استورات پاتریک در یادداشتی که وب‌سایت شورای روابط خارجی آمریکا آن را منتشر کرد؛ نوشت: این جهت‌گیری جدید در بهداشت جهانی، تغییرات آب و هوایی، تسلیحات هسته‌ای، اتحاد غربی و دفاع از دموکراسی کاملاً مشهود است. حوزه اقتصاد دارای پیچیدگی‌های بیشتری است اما در همین مورد هم رئیس‌جمهور جدید آمریکا به همکاری با دیگر کشورها متمایل است.

بایدن، بازگشت به چندجانبه‌گرایی را به‌عنوان یک اصل سیاست خارجی خود و در راستای منافع شهروندان آمریکایی معرفی کرده است.

بایدن همچنین باید تمایلات چندجانبه‌گرایانه خود را با سیاست‌های تند آمریکای ترامپ علیه چین توأمان کند. واشنگتن باید به نحوی روابط خود را با پکن تنظیم کند که دو کشور بتوانند در مجامع جهانی و در مواقعی که منافع آن‌ها همسو است بدون رقابت شدید ژئوپلیتیکی و بی‌اعتمادی استراتژیک متقابل با یکدیگر همکاری کنند.

 

امنیت بهداشت جهانی

مهم‌ترین اولویت کوتاه‌مدت بایدن، شکست ویروس کووید – 19 است. برخلاف ترامپ که رویکرد یک‌جانبه نسبت به این بیماری داشت، بایدن اذعان کرده که هیچ راه‌حل ملی برای مقابله با این تهدید وجود ندارد و باید به‌صورت جهانی با این بیماری مبارزه شود. بایدن تصمیم ترامپ برای خروج از سازمان بهداشت جهانی را لغو کرد و متعهد شد که منابع این سازمان را افزایش خواهد داد، بایدن همچنین جنگ لفظی با چین را متوقف کرد و از چهارچوب کوواکس برای همکاری مشترک، تولید و توزیع عادلانه واکسن حمایت کرد.

 

تغییرات آب و هوایی

یکی از اولویت‌های اصلی در سیاست خارجی بایدن، برجسته کردن تغییرات آب و هوایی به‌عنوان تهدیدی جدی برای امنیت ملی آمریکا است. بایدن در اولین روز کاری خود، بازگشت آمریکا به توافق‌نامه آب و هوایی پاریس را اعلام کرد و یک هفته بعد، باهدف صفر کردن انتشار گازهای گلخانه‌ای آمریکا تا سال 2050، دستورالعملی برای کاهش تولید کربن در آمریکا امضا کرد.

 

تسلیحات هسته‌ای

رئیس‌جمهور آمریکا تلاش‌ها برای کنترل تسلیحات و منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را احیا کرد و به دنبال تنزل جایگاه تسلیحات هسته‌ای در سیاست دفاعی آمریکا است. بایدن و ولادیمیر پوتین، در اولین گفتگوی خود توافق کردند که پیمان استارت جدید را تمدید کنند. بایدن آمادگی خود برای احیای توافق هسته‌ای ایران را اعلام کرده است، اما می‌خواهد قبل از لغو تحریم‌ها، تهران فعالیت‌های منطقه‌ای خود را متوقف کند. در شمال شرق آسیا، بایدن برای مهار کره شمالی از کمک چین بهره خواهد برد.

 

اتحاد غربی

از دیدگاه بایدن، هسته اصلی نظم چندجانبه‌گرایی، دموکراسی‌های پیشرفته اقتصادی است. برخلاف ترامپ که گروه 7 را به حاشیه برد، اتحادیه اروپا را تضعیف کرد و با ناتو، ژاپن و کره جنوبی دچار تنش شد، بایدن آمریکا را به همبستگی با غرب متعهد کرده و نسبت به تعهد آمریکا برای دفاع از آن‌ها اطمینان خاطر ایجاد کرده است. متحدان آمریکا نیز نسبت به دفاع از آمریکا متعهد شده‌اند.

 

دفاع از دموکراسی

دستور کار چندجانبه‌گرایی بایدن شامل دفاع از آزادی است. بایدن شکنندگی دموکراسی آمریکایی را تائید می‌کند اما معتقد است که هیچ تضادی بین احیای نهادهای دموکراسی در داخل و تلاش برای دفاع از اصول دموکراتیک در خارج از کشور وجود ندارد.

 

تجارت

در حوزه تجارت، تمایزی بین دیدگاه‌های دولت ترامپ و بایدن وجود ندارد؛ اما بااینکه اهداف ترامپ و بایدن در حوزه تجارت یکسان است، ابزار رسیدن به این اهداف در دولت بایدن متفاوت است. دولت بایدن با فشار بر چین به دنبال پایان دادن به اقدامات آسیب زننده چین خواهد بود، ساختار حل اختلاف سازمان تجارت جهانی را تقویت خواهد کرد و تجارت چندجانبه در بخش‎های مختلف تجارت جهانی را آزادسازی می‌کند.

جو بایدن اعلام کرده «آمریکا بازگشته است»؛ اما آیا این بازگشت یک بازگشت همیشگی است یا دارای ابهام است. دونالد ترامپ کاخ سفید را ترک کرده است، اما ترامپیسم در حزب جمهوری‌خواه ادامه دارد که همچنان به ملی‌گرایی، انزواطلبی، یک‌جانبه‌گرایی، بومی‌گرایی و حمایت‌گرایی رئیس‌جمهور سابق وابسته است. نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها دارای تفاوت‌های بنیادی با یکدیگر هستند، جمهوری‌خواهان نسبت به نهادهای بین‌المللی، همکاری‌های چندجانبه و جهانی‌سازی بسیار بدبین هستند. تا زمانی که آمریکا دوقطبی است، احتمال چرخش 180 درجه‌ای در سیاست خارجی آمریکا در انتخابات بعدی ریاست جمهوری وجود دارد.

چین همچنان بزرگ‌ترین مانع بالقوه برای چشم‌انداز همکاری‌های چندجانبه بایدن است. بااین‌وجود آمریکای بایدن به همکاری با چین در زمینه تغییرات آب و هوایی، گسترش سلاح‌های هسته‌ای، بیماری‌های همه‌گیر و سایر تهدیدات جهانی نیاز دارد.