جدیدترین مطالب

–    معادلات پیچیده اسرا

-    معادلات پیچیده اسرا

با وجود آنکه رژیم صهیونیستی سعی دارد خود را پیروز معادلات سیاسی و میدانی جنگ غزه نشان دهد، اما واقعیت‌های جاری حکایت از چیز دیگری دارد؛ واقعیت‌هایی که یادآور می‌شوند حماس به رغم ۸ ماه جنایت و کشتار اشغالگران کماکان دست برتر خود را دارد و می‌تواند روند تحولات را بر خلاف ارزیابی و برنامه‌ریزی صهیونیست‌ها پیش ببرد. در این میان حماس با اظهارنظر جدید فرمانده خود می تواند اشغالگران را به سمتی بکشاند که صهیونیست ها را از کلید زدن جنگ گسترده در رفح باز بدارد و حتی مجبور به بازگشت به میز مذاکره کند. چرا که بسیاری از تحلیلگران و ناظران معتقد بودند به دلیل شکست مذاکرات به دلیل کارشکنی‌های رژیم صهیونیستی در قطر اکنون نتانیاهو خود را برای حمله به رفع آماده می‌کند. اما مواضع مقامات حماس تمام محاسبات بی بی را به هم خواهد ریخت. چون آنگونه یک چهره کلیدی حماس گفته است این گروه (حماس) به تنهایی ۳۰ ژنرال و افسر بلندپایه اسرائیلی شین بت را در اختیار دارد.

دست‌و‌دل‌بازی غرب در میان تهدیدهای روسیه ‌

دست‌و‌دل‌بازی غرب در میان تهدیدهای روسیه ‌

بریتانیا درحالی‌که فقط چند روز از تصویب یک بسته حمایتی چندمیلیاردی برای اوکراین در آمریکا می‌گذرد، وعده داد که ۵۸۰ میلیون یوروی دیگر تجهیزات نظامی جدید ازجمله موشک‌های دوربرد را در اختیار کی‌یف خواهد گذاشت. به‌این‌ترتیب هم‌زمان با تشدید حملات روسیه به اوکراین، متحدان کی‌یف نیز سطح حمایت‌های مالی و نظامی خود را افزایش می‌دهند.

ادامه سرکوب اعتراض ضد صهیونیستی در آمریکا

تجمع‌های مسالمت آمیز ضد صهیونیستی در آمریکا، با این بهانه که اقدامات و تحرکات ضد یهودی است به شدت سرکوب می‌شود. این در حالی است که بسیاری از دستگیرشدگان شرکت کننده در این تجمع‌ها و راهپیمایی‌های ضد صهیونیستی، خود یهودی هستند.

Loading

أحدث المقالات

واکنش تند نتانیاهو به اعتراضات ضد اسرائیلی دانشجویان در آمریکا

با افزایش اعتراضات دانشجویی در آمریکا به جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم طرفداران فلسطینی در دانشگاه‌های آمریکا را «یهودستیز» دانست و با «وحشتناک» خواندن این اعتراضات گفت که تظاهرات «باید متوقف شود.»

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: قانون کردن شهرک‌سازی در کرانه باختری، حطرناک و بی‌ملاحظه‌گری است

 معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به گزارش‌هایی درباره تلاش مقام‌های اسرائیلی برای قانونی کردن ساخت شهرک‌های اسرائیلی در کرانه باختری، حمایت از پایگاه‌های غیرقانونی را «خطرناک و بی‌ملاحظه‌گری» خواند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: قانون کردن شهرک‌سازی در کرانه باختری، حطرناک و بی‌ملاحظه‌گری است

 معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به گزارش‌هایی درباره تلاش مقام‌های اسرائیلی برای قانونی کردن ساخت شهرک‌های اسرائیلی در کرانه باختری، حمایت از پایگاه‌های غیرقانونی را «خطرناک و بی‌ملاحظه‌گری» خواند.

حماس: عملیات «وعده صادق» یک پاسخ راهبردی به اشغالگران بود

یک رهبر حماس با اشاره به اینکه رژیم اشغالگر امروز در باتلاق گرفتار شده و حمله به رفح هم نمی‌تواند آن را از شکست نجات دهد گفت عملیات «وعده صادق» پاسخی راهبردی به دشمن بود و اهمیت ضربه‌ای که این عملیات به اسرائیل وارد کرد کمتر از طوفان الاقصی نیست.

Loading

دولت بایدن و آینده چندجانبه‌گرایی

شورای راهبردی آنلاین – رصد: ناظران بین‌المللی ممکن است در درک سیاست خارجی آمریکا دچار سردرگمی شوند. چهار سال پیش، دونالد ترامپ با شعار «اول آمریکا» وارد کاخ سفید شد و تلاش‌های هفت دهه‌ای آمریکا برای بین‌المللی گرایی را کنار گذاشت. جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید آمریکا مجدداً ادعای رهبری جهانی آمریکا را مطرح کرد و آمریکا را به همکاری‌های چندجانبه ازجمله در سازمان ملل و دیگر نهادهای بین‌المللی بازخواهد گرداند.

استورات پاتریک در یادداشتی که وب‌سایت شورای روابط خارجی آمریکا آن را منتشر کرد؛ نوشت: این جهت‌گیری جدید در بهداشت جهانی، تغییرات آب و هوایی، تسلیحات هسته‌ای، اتحاد غربی و دفاع از دموکراسی کاملاً مشهود است. حوزه اقتصاد دارای پیچیدگی‌های بیشتری است اما در همین مورد هم رئیس‌جمهور جدید آمریکا به همکاری با دیگر کشورها متمایل است.

