جدیدترین مطالب

تردید عربستان درباره توافق تجارت آزاد شورای همکاری خلیج فارس با چین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: دیپلمات پیشین کشورمان درباره تردید عربستان برای تعامل با چین در چارچوب توافق تجارت آزاد چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس گفت: این موضوع صرفا دلیل اقتصادی یا سیاسی ندارد، ضمن آنکه دلایل این تعلل و تاخیر با توجه به تحولات منطقه و بین‌الملل به‌طور لحظه‌ای تغییر کرده و قطعا در راستای منافع هر یک از کشورهای طرف توافق است.

تحلیلی بر قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل برای عضویت کامل فلسطین

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پاره کردن منشور سازمان ملل از سوی نماینده رژیم اسرائیل در واکنش به قطعنامه عضویت کامل فلسطین به‌معنای پذیرش پایان دادن به دولتی به اسم اسرائیل توسط نماینده این رژیم است.

نقش آمریکا در عملیات نظامی رژیم‌ صهیونیستی در رفح

شورای راهبردی آنلاین – یادداشت: از ابتدای تأسیس رژیم ‌صهیونیستی تاکنون، آمریکا همواره بخش مهمی از «سیاست‌های جنگ‌طلبانه» این رژیم‌ در منطقه بوده است. جنگ غزه و حمله به رفح نیز از این قاعده مستثنا نیست.

راهبرد تحریمی آمریکا در حوزه هوش مصنوعی و الزامات مقابله با آن

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: مدیرکل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی وزارت نفت گفت: هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که فاصله کشورهای کمتر توسعه یافته با کشورهای توسعه یافته را به‌سرعت در حوزه علم و فناوری کاهش دهد، از این ‌رو، آمریکا به‌دنبال اعمال تحریم بر هوش مصنوعی در کشورهای رقیب خود ازجمله ایران است.

فریبکاری آمریکا در ادعای تحریم تسلیحاتی رژیم صهیونیستی

شورای راهبردی آنلاین – گفتگو: یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اینکه آمریکا ادعا می‌کند ارسال سلاح به رژیم صهیونیستی را تعلیق کرده است، یک فریبکاری سیاسی و برای ساکت کردن افکار عمومی است، چراکه در ماهیت حمایت این کشور از ارتش رژیم صهیونیستی و موجودیت این رژیم تغییری ایجاد نمی‌کند.

Loading

أحدث المقالات

Loading

آیا امکان توسعه همکاری‌های نظامی روسیه و عربستان وجود دارد؟

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورای راهبردی آنلاین- رسانه ها : روزنامه روسی کامر سانت نوشت : توافق اولیه مسکو و ریاض در زمینه فروش تسلیحات نظامی تضمین کننده انعقاد قرارداد نهایی نیست و جدیت عربستان برای خرید سلاح از روسیه، در جریان سفر آتی شاه سلمان به مسکو مشخص خواهد شد.

روزنامه «کامرسانت» در تحلیلی نوشته است: روز گذشته (دوشنبه) “سرگئی چمیزوف” مدیرعامل شرکت دولتی «راس تک» روسیه اعلام کرد که با عربستان سعودی توافقات اولیه ای در مورد  فروش تسلیحات و فناوریهای نظامی به ارزش 3،5 میلیارد دلار صورت گرفته است. مسکو بارها تلاش کرده تا وارد بازار تسلیحاتی عربستان شود، ولی تاکنون برخلاف آمریکا که قرارداد تسلیحاتی به ارزش کلی 110 میلیارد دلار با ریاض امضاء کرده ، تاکنون موفقیت زیادی در این راه بدست نیاورده بود.   

منابع خبری این روزنامه یادآور شده اند که مقامات مسکو قصد دارند در جریان سفر پادشاه عربستان به روسیه که قرار است تا پایان سال جاری انجام شود، جدیت مقامات ریاض در این خصوص را دریابند.

مدیرعامل شرکت «راس تک» روز گذشته یادآور شد: «طرف عربستانی برای انعقاد این قرارداد شروطی را در نظر گرفته، بدین ترتیب که ما بخشی از این فناوریها را تحویل دهیم و امکان تولید آنها در خاک عربستان سعودی نیز فراهم شود. البته اینها مسائلی هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرند.»

