جدیدترین مطالب

رافائل در راه تهران؟

رافائل در راه تهران؟

به فاصله دو روز پس از ابراز تمایل رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران و گفت‌وگو با مقامات کشورمان در ماه آینده میلادی، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی انجام این سفر در اسفند‌ماه را بعید می‌داند.

در ملاقات اعضای ارشد حماس و جهاد اسلامی با دکتر خرازی،
تحولات جنگ غزه و مسیر پیش روی مقاومت بررسی شد

شورای راهبردی آنلاین: آقایان اسامه بن حمدان و علی ابو شاهین، اعضای ارشد دفتر سیاسی حماس و جهاد اسلامی امروز در ملاقات با دکتر سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی به تشریح آخرین وضعیت میدانی در غزه و همینطور مسیر پیش روی مقاومت فلسطین پرداختند.

بریتانیا، هنوز درگیر تبعات برگزیت است

بریتانیا، هنوز درگیر تبعات برگزیت است

در ژوئن ۲۰۲۳، ۱،۸ در صد بالاتر از آن مقطع بود. اقتصاد بریتانیا پس از برگزیت و بحران کووید ۱۹، در مقایسه با همسایگانش با سختی مضاعف روبه رو نبوده و دست کم عملکرد مشابهی با آنها داشته است.
Loading

أحدث المقالات

توافق توکیو و سئول برای همکاری در مقابله با اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی

تهران- ایرنا- یوکو کامیکاوا و چو تائه یول وزرای خارجه ژاپن و کره جنوبی در حاشیه نشست وزرای خارجه گروه ۲۰ در برزیل با یکدیگر دیدار و در مورد همکاری برای مقابله با اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی از جمله شلیک‌های آزمایشی موشک‌های بالستیک از سوی پیونگ یانگ به توافق رسیدند.

تاکتیک اردوغان جواب داد/ فعلا پوتین را رها کن و بایدن را دریاب!

فروش هواپیماهای اف-۱۶ امریکا به ترکیه آن‌چنان سردی روابط ترکیه و امریکا را از بین برد که پوتین سفر خود به ترکیه را به عقب انداخت. اما چگونه ترکیه توانسته در میانه جنگ اوکراین، غزه و پیش از آن جنگ با داعش، تعادل سیاست خارجی خود میان امریکا و روسیه را حفظ کند؟ خبرآنلاین گزارش می‌دهد.

Loading
وبگاه آمریکایی:

لندن دنبال افزایش حضور در خلیج فارس با هدف مهار ایران است

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها:وبگاه آمریکایی نوشت: پایگاه‌های نظامی انگلیس در خلیج فارس علاوه بر نقش ظاهری در عملیات علیه داعش می‌توانند بستری برای پاسخ به هر اقدام‌ ایران باشند.

وبگاه آمریکایی «وار ایز بورینگ» در تحلیلی پیرامون تلاش‌های شدت یافته انگلیس برای حضور بیشتر در خلیج فارس نوشت: انگلیس با دقت در حرکات ایران، در پی افزایش روابط خود با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس است.

بر اساس این گزارش، «ترزا می» نخست وزیر انگلیس در دسامبر 2016 با سخنان خود باعث آزرده خاطر شدن ایران شد. خانم می در نشستی با 6 کشور شورای همکاری خلیج فارس در اوائل ماه جاری از میل لندن برای اجرای تعهدهای امنیتی ماندگارتر و طولانی‌تر خبر داد.

به نوشته این وبگاه، این رویکرد شامل سرمایه‌گذاری 3 میلیارد پوندی در هزینه‌های دفاعی در منطقه در دهه بعد است.

نخست وزیر انگلیس حتی پا را فراتر نهاد و افزود که مراقب تهدیدهای ایران در منطقه است و با قدامات این کشور مبارزه می‌نماید. سخنانی که باب میل اکثر کشورهای عضو این شورا متشکل از عربستان، بحرین، کویت، عمان، قطر و امارات بود. اما در تهران نیز مقام‌های ایرانی این موضع‌گیری را «خصمانه» بر شمردند.

 

سیگنال‌های انگلیس به مشتریان عرب

این وبگاه  نوشت: با وجود کاهش قدرت نظامی انگلیس، این کشور علائمی دال بر حضور نظامی قابل توجه در خلیج فارس نشان داده، به طوری‌ که در سپتامبر2014، مقام‌های انگلیسی از عزم خود برای ساخت سه پایگاه نظامی جدید در خلیج فارس و در ظاهر برای نبرد با داعش خبر دادند. هرچند که پیشتر نیز این کشور از اعزام جنگنده‌های خود به پایگاه‌هایی در جنوب دبی، واقع در امارات متحده عربی خبر داده بود.

با توجه به این که انگلیس هیچ ناوهواپیمابری برای عملیات در منطقه ندارد، این کشور به شدت متکی به پایگاه‌های منطقه‌ای است و جدای از قبرس، انگلیس به شدت به سمت کشورهای حاشیه خلیج فارس متمایل شده است. این پایگاه‌ها علاوه بر نقششان در علمیات علیه داعش، می‌توانند بستری برای پاسخ به هرگونه اقدام‌ تحریک کننده ایران باشند.

به نوشته این وبگاه، مقام‌های انگلیسی قبل از وقوع انقلاب سال 1979 میلادی در تهران اعلام کرده بودند که خلیج فارس را حیات خلوت خود می‌پندارند. در حالی‌ که ایرانی‌ها مخالف حضور قدرت‌های نظامی در آب‌های خلیج فارس هستند.

 

مهار ایران اساس سیاست خارجی لندن

این وبگاه در ادامه با نقل از کتابی به نام «نیسکون، کیسنجر و شاه» در مورد روابط آمریکا با ایران نوشت: روابط نزدیک انگلیس با اعراب سیاست خارجی این کشور را در «مهار امیال ایران در منطقه» شکل دادند. این سیاست بر پایه مهار ایران و اطمینان دادن به دوستان عرب بود.

در بخش دیگر این مطلب با اشاره به وقایع رخ داده درباره واگذاری بحرین از سوی شاه ایران و خرید‌های نظامی گسترده او از آمریکا و انگلیس آمده است: بعد از وقوع انقلاب ایران توازن ارسال سلاح‌های نظامی از تهران به سمت ریاض و دیگر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس کشیده شد و از دهه هشتاد میلادی به این سو، آمریکا ریاض را به بیش از 100 فروند جنگنده «اف-15 ایگل» و دیگر نسخه‌های این هواپیما مجهز نمود. وزارت خارجه آمریکا در سال 2016 نیز با فروش جنگنده اف 15 ایگل به قطر موافقت کرد. شرکت انگلیسی «BAE» نیز در حال تجهیز عربستان به جنگنده‌های «یورو فایتر» است.

چالش‌های ایران

در انتهای این مطلب آمده است: کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در اقدامی جنون آمیزتر از شاه سابق ایران در چهل سال قبل، در حال تقویت نظامی خود با تجهیزات نظامی پیشرفته هستند. این تقویت بنیه نظامی چالشی واضح برای ایران است.

با توجه به سخنان ترزا می در دسامبر 2016، به نظر انگلیس در حال تداوم حمایت از اعراب برآمده و حتی شاید نیروی بیشتری را به منطقه گسیل نماید.

منبع: خبرگزاری فارس

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *