تهران – الکوثر:  نشریه فارن‌پالیسی در تحلیلی با اشاره به لفاظی‌های مقام‌های دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای تغییر نظام حاکم ایران نوشته این سیاست برای همگان فاجعه‌بار خواهد بود. 

«رکس تیلرسون» در یک جلسه استماع در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تصریح کرد که دولت ترامپ سیاست تغییر نظام ایران را در دستور کار قرار داده است. فارن‌پالیسی درباره این اظهارات «تیلرسون» نوشته است: «اگر اینطور باشد، واشنگتن سهواً خودش را به عنوان خطری بزرگتر علیه ثبات خاورمیانه مطرح خواهد کرد تا تهران.»

نشریه آمریکایی نوشته است: «آیا ایران به اندازه‌ای که تیلرسون می‌گوید از نفوذ برای ثبات‌زدایی در خاورمیانه برخوردار است؟ سیاست خصمانه ایران علیه اسرائیل و حمایت آن از حزب‌الله لبنان را با نگاهی منصفانه می‌توان مخرب توصیف کرد.»

این گزارش می‌افزاید: «سیاست خارجی ایران تا اندازه زیادی پراگماتیک و دفاعی است. شاید برجسته‌ترین سیاست بین‌المللی ایران در سال‌های گذشته امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بوده باشد. حتی کسانی که معتقدند این توافق دارای نقائص است هم نمی‌توانند بگویند که متعهد ماندن ایران به آن، بی‌ثبات‌کننده بوده است.»

در بخش دیگر این گزارش آمده است: «درباره اقدامات ایران در عراق و افغانستان چطور؟ در هر دو مورد، بعد از سقوط صدام و تغییر رژیم طالبان، ایرانی‌ها کمک‌های عمده‌ای به مقام‌های غربی برای متقاعد کردن عراقی‌ها و افغانی‌ها برای پذیرش نهادهای دموکراتیک کرده‌اند.»

فارن‌پالیسی نوشته است: «از ایران بابت حمایت از شبه‌نظامیان شیعه در عراق انتقاد به عمل آمده است اما همان شبه‌نظامیان نقش مهمی در شکست داعش در آنجا داشته‌اند.»

 این رسانه، خاطرنشان کرده که به این دلایل پیگیری سیاست تغییر حکومت در ایران، به خودی خود، «احمقانه» هستند. اما به نوشته فارن‌پالیسی آمریکا از «ابزارهای لازم» برای انجام این کار هم برخوردار نیست.

فارن‌پالیسی می‌نویسد: «تیلرسون گفته که جمهوری اسلامی را با حمایت از عناصر مخالف داخلی می‌توان براندازی کرد. امیدواریم که منظور از این مخالفان، شورای ملی مخالفان ایران (منافقین) نباشد.»

نشریه آمریکایی با اشاره به سوابق اقدامات تروریستی گروهک منافقین و همکاری آن با صدام حسین در جنگ علیه ایران اشاره کرده و نوشته است: «ائتلاف با صدام، این گروه را برای همیشه در چشمان ایرانی‌ها منفور کرد و امروز این گروه از هیچ حمایت سیاسی در داخل ایران برخوردار نیست.»

منبع: تسنیم