بایدن، بازگشت به چندجانبه‌گرایی را به‌عنوان یک اصل سیاست خارجی خود و در راستای منافع شهروندان آمریکایی معرفی کرده است.

بایدن همچنین باید تمایلات چندجانبه‌گرایانه خود را با سیاست‌های تند آمریکای ترامپ علیه چین توأمان کند. واشنگتن باید به نحوی روابط خود را با پکن تنظیم کند که دو کشور بتوانند در مجامع جهانی و در مواقعی که منافع آن‌ها همسو است بدون رقابت شدید ژئوپلیتیکی و بی‌اعتمادی استراتژیک متقابل با یکدیگر همکاری کنند.

 

امنیت بهداشت جهانی

مهم‌ترین اولویت کوتاه‌مدت بایدن، شکست ویروس کووید – 19 است. برخلاف ترامپ که رویکرد یک‌جانبه نسبت به این بیماری داشت، بایدن اذعان کرده که هیچ راه‌حل ملی برای مقابله با این تهدید وجود ندارد و باید به‌صورت جهانی با این بیماری مبارزه شود. بایدن تصمیم ترامپ برای خروج از سازمان بهداشت جهانی را لغو کرد و متعهد شد که منابع این سازمان را افزایش خواهد داد، بایدن همچنین جنگ لفظی با چین را متوقف کرد و از چهارچوب کوواکس برای همکاری مشترک، تولید و توزیع عادلانه واکسن حمایت کرد.

 

تغییرات آب و هوایی

یکی از اولویت‌های اصلی در سیاست خارجی بایدن، برجسته کردن تغییرات آب و هوایی به‌عنوان تهدیدی جدی برای امنیت ملی آمریکا است. بایدن در اولین روز کاری خود، بازگشت آمریکا به توافق‌نامه آب و هوایی پاریس را اعلام کرد و یک هفته بعد، باهدف صفر کردن انتشار گازهای گلخانه‌ای آمریکا تا سال 2050، دستورالعملی برای کاهش تولید کربن در آمریکا امضا کرد.

 

تسلیحات هسته‌ای

رئیس‌جمهور آمریکا تلاش‌ها برای کنترل تسلیحات و منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را احیا کرد و به دنبال تنزل جایگاه تسلیحات هسته‌ای در سیاست دفاعی آمریکا است. بایدن و ولادیمیر پوتین، در اولین گفتگوی خود توافق کردند که پیمان استارت جدید را تمدید کنند. بایدن آمادگی خود برای احیای توافق هسته‌ای ایران را اعلام کرده است، اما می‌خواهد قبل از لغو تحریم‌ها، تهران فعالیت‌های منطقه‌ای خود را متوقف کند. در شمال شرق آسیا، بایدن برای مهار کره شمالی از کمک چین بهره خواهد برد.

 

اتحاد غربی

از دیدگاه بایدن، هسته اصلی نظم چندجانبه‌گرایی، دموکراسی‌های پیشرفته اقتصادی است. برخلاف ترامپ که گروه 7 را به حاشیه برد، اتحادیه اروپا را تضعیف کرد و با ناتو، ژاپن و کره جنوبی دچار تنش شد، بایدن آمریکا را به همبستگی با غرب متعهد کرده و نسبت به تعهد آمریکا برای دفاع از آن‌ها اطمینان خاطر ایجاد کرده است. متحدان آمریکا نیز نسبت به دفاع از آمریکا متعهد شده‌اند.

 

دفاع از دموکراسی

دستور کار چندجانبه‌گرایی بایدن شامل دفاع از آزادی است. بایدن شکنندگی دموکراسی آمریکایی را تائید می‌کند اما معتقد است که هیچ تضادی بین احیای نهادهای دموکراسی در داخل و تلاش برای دفاع از اصول دموکراتیک در خارج از کشور وجود ندارد.

 

تجارت

در حوزه تجارت، تمایزی بین دیدگاه‌های دولت ترامپ و بایدن وجود ندارد؛ اما بااینکه اهداف ترامپ و بایدن در حوزه تجارت یکسان است، ابزار رسیدن به این اهداف در دولت بایدن متفاوت است. دولت بایدن با فشار بر چین به دنبال پایان دادن به اقدامات آسیب زننده چین خواهد بود، ساختار حل اختلاف سازمان تجارت جهانی را تقویت خواهد کرد و تجارت چندجانبه در بخش‎های مختلف تجارت جهانی را آزادسازی می‌کند.

جو بایدن اعلام کرده «آمریکا بازگشته است»؛ اما آیا این بازگشت یک بازگشت همیشگی است یا دارای ابهام است. دونالد ترامپ کاخ سفید را ترک کرده است، اما ترامپیسم در حزب جمهوری‌خواه ادامه دارد که همچنان به ملی‌گرایی، انزواطلبی، یک‌جانبه‌گرایی، بومی‌گرایی و حمایت‌گرایی رئیس‌جمهور سابق وابسته است. نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها دارای تفاوت‌های بنیادی با یکدیگر هستند، جمهوری‌خواهان نسبت به نهادهای بین‌المللی، همکاری‌های چندجانبه و جهانی‌سازی بسیار بدبین هستند. تا زمانی که آمریکا دوقطبی است، احتمال چرخش 180 درجه‌ای در سیاست خارجی آمریکا در انتخابات بعدی ریاست جمهوری وجود دارد.

چین همچنان بزرگ‌ترین مانع بالقوه برای چشم‌انداز همکاری‌های چندجانبه بایدن است. بااین‌وجود آمریکای بایدن به همکاری با چین در زمینه تغییرات آب و هوایی، گسترش سلاح‌های هسته‌ای، بیماری‌های همه‌گیر و سایر تهدیدات جهانی نیاز دارد.

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *