جدیدترین مطالب

نماز باران در بنگلادش

هزاران نفر از مردم بنگلادش روز چهارشنبه در داکا پایتخت این کشور نماز باران خواندند.

جاسوس سابق موساد: اسرائیل دیر یا زود محو خواهد شد

جاسوس سابق موساد که عملیات طوفان الاقصی و حمله جمهوری اسلامی به رژیم صهیونیستی را پیش‌بینی کرده بود، گفت این رژیم همچون امپراتوری روم و چنگیزخان محو می‌شود و تا ابد وجود نخواهد داشت.

Loading

أحدث المقالات

1650 عملیات حزب‌الله لبنان علیه رژیم صهیونیستی طی 200 روز

حزب الله آماری از عملیات‌های خود علیه رژیم صهیونیستی و خسارت‌ها و تلفات ارتش این رژیم طی 200 روزی که از نبرد طوفان الاقصی می‌گذرد،را اعلام کرد که بیش از دو هزار کشته و زخمی به اشغالگران صهیونیست تلفات وارد کرده است.

ابراز علاقه صدها هزار پاکستانی‌ برای دیدن رئیس جمهور

تهران – ایرنا – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خانه فرهنگ جمهوری اسلامی در پاکستان عملکرد قابل قبولی داشته است که نتیجه آن را می‌توان در مراسم استقبال از رئیس جمهور مشاهده کرد به طوری که ‌صدها هزار نفر از پاکستانی‌های عزیز برای دیدن رئیس جمهور ابراز علاقه کردند.

Loading

آیا امکان توسعه همکاری‌های نظامی روسیه و عربستان وجود دارد؟

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها : روزنامه روسی کامر سانت نوشت : توافق اولیه مسکو و ریاض در زمینه فروش تسلیحات نظامی تضمین کننده انعقاد قرارداد نهایی نیست و جدیت عربستان برای خرید سلاح از روسیه، در جریان سفر آتی شاه سلمان به مسکو مشخص خواهد شد.

روزنامه «کامرسانت» در تحلیلی نوشته است: روز گذشته (دوشنبه) “سرگئی چمیزوف” مدیرعامل شرکت دولتی «راس تک» روسیه اعلام کرد که با عربستان سعودی توافقات اولیه ای در مورد  فروش تسلیحات و فناوریهای نظامی به ارزش 3،5 میلیارد دلار صورت گرفته است. مسکو بارها تلاش کرده تا وارد بازار تسلیحاتی عربستان شود، ولی تاکنون برخلاف آمریکا که قرارداد تسلیحاتی به ارزش کلی 110 میلیارد دلار با ریاض امضاء کرده ، تاکنون موفقیت زیادی در این راه بدست نیاورده بود.   

منابع خبری این روزنامه یادآور شده اند که مقامات مسکو قصد دارند در جریان سفر پادشاه عربستان به روسیه که قرار است تا پایان سال جاری انجام شود، جدیت مقامات ریاض در این خصوص را دریابند.

مدیرعامل شرکت «راس تک» روز گذشته یادآور شد: «طرف عربستانی برای انعقاد این قرارداد شروطی را در نظر گرفته، بدین ترتیب که ما بخشی از این فناوریها را تحویل دهیم و امکان تولید آنها در خاک عربستان سعودی نیز فراهم شود. البته اینها مسائلی هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرند.»

مقامات رسمی «راس تک»، شرکت «راس آبارون اکسپورت» و سرویس فدرال همکاریهای نظامی-فنی روسیه فعلا از ارائه هر نوع تفسیری در رابطه با این اظهارات خودداری کرده اند.

به گفته دو مقام بلندپایه در صنایع دفاع روسیه، حتی پرداخت پیش بها در چنین بسته قرارداد مهمی نمی تواند تضمینی برای انعقاد قطعی توافقنامه دوجانبه شود. مقامات عربستان طی یکی دو سال گذشته علاقه زیادی به تولیدات نظامی روسی، از بالگردهای میگ-35 ، تانکهای تی-90 و زره پوشهای ویژه نیروهای پیاده گرفته تا سامانه های دفاع ضدموشکی «آندری-2500» و «اس-400» نشان داده اند. چند بار نیز این تمایل به پای میز مذاکره رسیده است، ولی عربستان سعودی تاکنون سند تعهد آور حقوقی را در این زمینه امضاء نکرده و همچنان ترجیح داده از ایالات متحده سلاح خریداری کند. ضمن اینکه طرف روسی هم قصد ندارد استثنایی برای عربستان قائل شده و شرایط خاص خود را برای فروش تسلیحات نظامی دارد.

تنها قرارداد تسلیحاتی روسیه و عربستان مربوط به اواسط دهه 2000 است که بر اساس آن حدود 10 هزار قبضه مسلسل خودکار «АК-74М» برای نیروهای پلیس عربستان خریداری شد.

“آندری فرولوف” کارشناس نظامی و سردبیر مجله «صادرات تسلیحات» در گفتگو با این روزنامه، یادآور شده است که انعقاد قرارداد جدید 3،5 میلیارد دلاری فروش تسلیحات نظامی به عربستان سعودی می تواند موفقیت بزرگی برای روسیه در بازار تسلیحاتی جهان باشد. البته این به شرط آن است که این قرارداد در نهایت به امضاء طرفین برسد.

سرگئی چمیزوف روز گذشته یادآور شده بود که حدود 5 سال قبل هم روسیه و عربستان امضای قرارداد تسلیحاتی به ارزش 20 میلیارد دلار را بررسی کرده بودند، ولی این قصد هرگز عملی نشد. به گفته وی، در آن زمان آنها گفتند: «تنها در صورتیکه شما موشکهای اس-300 را به ایران تحویل ندهید، ما از شما تسلیحاتی مانند تانک و دیگر فناوریهای نظامی خریداری خواهیم کرد.»

در نهایت “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه در سال 2015 قانون لغو تحویل سامانه های دفاع ضدموشکی اس-300 به ایران (مربوط به سال 2010) را فسخ نموده و چهار دستگاه از این سامانه پیشرفته به ارزش تقریبی یک میلیارد دلار، در سال 2016  به طرف ایرانی تحویل داده شد.

طبق گفته های یک مقام دیپلمات-نظامی، مذاکره کنندگان روسی توهمی در رابطه با امکان ورود به بازار بزرگ تسلیحاتی عربستان ندارند، ولی از ادامه گفتگوها در این باره نیز خودداری نمی کنند. برخی شرکای روسیه، از جمله کشور مصر، برای خرید تسلیحات روسی از عربستان سعودی پول دریافت می کنند، به همین دلیل ادامه مذاکرات با ریاض در باره فروش سلاحهای نظامی می توانند در هر صورت دورنمای روشنی داشته باشد.

این مقام روس معتقد است که جدیت قصد مقامات ریاض در خصوص خرید تسلیحات نظامی از روسیه در نتیجه نخستین دیدار تاریخی ولادیمیر پوتین با شاه سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان مشخص خواهد شد.

مسئله این است که فراهم سازی شرایط برگزاری نشست رهبران دو کشور طی چند ماه گذشته از سوی وزارت امور خارجه روسیه و عربستان پیگیری شده است، ولی هنوز تاریخ دقیقی برای سفر شاه سلمان به مسکو تعیین نشده است. احتمال دارد این سفر تا پایان سال جاری صورت بگیرد.

منبع: تسنیم

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *