اندیشکده «واشنگتن» در مطلبی تحت عنوان «دفع اقدام‌های تحریک آمیز ایران در دریا» سه توصیه را به دولتمردان آمریکا تجویز کرده است.

اندیشکده واشنگتن در توصیه اول خود نوشت: به منظور باز گرداندن مرزهای دریایی خطر پذیر به حالت عادی بهتر است که آمریکا چندین مسیر را پیگیری نماید.

در حالی‌که ژست‌هایی چون تشدید رویکرد دیپلماسی بعید است که ایران را ترغیب به عملکرد متفاوتی نماید، اما بهتر است که آمریکا مطمئن گردد دولت‌های جهان درک می‌نمایند که واشنگتن می‌خواهد تنش زدایی کند و این ایران است که باید برای وقوع هر رخدادی سرزنش شود.

آمریکا باید در این راه بر کشورهایی چون روسیه و چین فشار وارد کند تا آن‌ها به ایرانی‌ها تنش زدایی آمریکا را تفهیم نمایند.

اندیشکده واشنگتن در تجویز مورد دوم می‌نویسد: آمریکا باید در عرصه هجمه دیپلماسی عمومی پیشدستانه وارد شده تا نشان دهد رفتار ناامن و غیرحرفه‌ای را دیگر تحمل نخواهد کرد. در ضمن آمریکا باید خط تماس اضطراری را بین فرماندهان آمریکایی و ایرانی برقرار کند تا از وقوع هرگونه حادثه‌ای پرهیز شود. در حالی‌ که تلاش‌های گذشته آمریکا در ایجاد خط اضطراری تماس با ایران از سوی این کشور رد شد، اما هنوز فرصت دیگری برای بیان این‌که نیروهای آمریکا همزیستی مسالمت آمیز را به نبرد ترجیح می‌دهند، وجود دارد.

در مورد سوم مورد اشاره این اندیشکده آمده است که نیروی دریایی آمریکا باید در واکنش‌ها و پاسخ‌های از قبل برنامه ریزی شده تجدیدنظر کند و اجازه پاسخ قاطعانه تری را به نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران داشته باشد. ترغیب افسران در اجرای اقدام‌های هشداری چون شلیک‌ گلوله‌های هشدار، مرزهای دریایی بین ایران و آمریکا را تنظیم مجدد می‌نماید و شاید منجر به این مورد شود که ایران در اقدام‌های خطرناکش در خلیج فارس تجدیدنظر کند.

استفاده از گلوله‌های هشدار دهنده در آغاز برخورد کشتی های ایرانی را مجبور به ماندن در فواصل امن می‌نماید.

ناو «یو .اس.اس اسکوال» نشان داد که چنین اقدام‌های بازدارنده می‌تواند به طور موثری وضعیت خطرناک را خنثی کند. پاسخ به آزار و اذیت‌ها در خلیج فارس باید آشکار شود، اقدام قاطعانه و انجام به موقع به کاهش خطر می‌انجامد در عین حال کشتی‌های ایران نیز از درگیری خلاصی پیدا می کنند در نتیجه از وقوع یک حادثه که می‌تواند به رابطه گسترده‌تر آمریکا و ایران آسیب رساند، اجتناب می‌شود.

منبع: خبرگزاری فارس