مقامات رسمی «راس تک»، شرکت «راس آبارون اکسپورت» و سرویس فدرال همکاریهای نظامی-فنی روسیه فعلا از ارائه هر نوع تفسیری در رابطه با این اظهارات خودداری کرده اند.

به گفته دو مقام بلندپایه در صنایع دفاع روسیه، حتی پرداخت پیش بها در چنین بسته قرارداد مهمی نمی تواند تضمینی برای انعقاد قطعی توافقنامه دوجانبه شود. مقامات عربستان طی یکی دو سال گذشته علاقه زیادی به تولیدات نظامی روسی، از بالگردهای میگ-35 ، تانکهای تی-90 و زره پوشهای ویژه نیروهای پیاده گرفته تا سامانه های دفاع ضدموشکی «آندری-2500» و «اس-400» نشان داده اند. چند بار نیز این تمایل به پای میز مذاکره رسیده است، ولی عربستان سعودی تاکنون سند تعهد آور حقوقی را در این زمینه امضاء نکرده و همچنان ترجیح داده از ایالات متحده سلاح خریداری کند. ضمن اینکه طرف روسی هم قصد ندارد استثنایی برای عربستان قائل شده و شرایط خاص خود را برای فروش تسلیحات نظامی دارد.

تنها قرارداد تسلیحاتی روسیه و عربستان مربوط به اواسط دهه 2000 است که بر اساس آن حدود 10 هزار قبضه مسلسل خودکار «АК-74М» برای نیروهای پلیس عربستان خریداری شد.

“آندری فرولوف” کارشناس نظامی و سردبیر مجله «صادرات تسلیحات» در گفتگو با این روزنامه، یادآور شده است که انعقاد قرارداد جدید 3،5 میلیارد دلاری فروش تسلیحات نظامی به عربستان سعودی می تواند موفقیت بزرگی برای روسیه در بازار تسلیحاتی جهان باشد. البته این به شرط آن است که این قرارداد در نهایت به امضاء طرفین برسد.

سرگئی چمیزوف روز گذشته یادآور شده بود که حدود 5 سال قبل هم روسیه و عربستان امضای قرارداد تسلیحاتی به ارزش 20 میلیارد دلار را بررسی کرده بودند، ولی این قصد هرگز عملی نشد. به گفته وی، در آن زمان آنها گفتند: «تنها در صورتیکه شما موشکهای اس-300 را به ایران تحویل ندهید، ما از شما تسلیحاتی مانند تانک و دیگر فناوریهای نظامی خریداری خواهیم کرد.»

در نهایت “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه در سال 2015 قانون لغو تحویل سامانه های دفاع ضدموشکی اس-300 به ایران (مربوط به سال 2010) را فسخ نموده و چهار دستگاه از این سامانه پیشرفته به ارزش تقریبی یک میلیارد دلار، در سال 2016  به طرف ایرانی تحویل داده شد.

طبق گفته های یک مقام دیپلمات-نظامی، مذاکره کنندگان روسی توهمی در رابطه با امکان ورود به بازار بزرگ تسلیحاتی عربستان ندارند، ولی از ادامه گفتگوها در این باره نیز خودداری نمی کنند. برخی شرکای روسیه، از جمله کشور مصر، برای خرید تسلیحات روسی از عربستان سعودی پول دریافت می کنند، به همین دلیل ادامه مذاکرات با ریاض در باره فروش سلاحهای نظامی می توانند در هر صورت دورنمای روشنی داشته باشد.

این مقام روس معتقد است که جدیت قصد مقامات ریاض در خصوص خرید تسلیحات نظامی از روسیه در نتیجه نخستین دیدار تاریخی ولادیمیر پوتین با شاه سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان مشخص خواهد شد.

مسئله این است که فراهم سازی شرایط برگزاری نشست رهبران دو کشور طی چند ماه گذشته از سوی وزارت امور خارجه روسیه و عربستان پیگیری شده است، ولی هنوز تاریخ دقیقی برای سفر شاه سلمان به مسکو تعیین نشده است. احتمال دارد این سفر تا پایان سال جاری صورت بگیرد.

منبع: تسنیم

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *