم کنند. چه این نفرت‌پراکنی ها در قالب برنامه های آموزشی دولتی برای مبارزه با تروریسم باشد، چه به شکل تبلیغات نفرت افزا در دو سمت اتوبوس های دولتی و متروها در آید.

همچنین برای آنکه تبلیغات سیاسی علیه مسلمانان به صورت موفقیت‌آمیزی از میان برود، باید در قبال همه تلاش‌ها برای اهریمنی جلوه دادن مسلمانان آمریکا یا حذف‌شان از حوزه عمومی هوشیاری مستمر داشت. در این میان، اگر جامعه آمریکایی نتواند در مقابل فعالیت­های شبکه­های اسلام هراسی بایستد، نابرابری و بی عدالتی به شکل حملات خشونت آمیز، جرم­های از روی نفرت، سیاست های ناعادلانه و دیدگاه منفی عمومی ادامه خواهد یافت.

شبکه های اسلام هراسی همچنان به دنبال فرصت‌هایی است تا برنامه های خود را پیش ببرد. ظهور داعش با حمله هایی در اتاوا، کانادا، سیدنی، استرالیا، پاریس و فرانسه که انگیزه‌های به ظاهر مذهبی داشت، برای تبلیغات خصمانه سازمان‌های ضد اسلامی مورد استفاده قرار گرفته است.

این گروه اقدامات چند افراطی را بهانه ای برای رفتار تبعیض آمیز و جاسوسی دو و نیم میلیون آمریکایی قرار می دهد. نظریه پردازان اسلام هراسی اینگونه القا می کنند که همه مسلمانان تروریست هستند و آمریکا باید به صورت مؤثری در جنگ با 1.6 میلیارد مسلمان باشد. چنین تصوری هم توهینی به سنت‌های آمریکا و کثرت گرایی است و هم تصویر آمریکا را به شدت در دیگر نقاط جهان تخریب می کند.

در چند سال گذشته، اگرچه در میان مقامات منتخب در میان هر دو جناح سیاسی پیشرفت های مثبتی در این زمینه دیده می‌شود، اما احساسات ضد اسلامی هنوز هم راه خود را به رسانه های محافظه کار یا حتی لیبرال باز کرده است.

به احتمال زیاد اسلام هراسی در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری 2016 هم در میان مباحثات ملی آمریکا باقی خواهد ماند.

گزارش به خوبی نشان می دهد که سیاست های ترویج شده برای اسلام هراسی سبب پایمال شدن حقوق مدنی و آزادی های همه در آمریکا چه مسلمانان آن جامعه و چه دیگر شهروندان می شود.

نقد و بررسی این گزارش را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *