به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصاد بخش عمومی با اعلام این مطلب که موسسه بین المللی مک کینزی یکی از موسسه های شناخته شده در سطح جهان است که بجز انتشارات در مورد تحولات مختلف جهان در سطح تجاری گزارش هایی برای کشورهای مختلف جهان مدون می کند افزود: این گزارش ها برای مدتی در دسترس عموم قرار ندارد ولی به تدریج در تارنمای موسسه انتشار داده می شود. در هر صورت با شهرتی که این موسسه در سطح جهان دارد، در نگاه نخست عنوان بسیار جذاب گزارش، این توهم را ایجاد می کند که چه فرصت هایی در حال از دست رفتن است و ما ایرانیان به آنها توجه نداریم.

به طور خلاصه، آنچه در گزارش مک کینزی آمده این است که اگر ایران بهره وری کار ، سرمایه و عوامل تولید خود را به شدت افزایش بدهد، اگر محیط کسب و کار خود را به مرزهای رقابتی جهان برساند، اگر ایرانیان توانمند همچنان به هزینه کردن ادامه دهند، اگر بانک های کشور سرمایه خود را افزایش بدهند و بانک های خارجی را شریک خود داشته باشند و اگر سرمایه گذاری خارجی در کشور در حد نیاز انجام شود، با تکیه بر چهار موتور حرکت :

1- بهینه کردن بازده منابع طبیعی ایران و به ویژه نفت و گاز،

2- تبدیل بنگاه های ایرانی فعال در داخل کشور که به طور عمده صنایع کارخانه ای اند، به بنگاه های بین المللی،

3- شدت بخشیدن به جریان تبدیل ایران به یک کشور دانش بنیان،

4- نوسازی زیرساخت های فیزیکی و دیجیتال کشور .

5- با فرض آن که روندهای جهانی همچنان برقرار باقی بماند و موضوع ثبات و عوامل سیاسی مدنظر نباشد، ایران فرصت خواهد داشت تا سال 2035 میلادی با رشد متوسط 6 درصد در سال، یک تریلیون دلار با فرض روند نرخ ارز مفروض در گزارش مک کینزی ، به دست آورد و در این جریان 9 میلیون شغل ایجاد کند.

6- تردیدی نیست که اگر در اقتصاد ایران همت بلند شود، وضعیت کشور به مراتب بهتر از بسیاری از کشورهای جهان خواهد شد و اهمیت موضوع به قدری است که باید با دقت به آن پرداخته شود و اولویت ویژه ای در نگاه مسئولان اجرایی کشور بیابد. با اعلام این توانمندی بالقوه در کشور، در ارزیابی گزارش مربوط به ایران تلاش شده است تا رویکرد بی طرفانه ای نسبت به متن نگارش شده موسسه بین المللی مک کینزی ، بنگرد. این تلاش با هدف گزینش نکات مثبت و منظور کردن واقع نگری همراه با اصلاح اطلاعات، انجام شده است.

7- در گزارش مک کینزی آورده شده است که ایران فرصت دارد تا سال 2035 میلادی، محصول ناخالص داخلی خود را با متوسط رشد سالیانه 6 درصد، یک تریلیون دلار افزایش بدهد و 9 میلیون نفر شغل ایجاد کند. این مطلب که به نوعی در عنوان گزارش هم ذکر شده است، به روشنی نشان می دهد که حتی اگر ابهام در مورد ارقام و اعداد و مفروضات ، مطرح نشود، موضوع فقط بحث فرصت هاست و روندهای قطعی و متکی به رفتارهای اقتصادی کشور نیست. بنابراین خواننده باید به این نکته وقوف داشته باشد که گزارش فقط می تواند یک گزارش فرصت شناسی تلقی شود.

8- بدیهی است که گزارش فرصت شناسی زمانی می تواند دستاوردهای مثبت داشته باشد که چالش ها و وضعیت به درستی و با دقت ترسیم شده باشد. یک نقطه قوت چنین گزارشی آن است که چالش ها و راه های تبدیل آنها به فرصت ها با شفافیت بیان شده باشد. با این نگرش، باید گفت که جای تاسف دارد که گزارشی در این ابعاد نوشته شود و متقاضیان آن هرگز از نگارندگان نخواهند که به چالش ها، فرض ها، اطلاعات و اعداد و ارقام با دقت بیشتر نگاه کنند تا تصویری کاربردی از چگونگی تبدیل چالش ها به فرصت ها به دست آید که در مقابل منابع مصرف شده بابت تدوین گزارش، ارزنده باشد و حاصل آن به کار اقتصاد کشور هم بیاید.

9- در بررسی گزارش مک کینزی تلاش شده است که در حد امکان از نمودارها و جداولی استفاده شود که به طور مستقیم از سایت مرجع برداشته شده است. هدف از این کار نمایش این نکته بوده است که هیچ نوع دخل و تصرفی در اطلاعات مرجع اطلاعات صورت نگرفته است و عین مطلب بدون محاسبات اضافی آورده شده است. مرجع اطلاعات در تمام موارد ذکر شده است. بررسی گزارش مک کینزی فقط با ذکر نمونه ها صورت گرفته است زیرا اگر تمام موارد قابل بحث ذکر شود، بررسی این گزارش دستکم سه برابر گزارش حاضر خواهد بود که دستکم در فرصت زمانی مطرح شده ، قابل ارائه نمی بود زیرا برای تمام موارد باید اطلاعات موجود ارائه شود تا نشان داده شود که نقطه اختلاف با گزارش مک کینزی چیست.

با این نگرش، گزارش مک کینزی فقط موارد کلیدی را بحث کرده است و در نتیجه گیری هم با عنایت به تعدد موارد مشابه ، نظری کلی در مورد گزارش ارائه شده است.

منبع: مرکز پژوهش های مجلس

متن پی دی اف این تحلیل را می توانید از این لینک دریافت کنید.