جدیدترین مطالب

رافائل در راه تهران؟

رافائل در راه تهران؟

به فاصله دو روز پس از ابراز تمایل رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران و گفت‌وگو با مقامات کشورمان در ماه آینده میلادی، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی انجام این سفر در اسفند‌ماه را بعید می‌داند.

در ملاقات اعضای ارشد حماس و جهاد اسلامی با دکتر خرازی،
تحولات جنگ غزه و مسیر پیش روی مقاومت بررسی شد

شورای راهبردی آنلاین: آقایان اسامه بن حمدان و علی ابو شاهین، اعضای ارشد دفتر سیاسی حماس و جهاد اسلامی امروز در ملاقات با دکتر سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی به تشریح آخرین وضعیت میدانی در غزه و همینطور مسیر پیش روی مقاومت فلسطین پرداختند.

بریتانیا، هنوز درگیر تبعات برگزیت است

بریتانیا، هنوز درگیر تبعات برگزیت است

در ژوئن ۲۰۲۳، ۱،۸ در صد بالاتر از آن مقطع بود. اقتصاد بریتانیا پس از برگزیت و بحران کووید ۱۹، در مقایسه با همسایگانش با سختی مضاعف روبه رو نبوده و دست کم عملکرد مشابهی با آنها داشته است.
Loading

أحدث المقالات

تاکتیک اردوغان جواب داد/ فعلا پوتین را رها کن و بایدن را دریاب!

فروش هواپیماهای اف-۱۶ امریکا به ترکیه آن‌چنان سردی روابط ترکیه و امریکا را از بین برد که پوتین سفر خود به ترکیه را به عقب انداخت. اما چگونه ترکیه توانسته در میانه جنگ اوکراین، غزه و پیش از آن جنگ با داعش، تعادل سیاست خارجی خود میان امریکا و روسیه را حفظ کند؟ خبرآنلاین گزارش می‌دهد.

سربازان اوکراینی بریده اند؟ / شکست‌ها و اسارت نظامیان، روحیه آنها را از بین برده است

به گفته مقامات ارشد غربی و سربازانی که برای اوکراین می‌جنگند، ممکن است صدها سرباز اوکراینی با پیشروی واحدهای روسی اسیر شده یا در خلال عقب‌نشینی پر هرج و مرج اوکراین از شهر آودیوکا در شرق ناپدید شده باشند.

مدودف: آزادسازی آودیوکا ماموریت دشواری بود

تهران- ایرنا- دمیتری مدودف معاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه با اشاره به استحکامات دفاعی نظامیان اوکراینی در آودیوکا، تاکید کرد: عملیات آزادسازی آودیوکا، ماموریت دشواری بود که ارتش روسیه آن را با موفقیت به پایان رساند.

بررسی تحولات غزه در دیدار وزرای خارجه ترکیه و آمریکا

تهران- ایرنا- هاکان فیدان و آنتونی بلینکن وزرای خارجه ترکیه و آمریکا در حاشیه نشست وزرای خارجه گروه ۲۰ در برزیل با یکدیگر دیدار و درباره روابط دو جانبه و مسائل منطقه‌ای از جمله تحولات غزه گفت وگو کردند.

رافائل در راه تهران؟

رافائل در راه تهران؟

به فاصله دو روز پس از ابراز تمایل رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران و گفت‌وگو با مقامات کشورمان در ماه آینده میلادی، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی انجام این سفر در اسفند‌ماه را بعید می‌داند.
Loading

تفسیر آمریکایی از بازگشایی سفارت انگلیس

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورا آنلاین – ترجمه: پس از گذشت حدود چهار سال از تعطیلی سفارت انگلیس در تهران، دو کشور اخیرا سفارتخانه های‌شان را بازگشایی کردند و بازگشایی سفارت انگلیس در تهران با حضور فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس انجام شد.

سوزان ملونی در تحلیلی که اندیشکده بروکینگز منتشر کرد، نوشت: هاموند بلندپایه ترین مقام انگلیسی به شمار می رود که طی یک دهه گذشته به ایران سفر کرده و ارتقای دیپلماسی دوجانبه گامی مهم در جهت بهبود و تقویت روابط ایران با جهان است.

با توجه به حساسیت های سیاسی که در خصوص روابط با انگلیس در داخل ایران وجود دارد، بازگشایی این سفارتخانه می تواند نشانه ای از اعتدال در سیاست خارجی ایران باشد.

این دقیقا همان چیزی است که دو سال قبل به انتخاب حسن روحانی رئیس جمهور ایران کمک کرد. نخستین و مهم ترین اقدام در این راستا حل بن بستی بود که برسر برنامه هسته ای ایران وجود داشت.

در همین حال نزدیکی تهران و لندن نشانه ای از همین روند است. ایران بابت خشونت نوامبر سال 2011 علیه سفارت انگلیس در تهران که منجر به تعطیلی این سفارتخانه شد، عذرخواهی نکرد. حادثه نوامبر سال 2011 می تواند الگویی مناسب برای شکاف و احیا در روابط بین ایرانی انقلابی و امپراتوری انگلیس باشد.

خروج از ایران برای لندن یک گزینه طولانی مدت نبود. ویلیام هیگ وزیر امور خارجه سابق آمریکا سال گذشته گفت: من به هیچ وجه تردید نداشتم که در صورتی که شرایط ایجاب کند، باید سفارتی در ایران داشته باشیم.

هاموند نیز در سفر اخیر خود به ایران به منظور شرکت در مراسم بازگشایی سفارت انگلیس گفت ایران یک کشور مهم در منطقه ای ناآرام است و حفظ سفارتخانه ها در سراسر جهان حتی در شرایط دشوار، از ارکان مهم رویکرد دیپلماتیک انگلیس در جهان است.

انگیزه انگلیس برای بازگشایی سفارت خود در ایران صرفا راهبردی نبوده است. با توجه به موافقتنامه هسته‌ای به دست آمده با ایران و لغو پیش بینی شده اکثر تحریم های سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا علیه این کشور، زمینه برای بازگشت اروپا به اقتصاد ایران فراهم خواهد شد.

بازرگانان انگلیسی نگران آن بوده اند که موضع تند دولت انگلیس در مذاکرات هسته ای ایران و ادامه اختلاف با تهران باعث تضعیف چشم‌انداز فعالیت تجاری آینده آنها در ایران شود.

از سوی دیگر حضور بازرگانان دیگر کشورهای اروپایی ازجمله آلمان در ایران بلافاصله پس از موافقتنامه هسته ای باعث عصبانیت آنها شد.

رسیدن به این نتیجه که ایران کشوری بسیار مهم است و یک بازار پر منفعت به شمار می رود، باعث شد تا انگلیس و شرکای اروپایی آن اقدامات ایران را پس از یک دوره روابط سرد نادیده بگیرند و در جهت آغاز فصلی جدید با این کشور گام بردارند.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *